BİR LOKMAYA SIĞDIRILAN KOCAMAN TAT "LOKMA"

Magazinizmir.com
Elvan Balaban
49 Okunma

Mahallenin köşesinden bir koku süzülür burnuna doğru. Tüm kokular onun yanında yok olup gitmiştir artık. Bir anda her şey durur ve o mis kokuyu ararken bulursun kendini.

İzmirli değilsen önce öyle şaşkın şaşkın bakarsın etrafına. Sokakta buram buram pişen hamurun ve sonra şerbetin kokusuna kapılır ne olduğunu anlamaya çalışırsın ama nafile…

Yakınlaştıkça kadınları, erkekleri, gencini, yaşlısını, çocukları bildiğin tüm ahaliyi o lokma kazanının etrafında heyecanla beklerken görürsün. Bir lokmalık o muazzam tat için yağmur çamur, zengin fakir demeden herkesin bir arada olduğunu fark edersin.
Böyle tuhaf bir şeydir işte bu lokma. Kaynağı Osmanlı sarayına dayanmakla birlikte halk arasında da yapımı yaygın olan bir tatlıdır. Özellikle İzmir kültürünün vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bu yüzden de “İzmir Lokması” olarak bilinir. Hatta bununla birlikte bir zamanlar İzmir fuarının cafcaflı dönemlerinde, fuar boyunca satılan ve herkesin rağbet gösterdiği özel bir tatlıydı lokma.

İşte böyle birbirinden farklı kültürleri ve düşünceleri bir araya getiren, hüznü paylaştıkça azaltan ve sevinci paylaştıkça çoğaltan  bir lokmalık tatlıdır o.

Kısacası kendi küçük ama anlamı büyük 

İzmir'in Biricik Tatlısı Lokma"

Yorum Yap

(*) Gerekli Alanlar

ETİKETLER
banner
FACEBOOK İLE BAĞLAN