İzmir'e İki Yeni Tramvay Projesi

İzmir 'de kent merkezinde ulaşım sorununun çözümü için önemli alternatiflerden biri olan Üçkuyular - Halkapınar ve Karşıyaka - Bostanlı tramvayları Şubat 2014 'te ihaleye çıkacak.İzmir Büyükşehir Belediyesi Üçkuyular-Halkapınar arası tramvay projesinde meslek odalarının itirazları üzerine revizyon yaptı.

İzmir'de kent merkezinde ulaşım sorununun çözümü için önemli alternatiflerden biri olan Üçkuyular- Halkapınar ve Karşıyaka- Bostanlı tramvayları Şubat 2014'de ihaleye çıkacak. DPT ve Hazine'den kredi onayının gecikmesi, tadilatlar nedeniyle sarkan bu ulaşım yatırımının şubat ayındaki ihaleden sonra, tramvay hatlarının üç yıl içinde tamamlanması öngörüldü.

Üçkuyular-Halkapınar arası tramvay hattı tartışmaların odağında yeraldı. Tramvay projeleri hakkında süreç içinde gerek güzergah gerekse sistemi konusunda Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) Kruvaziyer Limanı ulaşım raporunda, meslek odalarının ise belediyeyle yapılan toplantılarda ve imar planlarına yaptıkları itirazlar dikkat çekti. ÖİB tramvayın Alsancak'ta otopark sıkıtısı yaratacağı, Lozan, Montrö gibi meydanları ortadan kaldıracağı, trafik sıkışıklığı yaratacağını, Alsancak'a girmeden Cumhuriyet Bulvarı'nda son bulmasını önerdi. Tramvay yapımının ısrarı durumunda ise Alsancak Gar bölgesinde hattın yeraltına alınmasını önerdi.

Mimarlar Odası, Şehir Plancıları Odası başta olmak üzere meslek odaları ise güzergahın Üçkuyular'dan sonra Konak'a kadar Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan geçmesi yerine Mithatpaşa Caddesi'nden mevcut araç trafik akışıyla birlikte olmasını önerdi. Meslek odaları Şair Eşref Bulvarı'nda dut ağaçlarının ve otoparkların yeraldığı orta refüjden geçilmemesini, mevcut yolun kullanılmasını ve yayaların hattan karşıya geçişini engelleyecek bariyeler konulmamasından yana tavır koydu. Ağaçların kesilmemesini isteyen meslek odaları, tramvay için ayrı bir yol yapılmamasını talep etti.

Tramvay ve Araçlar Aynı Yoldan Gidecek

İzmir Büyüşehir Belediyesi, Hazine'de kredi onayı alana kadar projede büyük bir değişiklik yapmadı. Onay sonrası ihale şartnamesi hazırlanma aşamasında ise meslek odalarının yaptığı itirazlar dikkate alınarak revziyona gidildi. Meslek odalarının üç ana itirazından ikisine göre değişiklik gerçekleştirildi. Mithatpaşa Caddesi güzergahı önerisi kabul edilmedi. Buna göre hat Mustafa Kemal Sahil Bulvarı'ndan Konak'a kadar gelip, Konak Pier'i geçtikten sonra karma sisteme geçecek. Hat mevcut yollara döşencek. Tramvaylar trafiğin parçası olacak, sinyalizasyon sistemine uyarak çalışacak. Şair Eşref Bulvarı'nda da hattın orta refüjden geçmesinden vazgeçildi. Böylece dut ağaçları kesilmekten kurtuldu. Hat, gidiş geliş olarak mevcut yolda olacak. Üzerinde araç ve yayalar geçebilecek. Elektriğini üst katanerlerden alacak.

Üçkuyular – Halkapınar Tramvay Hattı

Üçkuyular Metro İstasyonu’ndan başlayarak Mustafa Kemal Sahil Bulvarı’nın kara tarafından Konak Pier önüne kadar gelecek hat buradan Şehit Fethi Bey Caddesi üzerinden Cumuhuriyet Meydanı'na ulaşcak. Swissotel Büyük Efes’in arkasındaki Şehit Nevres Bulvarı’ndan Montrö Meydanı'na gelecek hat Şair Eşref Bulvarı’ndan TMO silolarına, oradan da Şehitler Caddesi’nden Halkapınar Metro İstasyonu’na ulaşacak. Toplam 19 istasyonun yeralması öngörülen tramvay hattının uzunluğu 13 kilometre olacak. Tramvayla birlikte sinyalizasyon da değişecek. Ayrıca, Konak-Halkapınar arası otobüslerin çoğu seferden kalkacak.

Karşıyaka Hattı

Karşıyaka tramvay hattı ise Alaybey’den başlayacak, sahilden Bostanlı İskelesi’ne, oradan da İsmail Sivri Sokak, Cemal Gürsel Caddesi, Şehit Cengiz Topel Caddesi, Selçuk Yaşar Sokak ve Cahar Dudayev Bulvarı’nı takip ederek İZBAN Çiğli Depo tesisleri yanında Mavişehir Banliyö İstasyonu’na gelecek. Toplam 16 duraklı bu hattın uzunluğu 10 kilometre olacak.

Kaynak: Gazete Yenigün

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Üçkuyular Halkapınar arası tramvay, Üçkuyular Halkapınar arası tramvay hattı ne zaman açılacak, halkapınar üçkuyular tramvay hattı açıldı mı, üçkuyular halkapınar hattı ne zaman açılacak, karşıyaka bostanlı tramvay, izmir büyükşehir belediyesi