Parayı Öğrenme Haftası ile Gençlerin Farkındalığı Artacak!

Finansal Okur Yazarlık ve Erişim Derneği’nin (Foder) gerçekleştirdiği “Learn Money Week” – “Parayı Öğrenme Haftası Projesi Mart 2014’te Türkiye’de diğer tüm ülkeler ile eş zamanlı uygulandı.08-11 yaş grubu öğrencilere para, tasarruf, yatırım, bağış, harcama gibi temel kavramları anlatarak, bir farkındalık kazandırmak amacıyla gerçekleşen Proje ile geleceğin yetişkinlerinin dikkatini para, tasarruf ve harcama bilincine çekmek ve davranış biçimlerini kalıcı şekilde etkilemek hedeflendi.

Türkiye’de 100’ü aşan okulda 20.000 öğrenciye erişen projeye destek Ege Bölgesi’nde de İzmir’den geldi. Tüm Türkiye’nin gönüllü desteklerine kapısı açık olan Foder’e internet sitesi üzerinden ulaşılabiliyor.

 

 

 

 

 

Foder’in Amacı Nedir?

Kasım 2012 tarihinde kurulan Foder’in amacı; finansal okuryazar bir Türkiye için eko-sistem oluşturmaktır. Devlet, özel sektör ve diğer sivil toplum kuruluşları ile işbirliği yaparak ülke çapında bireylerin finansal okuryazarlık ve finansal erişim farkındalıklarını ve olanaklarını oluşturabilmek için , Bilinçlendirme, Eğitim, Araştırma, Uygulamalara destek, Politikalar üretilmesini sağlayabilmektir.


Finansal Okur Yazarlık Nedir?

Finansal okuryazarlık; günlük hayatta, kişinin para kullanımı ve yönetimini, bilgiyle değerlendirebilmesi ve etkili karar vermesini sağlayan yeterlilik düzeyidir. En basit işlemlerde dahi finansal okuryazarlığın günlük hayatımızda sonuçları olmakta, geleceğimiz ve bize bağlı yaşayanların hayatları etkilenmektedir.

 

 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Foder, finansal okur yazarlık, tasarruf, parayı öğrenme haftası, magazin izmir, izmir magazin haberleri