Selin Günsev

İş İlişkilerinde Sihirli Değnek - Kişiselleştir - ME

Magazinizmir

Günümüzün önemli bir kısmını iş yerimizde, iş arkadaşlarımızla geçiriyoruz. Onlarla kurduğumuz ilişki sadece işte geçirdiğimiz saatlerin niteliğini değil, aynı zamanda yaşam kalitemizi de birebir etkiliyor. Bu nedenle işimiz için atacağımız en etkili adımlar iş yerindeki huzurumuzu destekleyecek adımlar olabilir.

İş yerinde kurduğumuz iletişim yaşamımızın gidişini etkileyebiliyor. İş arkadaşlarımız, ortaklarımız ya da müşterilerimiz ile yaşadığımız dialoglar gün boyu hatta bazen çok daha uzun süre aklımızı meşgul edebiliyor. Bu meşguliyet yaptığımız işe direk olarak yansıyor, olumsuz bir ilişki verimimizi çok büyük oranda düşürebiliyor.

İş hayatıyla ilgili çalışmalar yaptığım danışanlarımda, aslında sıkıntının konular değil kişiler arası yanlış algılar olduğunu gözlemliyorum.

İş hayatınızdaki ilişkilerin sizi etkilememesi ya da daha az etkilemesi için 4 etkili adım;

1-Açık Olun

İş arkadaşınızla yaşadığınız rahatsız edici bir durum olduğunda bunu ona açıkça anlatın.

Açıkça anlatmak yerine ima etmek ve en kötüsü de küsmek ilişkiyi çıkmaza götürür. Rahatsızlığınızı net bir dille anlatın.

2- “Ben” dili kullanın

Sorunun size hissettirdiğini ve bu konu hakkında ne düşündüğünüzü anlatın. Sen diye başlayan cümlelerden uzak durun. Unutmayın sen diye başlayan cümle sizi dinlemeyi bırakıp, savunmaya geçmesine neden olacaktır.

3-Konuyu kişiselleştirmeyin

Her birimizin iş dışında da bir hayatı var, pek çok şey yaşıyoruz ve bazıları gerçekten zorlayıcı olabiliyor. İş arkadaşınızın bugün size karşı olumsuz tavrı ya da sözleri aslında sizinle ilgili olmayabilir. Yaşadığı olumsuz bir durumun etkisi altında olabilir ve sizinle arasında geçen diyaloğa bu olumsuz ruh hali yansıyabilir. Konu siz değilsiniz, belki de siz duruma bir tepki vermeden oradan uzaklaştığında hatasını anlayıp pişman olacak hatta özür dileyecektir.

4-Amacınızı hatırlayın

Çalışma hayatındaki amacınızın ne olduğunu bilmek ve bunu kendinize hatırlatmak çok önemli. İkili diyaloglar ya da imalara takılmak, size enerji kaybettirmekle kalmaz, amacınızdan uzaklaşmanıza da neden olur.

Asıl önemli olan şeyi gözünüzün önünde tutarsanız detaylardaki pürüzler sizi çok da rahatsız etmeyebilir.

İş hayatınızı planlarken iş ilişkilerinizi planlamayı ihmal etmeyin, unutmayın ki ilişkileriniz sizi başarıya da götürebilir, başarısızlığa da. Hangi tarafta ilerleyeceğiniz ilişkilerinizi nasıl algılayacağınızı seçmekle mümkün olabilir. Kişiselleştirmek yerine daha çok empati yapmak işinizi düşündüğünüzden çok daha fazla kolaylaştıracaktır.


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN