Selin Günsev

DUYGUSAL ZEKAMIZA KUVVET

Magazinizmir

Duygusal Zekamıza Kuvvet

İşletmelerin, işe alım kriterlerinde duygusal zekası yüksek insanların seçilmesi, en önemli unsur haline geldi.
Sadece işletmeler için de değil yaşadığımız çevrede, arkadaşlıklarımızda duygusal zekası yüksek insanlar ile birlikte olmak istiyoruz.

Harward Üniversitesinin yapmış olduğu araştırmalar gösteriyor ki IQ seviyesi yüksek insanlar çalışma hayatında bir yere kadar yükselebilirken ortalama bir IQ ve yüksek EQ (duygusal zeka) ya sahip insanlar, işletmelerde tepe noktalarda yer alıyorlar.

Duygusal zekası insanlar şirketlerde tepe pozisyonlarda yer alırken bir taraftan da dengeli bir özel hayat yaşıyorlar. Sürekli birlikte vakit geçirdikleri arkadaş grupları, mutlu aile hayatları olduğu gibi, aynı zamanda sosyal çevrelerinde popüler olarak nitelendiriliyorlar.

İyi haber ise duygusal zekanın üzerine çalıştıkça geliştirilen bir özellik olması. Yani hayatınızda kilit başarılarda etkin olacak bu özelliği üzerine çalıştırarak istediğiniz seviyede geliştirebiliyorsunuz.

Duygusal zekanızın gelişmiş olduğunu gösterecek belirli kriterler var,
EQ denilince ilk akla gelen isin profesör Daniel Goleman kitaplarında sık sık duygusal zeka kriterlerini sıralar.

1- Özbiliç: Öncelikle yaşadığımız anda kalmayı başararak öz farkındalık ile anda kalabilme becerimizi güçlendirmeliyiz.
2-Duyguları İdare Edebilmek: Duygularımıza karşı öz yönetim yeteneğimizi güçlendirmeliyiz. Bizi etkisi altına alan olumsuz duygularımızı yerinde ve zamanında yaşayıp bitirme gücünü edinmeliyiz. bu elbette ilk önce çok kolay olmasa da kendimize en uygun yöntemlerle işin içinden nasıl çıkacağımızı keşfedebiliriz.
3-Kendini Harekete geçirmek: Duygularını özgün bir şekilde yaşayabilme özgürlüğüne sahip, kendi gibi olan gerçek insanlar olmayı öğrenmek kilit derecede öneme sahip. Öğrenilmiş tepki ve duyguları bir kenara bırakarak, öz yönetimle kendin gibi olarak harekete geçme motivasyonunu elde etmeliyiz.
4-Empati kurabilme:Diğerlerini de kendimizle birlikte önceliklendirme ve diğerlerinin farkında olmalıyız. 
5-İlişkileri Yürütebilmek: İlişkiyi kurmaktan daha zor olanı yürütmektir. Karşı tarafı duygularını anlamak gerekli şekilde idare etmek ilişki için çok önemlidir.

Duygusal zekası yüksek insanlar bulundukları ortamda özgün,rahat ve içten davranışlarıyla hemen fark edilirler.
Bu kişiler talep etmekte de gerektiğinde hayır demekte de rahatlardır.
Kendi hayatlarının kamanları olduklarını ilk bakışta hissedersiniz.
İşte tüm bu özellikler başarılı ve mutlu bir yaşam için duygusal zekanın öneminin altına çizmektedir.
 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN