HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

Hanife Kara

CANINIZIN ÇEKTİĞİ BESİNİN DUYGUSAL KARŞILIĞINI BİLİYOR MUSUNUZ ?

Magazinizmir

Bazılarımız daha çok tatlıya düşkünsen bazılarımız tuzluya bazılarımız daha farklı tatlara düşkündür ve sürekli bu gıdaları tüketmek isteriz , yokluğunda adeta krize girmişçesine strese girer ver besine ulaşma arzusu çekeriz , peki bunun gerçekten bilimsel bir nedeni varmı yoksa sadece bağımlılıktan ibaret mi ?Gelin birlikte hangi besini neden canımız çekiyor bi göz atalım ;

 

  1. Çikolata yeme isteği  : SEVGİ AÇLIĞI

Belki Dünya geneli olarak çoğumuzun bir çikolata aşığı olduğu gayet aşikar bir gerçek .Özellikle biz kadınlar için çikolata krizleri oldukça ciddi bir sorun ve kilo verme döneminde karsılastıgımız tehlikeli durumlardan birisidir .

 

Çikolatada bize iyi hissettiren şey aslında fenileilamin dediğimiz bir maddedir ki bu da tıpkı aşık olduğumuzda vücutta dolaşan PEA dediğimiz madde ile aynı şeydir .Aslında ruh halimizin üzerinde ciddi anlamda etkisi olan bu PEA eskiden reçeteli olarak satılan MDMA denilen  kimyevi bir ilaçtı ,sonradan piyasadan  kaldırıldı ancak suan ilginç gelebilir ama piyasada bulunma şekli ekstazi yada X adıyla satılan maddedir .Bu madde aslında bi nevi anlık doruklarda mutluluğu hissetme , sevinç hali yaşatır .

Gözlemlediğim kadarıyla da en büyük yeme isteklerinin basında çikolata krizleri geliyor ve çikolatadan bi türlü vazgeçemiyoruz.Peki neden özellikle biz kadınlar çikolata bu kadar düşkünüz ?

 

-Özellikle adet dönemindeki duygusal geçişler çikolataya olan isteği daha da tetikler ,

-Cok yoğun olarak çalışan kadınlar enerjilerini atmak ve dinlenmek isteği ile daha fazla çikolata yeme isteği duarlar .

-Kadınalr için çikolata çok daha etkili geçici süreli de olsa güçlü bir antidepresandır .

 

Çikolataya alternatif acil çözümler

 

Zencefilli gazoz :

Tiramin içeriği yüksek olduğundan çikolata yeme isteğinizi azaltabilir .

 

Kahve : kahvenin sadece kokusu bile çikolata isteğinizi bastırabilir .Direk burundan beyne Pirozin denen madde ile nefis bi duygusal deneyim yaşarsınız.

 

Egzersiz : Aerobik egzersizler ,seratonın sevıyesını yükselteceği için ruh halinizi iyileştirir .Ve daha fazla kalori yakmanıza da neden olur

 

 

2.SÜt ürünleri Yeme İsteği = ANTİDEPRESAN

 

Süt ürünlerine olan bağımlılık çoğunuzda vardır özellikle de peynire olan aşk bambaşkadır toplumumuzda ..

sÜT ürünlerinde de ruh halimizi etkileyen ve antidepresan gibi özellik gösteren bir çok

 

bileşen vardır :

 

-Tiramin : Vazoaktif bir maddedir özellikle peynirde fazla bulunur ve uyarıcıdır .

-Kolin: Sütün en baş bileşinidir ve yatısıtrıcı etkiye sahiptir .

-L-triptofan .sütün doğasında olan baska bi maddedir ve karbonhidratla beraber alındığında serotonin üretimini arttırır , dondurmalı yoğurtlar ,sütlü tatlılar ,peynirli pizzalar ,mısır gevrekleri bosuna bizi iyi hissettirmiyor aslında ..

 

 

Kısacası süt ürünlerini farkında olmadan doğal bir antidepresan olarak görüyoruz ve yatıştırıcı ,sakinleştirici , enerji verici ,rahatlatıcı oldugunu hissettiğimiz için ciddi derece bağımlılık duyuyoruz .Tabiki süt ürünlerinin fazla tüketimi de oldukça zararlı ve vücudumuz acısından pek de istediğimiz bir durum değildir .

 

 

Süt ürünlerine (antidepresan özelliği nedeniye isteğe ) alternatif çözümler

 

 

  • Kendinizle yüzleşin : Gerçekten mutsuz oldugunuz ve bastırdığınız bi duygu olup olmadıgını gözden geçirin , duyguları bastırmak bastırılan duyguyu gıdalarda kapatmak gibidir o yüzden farkında olun ne hissettğinizin ve nelere yöneldiğiniziz.

-Dengeli beslenin :Özellikle düzensiz beslenen kişilerde mutsuzluk ve depresyon eğilimi daha fazla olmaktadır .Öncelikle bı kan tahlili yaptırdıktan sonra günlük almanız gerektiği kadar süt ürünü ,protein , yağ ve karbonhidrat aldığınızdan emin olun .

 

—günlük tutun : Bu bilgileri okurken kendinizde süt ürünleri ve duygusal durumunuz arasında bağlantı kurmuş olabilirsiniz , bundan emin olabilmek adına size önerim bir günlük tutun , duygularınızı içinizde yaşadıklarınızı yazın yüzleşin. En samimi ve en dürüst halinizle ..Sonrasında nasıl rahatladığınızı inanamayacaksınız ..

 

 

 

 

3.Tuzlu Gıdalar = STRES, ÖFKE ,ENDİŞE

 

Kimileri de vardır ki sadece patates cipsi olsun ,cips olsun , kızartma , çıtır tavuk .. Bunlar olmadan bi hayat düşünemeyen , bıraksanız her öğünde bunları yiyebilecek olanlar . Onlarda burada biliyorum .Aslında bu çıtırdayan ses ,tuzlu gıdalar farkında olmadan stresi ve öfkeyi azalttığını biliyor muydunuz ?

 

Bilimsel yapılan calışmalara göre kadınlar stres altındayken erkeklerden çok daha fazla yemek yediği gözlenmiştir , Özellikle yoğun iş temposu , aile . Çocuklar vs . Stres ve öfke düzeyimizi etkileyen bir çok done var aslında .

Ancak tuzlu yeme isteğinin bir diğer biyokimyasal nedeni de vücudumuzdaki sodyum yetersizliği olabilir .,uzun süre tuz tüketimini kısıtladıysanız vücut suyu dışarı atarak bunu dengeler ve uzun süre sonra ciddi bir susuzluk sorunu ile karsı karsıya kalabiliriz .

 

Patates cipsini ,çıtır tavuğu hılıca çıtırdatarak yediğiniz oldumu ?

Bunun altında ciddi bir kızgınlık ve öfke olabilir dikkat edin  .

 

Ama biz genel olarak öfke duygusunu inkar ederiz bastırıp yokmuş gibi hayatımıza devam ederiz ,sanki öfke belli etmek bir zayıflık gibi düşünürüz ,ancak gayet mutluluk kadar doğal bi duygudur öfke ve bastırdığımız her duygu bizi zorunlu olarak yemeye teşvik eder ..

 

Tuzlu gıdalarını yeme Arzusunu azaltmanın yolları

 

-Sert sebzeleri fırında cips yaparak tüketin :  Yağlı , yüksek kalorili bir patates cipsi yerine mesela fırında havuç çubukları ,, yada kabak cipsi yada karnabahar cipsi yapabilirsiniz baharatlar beraber tükettiğinizde inanılmaz bir tuzlu gıdalara alternatif olacaktır sizin için..

 

-Kaya tuzu kullanın ; Gercek sodyum kaynağını vücudumuzun alabilmesi icin kaya  tuzu  yada hımalaya tuzu kullanın .

 

-Farkında Olun : Bunları okuduktan sonra bi anlık boşlukta eliniz bir cipse , kavrulmuş bi çıtır tavuğa gidiyorsa sebebinin açlık olmadıgının farkında olun ve bunları hatırlayın .

 

 

4 -Alkol -kahve - asitli içecekler = İNİŞLİ CIKISLI YOGUN HAYAT

 

KİMi zaman sadece sıvı ile beslenmeye ihtiyac duyarız , yemek olmasın sadece kahve , yada alkol yada kola vs ..

 

Bu durumlarda fark ttiyseniz genellikle baş etmekte oldugumuz yoğun bir hayat temposu ,sorumluluklar ve günü kurtarma , yetiştirme düşüncesi vardır.Bu içecekler beynin seratoin seviyesini anlık olara yükseltir ancak uzun vadede bu içeceklere bağımlılık maalesef serotonin üretimini bir süre sonra tümüyle bitirir..

 

İçeceklere alternatif doğal çözüm :

 

-Su : VÜCUDUMUZUN baslıca temel sıvı gereksinimi bildiğiniz üzere sudur , yeterli su tüketmediğimizde bu eksikliği farklı ıcecekelrde kapatmaya çalışır ama maalesef hiç birşey suyun yerini tutma aksine olan suyun da kaybına neden olur ,

 

-Egzersiz :Kendinizi sıkışmış ,yorgun ,bunalmıs hıssettiğinzde kurtarıcınız egzersiz , acık havada bi yürüyüş olabilir , inanın çok daha iyi gelecek ve size bu yogun hayat temponuzda enerji verecektir .

 

5.Ekmek ,pilav ,makarna  : RAHATLATICI

 

Önümüze dumanı üstünde sıcacık bi ekmek gelse muhtemelen çoğumuzun hayır diyemeyiz .Aslında bilimsel olarak nişastalı bu t arz gıdalara eğilimin fazla olmasının altında da korku ve gergin ruh hali vardır .

Sürekli ekmek ,makarna yeme isteğinin altında yaşam stresi oldugunu gözlemleyebiliriz ,bunun bilimsel şemasını su şekilde acıklayabiliriz ;

 

Gergin hissettiğimiz zaman vücudumuz tehlike sinyali verir ve kortizol üretmeye başlar .Tabi bu da sırasıyla beyinde Nöropeptid Y Denilen bir kimyasalın üretimini arttırır . Bu kimyasal da karbonhidrat yeme isteğini uyandırır ve aynı zamanda vücuttaki yağın da tutuluunu arttırır .

 

Karbonhıdrat yeme isteğinden kurtulma önerileri :

 

-B6 vitamin takviyesi :  B6 serotonin sevıyenızı ,karbonhıdrat yeme isteğinizle mücadele edecek seviyede tutar ,uygun dozajda düzenli kullnabailrisiniz .

 

-Lifli komple karbonhidratları tercih edin : Daha yüksek oranda lif içeren nişasta oranı düşük karbonhidratları tercih etmeye çalsın .( tam tahıllı ekmek , karabuğday , yulaf ezmesi ,siyez buğdayı gibi ..)

 

 

 

Tüm bunlara dikkat ettiğimizde bilinçli yemeye başladığımızda öbür bir ruh haline erişmiş olucaksınız ,normal bir iştah ve sağlıklı bir vücut ağırlığı ..

İştahınız normale döndüğünde doğal olarak kilonuz da normale. Dönecektir , o halde ne diyoruz uzun vadede sağlıklı kiloda olabilmek ve sağlıklı beslenmek bi nevi iç huzurumuzla ilgili , kendinize iyi bakın :)

 

 

 

Evde Nefis Zerdeçallı Zencefilli Latte  Tarifi

 

 

 

Klima çarpması ve grip belirtileri, öksürük, diz ve eklem ağrısı, ülseratif kolit ve hazımsızlık, demans ,DiYABET, İNSÜLİN DİRENCİ gibi çeşitli     rahatsızlıklarının etkili bir içeceği.

Kullanılacak Malzemeler

1 tatlı kaşığı öğütülmüş zerdeçal ( taze kullanacaksanız 3-4 kök)

1 tatlı kaşığı toz tarçın

¼ çay kaşığı toz karabiber

¼ çay kaşığı öğütülmüş zencefil (taze kullanacaksanız 1-2 cm kök)

¼ çay kaşığı karanfil

Hindistan cevizi Sütü yada laktozsuz  süt

Doğal Bal 1 tatlı kaşığı

 

 

Hazırlanışı

Küçük bir kaba baharatları  ekleyin ve iyice karıştırın. Buhar çıkana kadar orta ateşte bir sos tavasında sütü ısıtın. Baharat karışımından 1 çay kaşığı dolusunu süte karıştırın ve 2 dakika sık sık karıştırarak sütü ısıtmaya devam edin.

Zerdeçallı sütü süzgeçle fincan içine boşaltın. Balı ekleyin. Kalan baharat karışımını hava ve ısıdan uzakta hava geçirmez kapta saklayın.(taze kökler kullandığınız zaman saklamayın)

Not: soğuk algınlığı olmayanlar bu tarifi buzla yapıp sıcak gecelerde alternatif bir içecek yapabilirler.


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN