“Montessori Yöntemiyle, Çocukların Yeteneklerini Keşfediyoruz”

Kendi çocuğu için anaokulu araştırırken aradığı sistemi bir türlü bulamayan İzmirli Yrd. Doç. Dr. Sevinç Varol, eğitim konusundaki bu açığı değerlendirerek bir ay önce Çiğli Aydınlıkevler'de Madalyon Montessori Anaokulu'nu kurdu.Anaokulunun sadece, çocukların vakit geçirdiği ve bakıldığı bir yer değil, yarının büyüklerinin çok önemli edinimler kazandığı bir kurum olduğunu ifade eden Kurucu Müdür Sevinç Varol, yaptıkları çalışmalar sonucunda tüm dünyada kabul gören Montessori yöntemini uyguladıklarını söyledi.

Kişiye özel eğitim felsefesine dayanan ve çocuğu birey olarak gören bir yapıyla eğitim verdiklerini ifade eden Varol, “İtalya'da doğan Montessori sistemi, çocuğun kişisel becerilerini belirleyip, geliştirmek üzerine kuruludur. Nasıl bir evde çocuk ağabeyi ve ablasıyla birlikte büyürse bizim anaokulumuz da da karma sınıflar bulunuyor. Yaş olarak büyük çocuklar, miniklere rol model oluyor. Algılarını ve öğrenmelerini pekiştiriyor. Sorumluluk verilen her çocuk, birey olmayı öğreniyor” diye konuştu.

Montessori sisteminde, klasik oyun ve oyuncak kavramının bulunmadığını, daha çok el ve motor becerilerini geliştiren ve çocuklara sorumluluk sahibi olmayı öğreten uğraşı ve oyunlarla eğitim verildiğini belirten Sevinç Varol, alanında uzman eğitmenlerle çalıştıklarını dile getirdi.

Montessori eğitiminin bir diğer özeliğinin ise evde de devam ettirilebilmesi olduğuna dikkat çeken Kurucu Müdür Sevinç Varol, ebeveynlere yönelik verdikleri eğitimler sonunda çocukların gelişiminin olumlu yönde etkilendiğini sözlerine ekledi.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Sevinç Varol, Aydınlıkevler Madalyon Montessori Anaokulu, Yrd. Doç. Dr. Sevinç Varol, Montessori Yöntemi