Kadınlar İçin Araba Almanın Püf Noktaları

Trafik ruhsat kayıtlarına göre kadınlar ve erkekler otomobil seçerken farklı özellikleri göz önüne alıyorlar.Genelde, erkekler lüks ve yüksek güçlü, özellikle 150 beygirgücü olan ya da daha güçlü otomobilleri seçerken, kadınlar bilinen markalar arasından 100 beygirgücü ve civarı güçte araçlarla yetinebiliyor. Bunun yanı sıra kadınlar otomobil seçerken otomobilin kullanışlı ve güvenli olmasını göz önüne alıyorlar. Kadınlar daha küçük hatta kupe arabaları sevseler de bütçeleri elverirse (SUV) arazi araçlarını da kullanmaktan hoşlanıyorlar.

İlginç olan; otomobil ruhsat kayıtlarından yola çıkılarak yapılan bir araştırmaya göre, erkekler kendilerine uygun arabaların yanında, kadınlara daha çok uygun olabilecek otomobilleri de satın almalarına rağmen, kadınlar hiçbir şekilde erkeksi otomobillere eğilim göstermiyor. Ruhsat kayıtlarına göre, piyasada erkeklerin en çok ilgi gösterdiği otomobil modelleri, kadınların ilgisini hiç çekmiyor. Yani anlaşılan kadınlar için düşünülmüş bir otomobili erkekler satın alabiliyor oysa ki erkek otomobilleri kadınlara satılamıyor.

Kadınlar için arabaların teknik özellikleri genellikle araba seçimlerinde ikinci planda kalıyor. Onlar daha çok modeli, görüntüsü, markası, rengi ve aksesuarları ile ilgileniyorlar, ancak nadir de olsa kullanımı kolaylaştıran şanzıman tipi ve motor gücü ile ilgilenen kadınlar da var.

Size buradan “otomobil dilini” anlamanıza yol göstermeye çalışacağız. Bir otomobile ciddi bir servet yatırırken “beygirgücü”, “çekiş” gibi bazı terimleri öğrenmek bizce oldukça yararlı olacak. Tüm bunlar her aracın tanıtım broşüründe yazmaktadır ancak bunların anlamını bilmeden bir otomobil satın almak yanlış olur.

Örneğin oldukça pahalı olan yakıttan tasarruf için otomobilin markası, modeli veya motor seçimi oldukça önemlidir yani doğru aracı seçerek yakıttan oldukça tasarruf etmek elinizde.

Biz size daha doğru otomobilleri seçmeniz, anlamanız ve kullanmanız için bazı ipuçları vereceğiz. Bu yazıdan sonra, artık model ve markalar arasındaki farkı görmeniz de çok daha kolay olacak.
İlk yıldızımız “Yılın kadın ve aile” arabalarından

İngiltere’den, Amerika’dan, Kanada’dan, Yeni Zelanda’dan, Avustralya’dan, Hindistan’dan, Güney Afrika’dan 8 kadın gazeteci seçilen 21 adet değişik arabayı test etmişler. Bu test sonucuna göre kazanan otomobiller “yılın kadın arabaları” ilan edilmiş. Bu arabalar Volvo XC60, Jaguar XF, Audi TTS ve VW Golf Dizel olmuş.

Tüm bu arabalar “kadınların özel alışveriş” listesi adı verilen, oldukça geniş bir kriter çerçevesinde değerlendirilmiş. Bunun içinde alışveriş paketleri koyulan alandan, çocukları koruma özelliklerine, dış görünüşünden, kullanım kolaylığına kadar uzun bir liste var.

Yılın kadın aile arabalarından seçilen Volvo XC60

Şimdi ödül alan araçlardan olan Volvo XC60’ı size anlatmaya çalışacağız. Bu aracın sadece 2 tane versiyonu şu anda Türkiye pazarında.

Volvo XC60 D5 AWD (205 hp yani beygirgücü) ve Volvo XC60 T6 AWD (285 hp) ;
Şimdi, çoğumuzun kafasını karıştıran X, C ve D’lere bakalım.
Çünkü X, C, D ve AWD’lerin aslında çok anlamı var!

Bunların hiçbiri bir matematik denklemi değil, anlamını bilince bunların aslında ne kadar da kolay anlaşılır olduğunu göreceksiniz.

Öncellikle “X” harfi ile başlayalım,
X genellikle İngilizce’deki Cross (crossing) anlamında kullanılır ve burada da “Geçmek”, “Yol Kat Etmek” anlamında kullanılmış

İkinci hafimiz “C” burada İngilizce’deki Country yani “Arazi” anlamında.
Özetle XC modeli “arazi geçen” anlamında… Bir “Arazi Aracı” veya bir “SUV”.

Sakın haa… Bu bir jip değil…
Şimdi de SUV’ leri anlatalım; SUV’ ler Türkiye’de bazılarının “jip” dediği araçlardan, ancak ne komik ki “Jeep” gerçekte arazi aracı yapan bir marka… Ancak Türkçemizde bu bir araç tipi olarak algılanıyor. SUV’nin gerçek (Spor Utility Vehicle) anlamı ise spor amaçlı taşıt. SUV’ler genelde çekme kapasitesi güçlü yolcu taşıma araçlarıdır.

Araç hem minivan ( Küçük minibüs) hem de station wagon ( aile arabası) özelliklerini bir arada barındırır. Bunun yanı sıra asfalt harici arazilerde de hareket edebilirler.

Üçüncü olarak XC60’daki 60 rakamına bakalım;
Bu Volvo’da XC harflerinin yanında ki 60 ne anlama geliyor?
Bu rakamlar Volvo firmasının model numaralarını temsil ediyor XC60, XC70 ve XC90 modelleri de var Volvo’da.

Dördüncü olarak D5 ve T6 harflerinin anlamını bakalım.
“D” harfi dizel olduğunun göstergesi; 5 ise motordaki silindir sayısını işaret ediyor;
5 silindirli dizel bir araba yakıt yakma konusunda oldukça ekonomik bir modeldir.

Diğer modeldeki “T” ise turbo anlamına geliyor. “T” ayrıca modelin benzinle çalıştığını gösteriyor.
Ancak Volvo araçlarda turbo dizel modellerde mevcut olsa da, dizellere T harfi her nedense konmuyor!
Turbo sistem; motorun egzoz gazını kullanarak ekstra güç arttırmaya dayalı olarak çalışır.
Bu sistemin avantajı küçük bir motordan oldukça yüksek bir güç sağlanmasıdır.
Turbo sistemler ülkemize ithal edilen bazı araçlarda motor hacminden dolayı vergi avantajı sağlarlar.

Modellerin broşüründeki (205 hp) ve (285 hp) ise daha önce bahsettiğimiz gibi gücü anlatır
D5 205 hp; 205 beygirgücü kuvvetinde motoru olan,
T6 285 hp ise 285 beygir gücü kuvvetinde motoru olan araçtır.
Sanırım burada XC60 modelinin erkek versiyonu T6…
Seneler boyu Türkiye’de kullanılan Şahin ve Doğan markalarının 80 hp gücünde olduğu düşünülürse bu arabaların gücünü tahmin edebilirsiniz.

Son olarak da AWD demek her tekerleğin motordan güç aldığını gösterir.
Bu 4x4 arabalar için başka bir deyiştir. 4x4 demek 4 tekerleğinde gücü olduğunun göstergesidir.
Genellikle binek arabalar 2x4 özelliği taşır. Bu da 4 tekerleğin sadece ikisinde güç olduğunu belirtir. Bu bazen ön tekerleklerde bazen de arabanın modeli ve markasına göre arka tekerleklerde olur. Buna da iki çekişli adı verilir.

“AWD” ise, XC60 modelinin 4 tekerleğinde de güç olabildiğini gösteriyor. Ancak bunda 4x4 arazi araçlarından bir farklılık söz konusu. “AWD” adlı bu sistemde araba kendi kendine yol ve hava şartına göre karar verip ona göre seçilen tekerleğe güç uyguluyor. Bu da arabanın oldukça güvenli bir sürüş standardına sahip olmasını sağlıyor.

Bu güzel görünümlü ve güvenilir araç etrafını çevreleyen airbag( hava yastığı) sistemi ile yolcularına ekstra koruma sağlıyor.
Volvo gerçekten yol kabiliyeti, güvenli sürüşü ile kadınların olduğu kadar erkeklerin de en gözde arabalarından biri olmaya devam ediyor. Size bundan sonraki aylarda da diğer araçlarla ilgili bilgi vermeyi sürdüreceğiz.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER kadın arabaları, kadınlar için araba, bayan arabaları, kadın araba markaları