HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

Berna Ülkü

İŞTE NE GİYSEM?

Magazinizmir

En zengin içeriklerle özenle hazırlanan ve bizler için çok özel olan Kasım Sayımıza Hoşgeldiniz.

 

Ülkemizde batılı moda akımının başlaması Tanzimat Dönemi ile başlar ve Cumhuriyet dönemi ile hız kazanıp, topluma yerleşir. Batılı tarz anlayışı şüphesiz, Avrupalı Ülkeler ile olan siyasi, kültürel ve ekonomik ilişkilerden beslenmiştir. 1925’teki kıyafet devrimi ile kadın giyimlerinde bluzan korsajlar, renkli boncuklu kolyeler, şapklar gardroplardaki yerini aldı. Birçok Batılı Ülkeden önce Türk Kadınlarına tanınan seçme ve seçilme hakkı modanın sosyo-kültürel yapısına da damgasını vurdu. Halen tekstil sektöründe önemli lokomotif  üretici ülkelerden biri konumunda olan Türkiye için moda ve tekstil üretimi son derece önemlidir. 1990-2000 yıllar arasında İstanbul Moda Fuarı ilk kez yapıldı.

Tüm bu özgürleşme adına atılan kültürel, ekonomik ve siyasi adımları Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’e borçlu olduğumuzu unutmadığımız nice yıllarımıza…

 

Sevgi, saygı, minnet ve özlemle…

 

Resim 1,2

İşte Ne Koklasam

YENİ MASKÜLEN: UNCUT GEM 

MAURİCE ROUCEL’İN KENDİSİ İÇİN YAPMIŞ OLDUĞU PARFÜM.. 

 

Maurice Roucel, parfüm dünyasında bir efsanedir – Frédéric Malle'in yakın arkadaşı, Musc Ravageur dahil olmak üzere en ikonik kokuların arkasındaki parfümördür. Roucel'in uzun yıllar alan çalışmaları sonucu kendi kullanımı için laboratuvarda yarattığı benzersiz bir karışım olan kendi imza kokusu Malle'nin ilgisini çekmişti. 

 

Koku, Maurice Roucel'in kendisi gibiydi: tavizsiz, cesur, teknik açıdan parlak ve sıcak bir çekicilikle dolu. Malle, "İlk bakışta kaba görünüyor," diyor, "ama bu bilinçli bir seçim! O bir güç: entelektüel olarak inanılmaz derecede rafine ve mizah ve insan sevgisi ile dolu. Güzel koktuğunu düşünen tek kişi ben değilim ama kokuyu kaba bir taslaktan rafine bir şeye dönüştürmek için birlikte çalışacağı tek kişi benim. Ve onur duydum çünkü çok otobiyografik, kişisel." Beş yıllık ikna sürecinden sonra Roucel, Uncut Gem olacak parfümü yaratmak için Malle ile çalışmayı kabul etti. 

 

Frédéric Malle markası her zaman şıklıkla eş anlamlı olmuştur. Malle, işbirlikçilerine tam bir yaratıcı özgürlük verirken, yayıncı olarak görevinin, tarihsel olarak son derece rafine edilmiş belirli bir kapsayıcı duyarlılığı sürdürmeyi görüyor. Yine de yenilik, yeniden icat ve yorumlama onun varoluş nedenidir. 

 

Malle, karışım yalnızca teknik olarak harika bir şey değil - özellikle aşırı dozda ambrocenide - tamamen karşı konulmaz bir şey vardı” diyor. "Bir sürü taze doğal ve misk ile, sadece çekici değil, aynı zamanda şıktı. ”Zencefil, bergamot, mandalina, melekotu kökü ve hindistan cevizinin berrak baharatlı üst notaları sizi içinizdeki ateşe götürür: kösele akoru, vetiver, sığla, bol miktarda kehribar ve ciltle titreşen misk. Klasik Musc Ravageur'un bir anlamda kaslı bir sonucu. 

 

Sonuç hem basit hem de esrarengiz: çekicilik, kalıcı bir inceliğe yol açıyor. Sonuç bir şekilde cilt kokusunu daha derin, daha sıcak, daha temiz hale getirir. 

Uncut Gem, zıtlıklarla dolu bir çalışmadır. Sağlam ve hassas, klasik ve taze, ilk izlenim ve akıldan çıkmayan yankı. 

 

NOTALAR 

 

Üst Notalar: Bergamot, Zencefil, Melekotu 

Orta Notalar: Manolya, Vetiver, Hindistan Cevizi 

Alt Notalar: Laden, Akgünlük, Misk, Amber 

Cinsiyet: Erkek 

Satış Noktası: Beymen, Beymen.com 

 

 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN