Tanju Dokur

Spora Ara Verilir mi?

Magazinizmir

Spora Ara Verilir mi?
Tabiiki hayır.
Bu soruyla karşılaştığımda emin olun tüylerim diken diken oluyor. Sevgili dostlar insan vücudu motora benzer. Bakım yapmazsanız sizi bir gün yolda bırakır.
‘Bu espri değil gerçek.’
Spor canımızın istediği zaman yapacağımız, istediğimiz zaman ara vereceğimiz bir aktivite değildir. Bir yaşam şeklidir.Y emek yemek, su içmek, nefes almak gibi. Spor günlük yaşantımızın sadec %4 ’lük zaman dilimini alır. Neredeyse yemek molanız kadar kısa.. Peki ya kazandırdıkları, saymakla bitmez emin olun. Kısacası spor ideal vücut ölçülerine ulaşmak için zaman zaman yapacağımız bir aktivite değildir. Kaliteli ve sağlıklı bir yaşamın yollarından biride spor yapmaktan geçer. Haftada minumum üç gün spor yapıyorsanız ve hiç ara vermiyorsanız emin olun gidemediğiz günlerde eksiklik ghissedecek ve  rahatsız olacaksınız. Spor yapmıyorsanız yaşamdan aldığınız tadı anlatayım. Belki bana kızacaksınız ama maalesef bu söylediklerim yaşanan gerçekler.
Sabah yataktan zor kalkarsınız, ayakkabınzı bağlamak kabusa döner, gömleklerin düğmeleri kapanır ama düğme araları açılır, grip olursunuz geçmek bilmez, teninizin rengi solar, aynalara küsersiniz, mağazalarda kendinize uygun kıyafet bulamazsınız, bulunduğunuz ortamda herkes eğlenirken siz uyuklarsınız vs vs vs daha neler neler .
Tüm bu olumsuzluklarla karşılaşmamak için sporu yaşam tarzı haline getirmenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Spora ara vermek spor yaptığınız zamanlarda kazandıklarınızı çöpe atıp sıfırdan hatta eksi birden başlamanıza sebep olur. Ozaman ne yapıyoruz ? Evimizin kapısının yanına her an spor yapabileceğimiz şekilde hazırladığımız  spor çantamızı koyuyoruz spora ara vermiyoruz.

Sevgi, saygı ve sağlıkla kalın .


Yazarın Diğer Yazıları
FACEBOOK İLE BAĞLAN