Selin Günsev

Otomatik Davranışlarımız İle Kaçırdığımız Fırsatlar

Magazinizmir

Günlük hayatın akış hızını çoğunlukla hayretle karşılıyoruz. Her gün daha da kolay ulaştığımız birçok bilgi, bir taraftan hayatımızı kolaylaştırırken diğer taraftan hızlandırıp yetişmesi güç bir hale sokuyor.

Bir yere gitmek için arabayı hızla sürdüğünüzde yoldaki güzellikleri, doğayı, bulutların geçişini görmezsiniz. Hızla akan günlerde, geçip giden hayatta da aynısını yaşıyoruz. Önümüze hedef olarak koyduğumuz noktaları gerçekleştirmek için koşarken bizim için değer yaratacak "küçük" noktaları görmezden gelebiliyor ya da geçiştiriyoruz. Otomatik pilotta güvende ve hızlı gittiğimizi düşünürken asıl olan günleri tüketmek. Otomatik pilot yaşamımıza bir yerden girdi mi her yere hızla yayılıyor. İşimizden, arkadaşlıklarımıza, beslenmemizden, konuşmamıza kadar tüm seçimlerimiz sorgulamadan alışkanlıkların pençesinde sürüp gidiyor.

Biri bizi "nasılsın?" diye sorduğunda "iyiyim" diyoruz, nasıl olduğumuzu hiç düşünmeden. Her gün aynı işi yapıyoruz, kendimizden hiçbir şey katmadan, aynı yerlere gelip gidiyoruz, hala oradan keyif alıp almadığımızı hiç düşünmeden. Uzun uzun aynı sohbetleri yapıyoruz aynı tanıdık yüzlerle ve bu sohbetlerin bize iyi gelip gelmediğini hiç düşünmeden. Sonunda görüyoruz ki seçmediğimiz hayatlar yaşıyoruz, bize sunulanı bir kere deneyip öylece devam etmişiz. Ve kaçan fırsatları görüyoruz, bu seferde geç kaldığımıza kendimizi inandırıp yine bir şey yapmadan. Bu noktada iyi haberlerim var. Bir kez bu döngüde nerede durduğunuzu fark ettiğinizde artık o tanıdık otomatik pilot işleri artık kolaylaştıramaz oluyor. Kendinizi içine katmadan yaptığınız şeyler rahatsız etmeye başlıyor.

Hayatımızı yeniden ele almak ve kendimizi gerçekleştirmek için yapacağımız en ekili şey davranışlarımızı değiştirmek. Hayatımızın bizim elimizde olduğunu hissetmek için otomatik ve zehirli sürüklenişleri, detaylı ve bizim olan seçimlerle değiştirelim. İşlerin, ilişkilerin, sohbetlerin içine kendimizi koyalım. Seçtiğimiz sözcükler o kadar bize ait olsun ki biri nerede duysa o konuşmanın bize ait olduğunu fark etsin.

En sık karşılaştıklarımızla başlayalım haydi, değiştirip fark yaratacağımız davranışlar;

 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN