SPOR HOCAN KİM?

Tanju Dokur
90 Okunma

Sağlımız çok önemli. Kime, nereye emanet ettiğimize, edeceğimize çok dikkat etmemiz gerekir.
Şimdi bana soracaksınız yazınızın başında uyarı ile başladınız hayırdır, ne oluyor diye.

Anlatayım,
Efendim internet hayatımıza girdiğinden bugüne kadar her şey çok kolaylaştı. Artık istediğimiz her şeyi nerede olursa olsun alabiliyor, her türlü konu hakkında bilgiye ulaşabiliyoruz.

Ancak bu bilgilere, bu hizmetlere, internet ortamından ulaşmak ne kadar doğru bu gerçekten çok ama çok önemli bir konu.

Son dönemlerde çok moda olan özel spor eğitmeni ile spor yapma, internet ortamında uzaktan yardım adı altında satılmaya başlandı.

Ben her zaman söylerim spor adına yapılan her şeyi ayakta alkışlarım diye ancak doğru, kuralına uygun olarak yapıldığı taktirde.

İnternette bu reklamlar denk geliyor açıyorum, okuyorum.

Arkadaş yazmış, başlık; 
“Uzaktan eğitim verilir, şu kadar süre şu ücrete vs…” Çok komik paralarla yapıldığı için cazip de geliyor.

Devam ediyor. “Vereceğim programla çok kısa zamanda ideal vücuda sahip olabilirsiniz” Vay! Bu da çok güzel ilgi çekiyor.

Devam ediyor… Size hemen nerede antrenman yapacaksanız ona uygun hareketler gönderiyor. Yani evde yapacaksanız ona göre, bir spor merkezinde yapacaksanız ona göre. (düşünceli hoca) 

Aradan bir ay geçiyor vücudunuzda ufak tefek değişimler başlıyor, hoşunuza da gidiyor derken işin diğer yüzü meydana çıkıyor.

Size antrenörünüz diyor ki, “çok iyi antrenman yapıyorsunuz, ancak bu antrenmandan daha iyi sonuç alabilmeniz için şöyle beslenmeniz bunu içmeniz gerekir.” diye bir anda diyetisyeniniz de oluveriyor. Bundan güzel bir şey olabilir mi. Hocada her şey var.

Siz baktınız vücudunuzda değişimler iyi, “Hoca bu işi biliyor.” diyor ve ne derse yapıyorsunuz.

Derken size; “Beslenmeniz yeterli gelmez, sizin daha iyi sonuç alabilmeniz için şu takviye gıdadan, bu streoid (doping malzemesi) almanız lazım diyor ve kullanırsanız çok kısa sürede ideal vücuda sahip olursunuz deyip sizi istediği noktaya getiriyor. Protein tozları amino asitler, daha da ileri gidip doping maddeleri öneriyor.

Hayatımızda hoşumuza giden ne olursa olsun kolay ulaşmanın yolunu ararız. Örneğin hep karnımız tokken, her Pazartesi, her ayın  on beşinde, her ay başında diyete başlarız, ama bu kararlar karnımız tokken verilir.

Yapmayın, lütfen yapmayın! Hangi konuda olursa olsun, konunun uzmanına gidiniz. Ne demek uzaktan hizmetle spor eğitimi vermek! Bunu anlamak mümkün değil.

Otuz yıldır aktif olarak sürdürdüğüm meslek hayatımda hiç kimseye kontrolümün dışında, ne program verdim, ne de çalıştırdım. 

Sizi görmeden, sizinle konuşmadan, sağlıkla ilgili bir probleminiz var mı? Vücudunuzun ihtiyacı nedir? Siz ne istiyorsunuz? Size verdiğim programdaki hareketleri doğru mu yapıyorsunuz? Vücudunuza bu hareket uygun mudur? Sizinle konuşmadan nasıl program verebilirim! 

Yapmayın sağlığımız bu kadar ucuz değil. 

Sağlığınızla oynamayın, geri dönüşü olmayan sakatlanmalar yaşayabilirsiniz. Karşınızadaki kişi kimdir? Spor konusunda bilgisi, belgesi var mıdır? vs o kadar çok ki yanlış olan.

Unutmayın ki sağlıklı bir bedene kavuşmak isterken sağlıksız bir bedene sahip olmanız uzaktan verilen programlarla mümkün.

Sağlığınız için bilinçli yer, bilinçli spor seçin.
 

Yorum Yap

(*) Gerekli Alanlar

ETİKETLER
banner
FACEBOOK İLE BAĞLAN