Selin Günsev

Algı Yönetimine İmajınızla Başlayın

Magazinizmir

İmaj, insanın konuşmadan kendini ifade ediş biçimidir. Etkileyici bir görünüm, farkındalığı yüksek bir beden dili, güçlü ve sade iletişim becerisi, pozitif ve yüksek bir enerjiniz varsa iyi bir imajınız var demektir.
 

İnsanlarla iletişim kurarken, evde asayişi sağlarken, yeni bir iş, yeni bir ortaklık, iş değiştirirken, doğru insanları kendinizi çekmek için yollar ararken imaj en etkin oyuncudur.

İmajla ilgili altın anahtarlar;

1-Etkileyici bir götüntünüz olsun;
Aynaya bakıp kendinize karşı dürüst olun. Mevcut kilonuza, giyim tarzınıza, saçınıza ve ifadenize not verin. Bu not olmasını istediğinizden düşükse yükselmesi için değişikliğe nereden başlamak istediğinize karar verin. Sizi olduğunuzdan daha iyi gösterebilecek bir gömlek ve pantolon ile notunuz hemen 1 puan artabilir.

2-Farkındalığı yüksek bir beden diliniz olsun;
siz, öylece kendi halinizde dururken, elleriniz, kollarınız, bacaklarınız, ayaklarınız kendi mesajlarını verirler. Sizin duruşunuz kafanızdan geçenlerden çok farklı mesajlar veriyor olabilir. Beden dilinin püf noktalarını öğrenerek, ilk algılanma biçiminizi istediğiniz şekle dönüştürebilirsiniz.

3-Güçlü ve sade iletişim kurmayı tercih edin;
iletişimde her zaman pozitif dil kullanın. İşin, durumun nasıl olmaması gerektiği odağınız değil, siz nasıl olması gerektiğini anlatmaya odaklanın.
İletişim dili “ben” ile başlar, “sen” yaptın, “sen” söyledin ile başlayan cümleler kuruyorsanız, karşı taraf sizi dinlemek yerine kendini nasıl savunacağını düşünmeyi tercih eder.
Çok ve uzun konuşmak yerine sade v öze dönük konuşmayı seçin. Bunun en temel kuralı, konuşmadan önce düşünebilmektir.
4-Enerjiniz pozitif ve yüksek olsun;
Yeni bir ortama siz girdiğinizde bu, yarattığınız olumlu hava ile fark edilsin.
Gülümseyin, içten ve duru bir gülümsemenin açamayacağı kapı yoktur.
Olayları olumlu tarafından görün ve olumluları dile getirin.

Kendinize bu noktalara ne kadar dikkat ettiğinizi sorun ve cevaplarken dürüst olun.
Bulunduğunuz ortama siz sankiyabancı biri gibi girmiş olsanız, kendiniz hakkında ne düşünürdünüz?

Neler için kendinizi tebrik eder, neleri değiştirmek isterdiniz?

Kendinizdeki eksiklikleri ve artıları bilin. İyi yaptığınız şeyleri, güçlü yönlerinizi ön plana çıkartın.

Eksiklerinizi ilk siz görün ve üzerine çalışın. Bunu yaparken kendinize karşı ılımlı olun. Unutmayın, herkesin eksikleri var.
Gelişim hiç bitmeyen bir yolculuk.

Kendinize zaman ayırın, imajınız demek siz demek!
Nasıl görünmek istiyorsanız,  konuşmadığınız anlarda ne mesaj vermek istiyorsanız, görüntünüz bunu yansıtmalı. Kıyafetinizi, bedeb dilinizi, iletişim ve enerjinizi doğru kullanın. Aynalar  arkadaşınız olsun. Kendinize karşı objektif ve nazik olarak yeni imajınız üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Başarılar.
 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN