HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

Hanife Kara

KEREVİZ SUYU HAKKINDA BİLİNMEYEN 4 ÖZELLİK

Magazinizmir

Özellikle tam da bu mevsimlerde raflarda boy boy tezgahları süsleyen bin bir derde deva Kerevizin suyu besin açısından oldukça zengindir ve kereviz suyunun düzenli içilmesi birçok yarar sağlayabilir.

Yapılan bazı araştırmalar kanser, obezite, tiroid sorunları ve akne gibi durumları da tedavi edebileceğini göstermektedir. Hal böyle olunca da hangi iddiaların şüpheli, hangilerinin bilim tarafından desteklendiğini merak edebilirsiniz.

 

Bu makale, besinleri, faydaları ve olumsuz yanları da dahil olmak üzere kereviz suyu hakkında bilmeniz gereken her şeyi anlatmaktadır.

 

 

Kereviz suyu besin değeri

Bitki liflerinin çoğu çıkarıldığından, yoğunlaştırılmış olduğu için  kereviz suyu, kereviz saplarına göre porsiyon başına daha fazla besin içerir.

 

Sadece 1 bardak (250 mL) kereviz suyu ;

 

Kalori: 42,5 kcal

Protein: 2 gram

Karbonhidrat: 9.5 gram

Şeker: 5 gram

Kalsiyum: Günlük Değerin (DV) %8'i

Magnezyum: DV'nin %7'si

Fosfor: DV'nin %5'i

Potasyum: DV'nin %14'ü

Sodyum: DV'nin %9'u

A Vitamini: DV'nin %7'si

C Vitamini: DV'nin %16'sı

K Vitamini: DV'nin %74'ü

Ayrıca çinko, bakır, folat, biotin, diğer B vitaminleri ve çok sayıda antioksidan gibi diğer birçok besin maddesi açısından da zengindir.

 

 Kereviz suyunun mucizevi 4  faydası

Kereviz suyu, sağlıklı bir diyetin parçası olarak tüketildiğinde çeşitli faydalar sağlar.

 

1.Doğal nemlendirici

Kereviz suyu çoğunluğu sudan oluşur ve vücudunuzun susuz kalmasını önler cildi tazeler. Hidrate ve suyu yeterli almak vücudunuz için hayati önem taşır, ancak birçok insan günde yeterince su tüketmez. Uygun hidrasyon, kan basıncını, vücut ısısını, beyin fonksiyonunu, besin dengesini, atıkların atılımını ve böbrek sağlığını yönetmeye yardımcı olur.

 

2. Kan şekerini dengeler

Kereviz suyu şekerli içeceklerden daha sağlıklı bir seçenektir ve aynı zamanda kan şekerini regüle eder. Tek bir bardak (240 mL) sadece 5 gram doğal şeker sağlar. Bu arada, soda, enerji içecekleri ve özel şuruplu kahveler gibi şekerle tatlandırılmış içecekler, diyette eklenen şekerin %50'sini oluşturur. Ne kadar içtiğinize bağlı olarak, bu içecekler günlük alımınıza kolayca fazladan 500 kalori ekleyebilir bunlara alternatif harika bir şeker dengeleyici iştah azaltıcı bir içecek olarak tercihlerinizde baş sırayı alabilir. Aynı zamanda Kereviz suyu gibi düşük şekerli içecekleri seçmek, genel şeker ve kalori alımınızı azaltabilir.

 

3. Anti-inflamatuar özellikleri oldukça fazladır

Kereviz suyu, iltihabı azaltabilen bitkisel besinler adı verilen bitki bileşikleri acısından zengindir. Bu bileşikler antioksidan görevi görür ve oksidatif stresi azaltmaya yardımcı olur. Oksidatif stres, vücudunuzda serbest radikal adı verilen kararsız moleküller biriktiğinde ortaya çıkar bunlar da erken yaslanma vücutta hastalıkların oluşması gibi birçok şeye meydan hazırlar.

Antioksidan açısından zengin diyetler, kalp hastalığı, diyabet, obezite ve bazı kanserler dahil olmak üzere daha düşük kronik rahatsızlık oranlarıyla bağlantılıdır. Ayrıca cilt sağlığını da oldukça fazla artırabilirler.

 

4. Bağırsak florası için dost bir mucizevi içecek

 

Peki kereviz suyu bağırsaklara yardımcı olabilir mi? Elbette; Kereviz suyu bağırsakları çeşitli şekillerde etkileyebilir. Kereviz suyu daha önce de belirttiğimiz gibi Faydalı bitki bileşikleri içerir bunlar, bağırsaklarınızdaki iltihabı azalttığı düşünülen iki bitki bileşiği olan luteolin ve pirolokinolin kinon (PQQ) dur.

 

Luteolin ayrıca brokoli, biber ve ıspanak gibi birçok meyve ve sebzede bulunur. PQQ açısından zengin diğer gıdalar arasında yeşil çay, papaya ve tofu bulunur.

 

Yüksek yağlı bir diyetle beslenen farelerde yapılan 12 haftalık bir çalışma, probiyotikle fermente edilmiş kereviz suyu alan farelerin daha sağlıklı bir bağırsak bakterisine sahip olduğunu buldu. Bununla birlikte, fermente kereviz suyu, bağırsak sağlığına iyi gelen bakterilerle aşılandığı için taze yapılmış meyve suyundan daha çok fayda sağladığı gözlenmiştir.

Dikkat edilmesi gereken; Herkes için ideal bir içecek DEĞİLDİR?

Ne yazık ki, hassas sindirim sistemi olan, irritabl bağırsak sendromu (IBS) olanlar gibi bazı kişiler kereviz suyunu tolere edemeyebilir. Bunun nedeni, FODMAP'ler olarak da bilinen fermente edilebilir besin değerinin yüksek içeriğidir. Bunlar sindirildiğinde şişkinlik ve rahatsızlığa neden olabilir.

 

Kereviz suyunu içtikten sonra sindirim sistemiyle ilgili yan etkiler yaşıyorsanız, muhtemelen bundan kaçınmak en iyisidir. Belirtilerinizin arkasında IBS gibi bir sindirim rahatsızlığı olup olmadığını araştırmak için bir sağlık uzmanına danışmayı ve beslenme desteği almayı düşünebilirsiniz.

 

Kereviz suyu oldukça fazla besleyici olabilse de dikkate alınması gereken birkaç dezavantajı vardır.

 

Yüksek Sodyum içerir

Bir bardak (240 mL) kereviz suyu yaklaşık 215 mg sodyum içerir. Çoğu sağlıklı yetişkin, günlük sodyum alımını 2.300 mg'dan fazla olmayacak şekilde sınırlamalıdır. Bir veya iki bardak kereviz suyu bu toplama önemli ölçüde katkıda bulunabilir, bu nedenle ölçüyü aşmamakta ve kontrollü tüketmekte fayda var. Özellikle, tuzu kısıtlı diyetler yapan kişiler ve böbrek rahatsızlığı olanlar kereviz suyundan kaçınabilir veya en azından sınırlı tüketebilirler.

 

Düşük lif

Çoğu kereviz suyu lifini çıkarmak için süzülür. Bir bardak başına daha fazla vitamin (240 mL) ile sonuçlansa da lif, sizi tok tutmaya yardımcı olan sağlıklı bir besindir. Onsuz, vücudunuz suyu çabucak sindirir, bu da içtikten hemen sonra acıkmanıza neden olabilir.

Besleyici, lif açısından zengin bir kahvaltıyı kereviz suyuyla değiştirmek sizi aç bırakabilir ve günün ilerleyen saatlerinde daha fazla kalori almanıza neden olabilir. Onun yerine kahvaltı ile beraber içeceğiniz içecek olarak tercih edebilirsiniz. Lif alımınızı artırmak istiyorsanız, taze kereviz çubuklarını da yemeyi tercih edebilirsiniz.

 

Kimler kereviz suyu içebilir?

Kereviz suyu, sağlıklı bir diyetin parçası olarak ölçülü bir şekilde kullanıldığında tadını çıkarmak için harika, ferahlatıcı bir içecek olabilir.

 

Dengeli bir yemekle veya hoşunuza gidiyorsa atıştırmalıkların bir parçası olarak   içmekten çekinmeyin. Bununla birlikte, uzun süreli sadece kereviz suyu detoksları önermiyorum, farklı komplikasyonlar oluşturabilir diyete ek olarak sınırlı miktarda tüketilebilir.

 

Ayrıca, kalp hastalığı veya yüksek tansiyonu olanlar, özellikle düşük sodyum diyeti izlemeleri tavsiye edildiyse, kereviz suyunun sodyum içeriğinin yüksek olduğunu akılda tutmalıdır.

 

Hamile olan kişiler, özellikle hamileliğin erken döneminde olanlar kereviz suyundan kaçınmalıdır. Bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, içeceğin düşüklere neden olabilecek rahim kasılmalarına neden olabileceğine dair spekülasyonlar gözlenmiştir.

 

Son olarak, bazı ilaçları alan kişiler kereviz suyundan kaçınmalıdır. Bu ilaçlar arasında sakinleştiriciler, tiroid fonksiyonu için ilaçlar ve kanamayı, pıhtılaşmayı veya kan basıncını kontrol eden ilaçlar bulunur

Bunlardan bazıları şunlardır:

levotiroksin (Synthroid),lityum,klonazepam (Klonopin),furosemid (Lasix),varfarin (Coumadin),aspirin

klopidogrel (Plavix),ibuprofen (Advil) veya naproksen sodyum (Aleve) gibi nonsteroid antiinflamatuar ilaçlar (NSAID'ler),amlodipin (Norvasc)

 

Kereviz suyu nasıl yapılır

Diyetinize kereviz suyu eklemek istiyorsanız, evde yapmak kolaydır.

Bir meyve sıkacağı kullanmak, bunu yapmanın en kolay yoludur. 3-4 kereviz sapını yıkayın ve meyve sıkacağından geçirin. Meyve sıkacağınız yoksa 3-4 adet yıkanmış kereviz sapını kesin ve pürüzsüz olana kadar karıştırın. Geniş ağızlı bir sürahinin üzerine bir süzgeç veya ağ bezi yerleştirin, sıvıyı süzgecin içine dökün ve tüm suyu çıkarmak için aşağı doğru bastırın. İçecekte biraz lif de tutabilirsiniz.

Biraz lezzet ve lezzet için yeşil elma, taze zencefil, salatalık, taze nane veya limon suyu da eklemeyi deneyin. Harika bir tat ortaya çıkacaktır.

Kereviz suyunu kendinizi tok hissetmenizi sağlamak için lif, sağlıklı yağlar ve proteinle dolu bir yemekle birlikte içmek en iyisidir.

Özetle;

Kereviz suyunun şekeri düşüktür ve potasyum ile A, C ve K vitaminleri içerir. Bu popüler içecek, diğer faydalarının yanı sıra iltihabı azaltabilir ve hidrasyonu artırabilir, kan şekerini dengeler.

 

Bununla birlikte, vücudunuzu detoks etkisi için uzun süre tek basına kereviz suyu kullanmamalısınız, çünkü temizlik sizi tehlikeli kalori kısıtlaması ve besin eksiklikleri riskine sokar.

 

 

 


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN