HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

YEME & İÇME -- 11 Kasım 2023

Pozitif Diyetisyen Hanife Kara’dan Tok Tutan 11 Besin

Magazinizmir
Pozitif Diyetisyen Hanife Kara’dan Tok Tutan 11 Besin

 Diyet yaparken ada normal süreçte bizi en zorlayan şey tok kalmak ve sürekli bişeyler yeme ihtiyacımız olması. Neyse ki uzun süre tok kalmamıza yardımcı olabilecek sağlıklı besinler de var. Bu gıdalar vücudunuzu besleyen mücadele eden lif ve protein gibi sağlıklı besinlerle doludur.

1.BADEM

Günde Sadece bir avuç çiğ bademin sağlığa pek çok faydası var. Zengin bir antioksidan, E vitamini ve magnezyum kaynağıdır. Badem, kan şekerini kontrol etmeye, bağırsak sağlığını desteklemeye ve kalp hastalığı riskini azaltmaya yardımcı olmasının yanı sıra, insanlarda tokluk hissini arttıran doğal bir iştah bastırıcıdır.

2.KAHVE

Günde 1-2 fincan kahve içmek sizi daha enerjik hissettirirken , tok kalmanız için de iyi bir seçenek olabilir.Aynı zamanda metabolizmayı hızlandırmaya yardımcı olabilir ve iştah bastırıcı olarak hareket edebilir. Uluslararası Gıda Bilimleri ve Beslenme Dergisi'nde yayınlanan kapsamlı bir incelemeye göre, yemekten 30 dakika ila 4 saat önce tüketilen kafein iştahın azalmasına neden olduğu gözlenmiştir.Kahvede bulunan kafein, kahve çekirdeklerinden elde edilen antioksidanlarla birlikte oldukça güçlü bir bileşimdir.

 3.ZENCEFİL

Zencefil, sindirime olan güçlü etkisi nedeniyle sağlık açısından yüzyıllardır kullanılmaktadır. İster bir smoothie'de ister bir yemekte olsun, zencefil vücuda enerji veren ve sindirimi iyileştiren bir uyarıcı olarak çalışır, böylece doğal olarak daha az acıkmanızı sağlar. Metabolism dergisinde yapılan küçük bir çalışma, zencefil yiyen kişilerin iştahının daha da azaldığını buldu.

4.AVOKADO

Lif ve kalp sağlığına yararlı tekli doymamış yağlarla dolu olan avokado, harika bir besin kaynağıdır. Bu sağlıklı meyve kolesterolü düşürür, kan şekerinin düzenlenmesine yardımcı olur, sindirime yardımcı olur ve kemikleri güçlendirir. Ölçülü olarak yenildiğinde iştahı bastırır. Nutrients dergisinde yayınlanan ve temel olarak karbonhidratlardan oluşan bir öğün tüketen katılımcıların tokluklarını yarım veya tam avokado içeren bir öğünle karşılaştıran bir çalışmada, avokado yiyenlerin daha tok hissettiklerini gösterdi . Çalışma aynı zamanda her yemekten sonra katılımcıların kanında toklukla ilişkili hormonları da test etti ve yarım veya tam avokado yedikten sonra bu hormonların yükseldiğini buldu.

5.Pul biber

İştahınızı nasıl bastıracağınızı düşünmek yerine, tok kalmak için yemeklerinizi nasıl renklendireceğinizi düşünün. Acı baharatlar, daha sezgisel bir yeme deneyimi için daha yavaş yemenize ve daha uzun süre tok kalmanıza yardımcı olur. Ayrıca Physiology & Behavior dergisinde yayınlanan araştırmaya göre, sadece yarım çay kaşığı pul biber metabolizmayı hızlandırabiliyor ve vücudun tek başına fazladan 10 kalori yakmasına neden olabiliyor.

6.YUMURTA

Beslenme Araştırması'nda yapılan bir araştırma, kahvaltıda bir veya iki yumurta yemenin, aynı miktarda kaloriye sahip bir simit yemeye kıyasla 24 saat boyunca daha tok hissetmenize yardımcı olabileceğini gösterdi. Aynı çalışmada yumurta yiyenlerin gün boyunca simit yiyenlere göre daha az kalori aldıkları görüldü. Nedeni ise Yumurtalar yüksek oranda sindirilebilir proteinle doludur. Bir yumurta 6 gram protein içerir. Nutrients dergisi, yumurta proteininin iştah azalmasına bağlı olarak kalori alımını azaltmada özellikle yararlı olduğunu buldu.

7. Su

Aç hissediyorsunuz ama kahvaltı yaptınız bu İşte bi gariplik var diye düşünüyorsunuz ? Yeterince su içmiyorsanız bunun sebebi yani aç hissetmenizin sebebi susuzluk olabilir. Her gün bir bardak daha fazladan su içmeyi hedefleyin; yalnızca iştahınızda değil, cildinizde ve sindiriminizde de büyük bir fark olduğunu fark edeceksiniz.

8.BİTTER ÇİKOLATA

Evet Doğru duydunuz ; bitter çikolata doğal bir iştah kesicidir. Bir dahaki sefere canınız çektiğinde en az yüzde 70 kakao içeren bir iki parça bitter çikolatanın (sütlü çikolata değil) yavaşça tadını çıkarmayı deneyin. Beslenme ve Diyabet dergisinde yapılan bir araştırma, bitter çikolata ve sütlü çikolata yemenin iştah bastırıcı etkilerini karşılaştırdı. Biraz bitter çikolatanın iştahınızı azaltmaya yardımcı olduğu bulundu ; çünkü acı tat vücuda iştahınızı azaltma sinyali veriyor. Bitter çikolatadaki stearik asidin sindirimi yavaşlatarak daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olduğunu söylemeye bile gerek yok. Bitter çikolata sizin için çok acıysa, bir fincan sade kahvenin yanında bir parça yemeyi deneyin; tatlılığı ortaya çıkaracaktır!

9.YEŞİLÇAY

En doğal iştah kesicilerden birisi de tabi ki yeşi lçay . Yeşil çay, farkında o atıştırmaya neden olan açlığı gidermenize yardımcı olabilir. Appetite dergisindeki bir araştırma raporuna göre bunun nedeni yeşil çaydaki kafein ve kateşinler. İştahınızı bastırıp tok hissetmenizi sağlarlar.

10.TARÇIN

İşte yediğiniz her şeyi doğal bir iştah kesiciye dönüştürmenin çok kolay bir yolu: Yediğiniz ; mısır gevreği, yulaf ezmesi, meyve ve hatta kahveye bile biraz tarçın serpin. Tarçının tıbbi özellikleri üzerine bir araştırma makalesi, tarçının kan şekeri seviyenizi düşürmeye yardımcı olduğunu ve bu da iştahınızı kontrol etmenize yardımcı olduğunu göstermiştir .

11.Keten tohumu

Çözünür lif ve esansiyel yağ asitlerinin besleyici karışımıyla keten tohumları, yoğurdunuza, smoothie'nize veya salatanıza mükemmel bir katkıdır. İnsan vücudu keten tohumlarını bütün olarak sindiremediği için öğüterek tüketmeniz çok daha faydalı olacaktır . Doğal bir iştah bastırıcı olarak tok kalmanıza yardımcı olur.

 

Hanife Kara - Pozitif Diyetisyen 

FACEBOOK İLE BAĞLAN