HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

İŞ DÜNYASI -- 27 Ekim 2023

Metaverse İle İlgili Meta’dan Önemli Açıklamalar!

Magazinizmir

2014 yılından beri kripto para haber sitesi olarak hizmet vermekte olan Türkiye’nin ilk kripto para haber kaynaklarından COINTURK, eski adı Facebook olan Meta’nın son raporundaki metaverse açıklamasını konu aldığı bir yazı hazırladı.

 

Metaverse Nedir?

 

Metaverse, sanal dünyalar, dijital kimlikler ve sanal gerçeklik (VR) gibi teknolojilerin birleştirildiği, çok boyutlu ve genellikle sürekli bir sanal evreni ifade eder. Metaverse terimi, bilim kurgu edebiyatından ve popüler kültürden kaynaklanır ve genellikle internet ve dijital dünya ile ilgili bir gelecek vizyonunu ifade eder. Metaverse, kullanıcıların etkileşime girebilecekleri, iş yapabilecekleri ve eğlenceye katılabilecekleri sanal bir ortamı tanımlar.

 

Metaverse kavramı, günümüzde artan ilgi görmektedir ve teknolojik gelişmeler, sanal ve artırılmış gerçeklik uygulamalarının artmasına katkı sağlamıştır. Metaverse, farklı sanal dünyaların birbiriyle etkileşime girdiği, dijital ekonomilerin oluşturulduğu ve kullanıcıların dijital kimliklerini yönetebildiği bir çevre sunar.

 

Şu an için, metaverse fikri hala gelişim aşamasındadır ve tam anlamıyla nasıl uygulanacağına dair birçok farklı yaklaşım ve teknolojik çözüm vardır. Teknoloji şirketleri ve geliştiriciler, metaverse konseptini daha fazla gerçekçi hale getirmek için çalışmalarını sürdürmektedirler.

 

Meta’dan Metaverse Açıklaması

 

Meta, 2021’den bu yana en hızlı büyüme oranı olan %23’lük gelir artışıyla üçüncü çeyrek için beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi. Hisse senedi Çarşamba günü genişletilmiş işlemlerde yaklaşık %4 yükseldi.

 

COINTURK ve COINTURK NEWS adlı iki kripto para haber sitesinde de belirtildiği gibi Şirketin Metaverse ve Quest kulaklık süreçlerini yöneten Reality Labs kolu, 3. çeyrekte 3,74 milyar dolar zarar etti ve bir önceki yılda görülen 3,67 milyar dolarlık zararın büyümesine sebep oldu. Reality Labs'ın bu yıl şimdiye kadar açıklamış olduğu toplam zarar 11,47 milyar dolar oldu. Şirket raporunda, birimdeki kayıpların 2023 seviyelerinde kalmayacağı ve 2024 yılında daha da büyüyeceğini belirtildi.

 

Zuckerberg, açıklanan raporda yapay zekanın 2024 yılında şirket adına en büyük yatırım alanı olacağını belirtti. Meta raporunda, yapay zeka ve metaverse'un sürekliliği için yapılan yatırımlar devam ettikçe, bunun daha yüksek altyapı maliyetlerine sebep olacağı da belirtildi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN