Lets Do İt/Türkiye İzmir Kuş Cennetini Temizliyor!

Dünyadaki atıkları gönüllülerle birlikte temizlemeyi amaç edinen Lets do it/Türkiye 10 Mayıs Çarşamba günü İzmir – Çiğlili gönüllülerle ve İzmir Kuş Cenneti’ni temizleyecekler.Lets do it/Türkiye’nin Türkiye’de ve tüm dünyada amacını; yerel düzeyden başlayarak gönüllüleri çöp toplamak için harekete geçirmek; toplum içinde çevre sorunları konusundaki farkındalığı artırmak; bireyleri çöp atmaktan kaçınmaya ve çevreyi korumaya teşvik etmek olarak açıklıyor. Ülke genelindeki yasadışı atık sorununun temel nedenlerini göstererek, Türkiye’de sürdürülebilir yaşama ve çevreye katkı sağlamaya çalışıyor.


Çevre hareketinin başlatılması ve sorumluluk alınması için Let’s Do It! Türkiye’nin amaçları ve desteği doğrultusunda sivil toplum kuruluşlarını, gönüllü toplulukları, aktivistleri, özel sektörü, üniversiteleri, yerel ve ulusal kamu kuruluşlarını bir araya getirmeyi hedefliyor.

12 Mayıs 2012 tarihi itibariyle, Türkiye de temizlik günleri düzenleyen ülkelerden biri olmuştur. İlk temizlikler 5 bölgede düzenlenmiştir -Amasya, Bolu (Mudurnu), Burdur, İstanbul (Adalar ve Üsküdar). Bu temizliklere yaklaşık 1.300 gönüllü katılmış ve 13 ton atık toplanarak, bunun 1 tonu da geri dönüşüme gönderilmiştir.

10 Mayıs Cumartesi günü ise saat:11.00'de Çiğli belediyesinin önünden hareket edecek olan gönüllüler ve İzmir Kuş Cenneti Home Dalyanını temizleyecekler. Dalyana normalde girişler yasak olmasına rağmen Orman Bölge ve İzmir Kuş Cenneti birliği ortaklığıyla izinler alınmış. Yapacakları aktivitede denizden gelen çöpleri toplanacak. Doğal ortamda yaşayan canlıları görme unuttuğumuz deniz kabuklarını toplanacak. Ayrıca Ankara'dan Sistem ve Jenerasyon Derneği 6 adet gönüllüsünü sadece bu amaçlı İzmir’e geliyor. İzmir Treks Derneği’nden de 2 gönüllü aktiviteye katılacaktır. Sizleri de aralarında görmekten büyük mutluluk duyacaklardır.

İletişim için:

Gülsün DERSE
0542 430 45 06

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Lets do it/Türkiye, Lets do it izmir, İzmir Kuş Cenneti, dünya temizlik günü, sosyal sorumluluk, temiz bir dünya, sivil toplum örğütü, atık temizleme, izmir etkinlik