Hayata + 1 Değer Katın !

Gerçek dostlar kromozom saymaz. 21 Mart, Birleşmiş Milletler tarafından Dünya Down Sendromu Günü olarak kabul ediliyor, Down Sendromu Derneği (downturkiye.com ) Türkiye’de 21 Mart’ta önemli etkinliklere imza atıyor.Birleşmiş Milletler 10 Kasım 2011 kararı ile 21 Mart tarihini resmi Dünya Down Sendromu Günü olarak tanıdı. 21 Mart günü (21/3) Down sendromlu insanlarda 21.ci kromozomun 3 tane olmasını simgeliyor. Dünya Down Sendromu Günü, Down sendromlu bireylerin haklarını korumak için önemli bir adım oluyor. Türkiye’de Down sendromlu bireyler ve ailelerine destek veren, onları doğru kanallara yönlendirecek çalışmalara imza atan Down Sendromu Derneği de, Dünya Down Sendromu Günü çerçevesinde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Down sendromlu çocuklar ünlüleri fotoğrafladı..

Down Sendromu Derneği’nin çocukların ihtiyaçlarına dikkat çekmek için başlattığı farkındalık kampanyasında 23 ünlü isim objektif karşısına geçti. Down sendromlu fotoğrafçılara poz veren ünlüler, ellerindeki balonlarla birer mesaj iletti.

Bir farkındalık kampanyası olan “Bizi Havalara Uçurun!”da amaç, Down sendromlu bireylerin ihtiyaçlarına dikkat çekerek eğitimlerine ve tıbbi ihtiyaçlarına destek sağlamak. Yeterli kaynak bulunması durumunda, çocuklara çeşitli burslar vererek farklı yaş döneminde yaşadıkları sorunları aşabilmelerine yardımcı olmak isteniyor.

50 Yazardan 1 Roman 1 Albüm..

Türkiye’de ilk kez 50 yazar bir araya gelerek bir kitap yazdı.“Sensiz Ölümdür Aşk” adlı roman, “Herkes Biraz Yazar” ismiyle kurulan, çoğunluğu İzmirli bir yazar grubu tarafından hazırlandı.


Kitaptan ve albümden sağlanacak olan gelir ise Ulusal Down Sendromu Derneğine bağışlanacak.
Her hafta farklı bir şehirde imza günü düzenleyen "Herkes Biraz Yazar" ekibi ise bu hafta Samsun Piazza Avm de okurları ile buluşacak. Etkinlik saati 15:00

Bu şenlik örnek olacak..

ALTINORDU’nun, Ulusal Down Sendromu Derneği ile birlikte organize ettiği Altınordu +1 Şenliği, cumartesi günü yapılacak.

Yeşilyurt’taki Sait Altınordu Yerleşkesi’ndeki şenliğe 400’e yakın down sendromlu birey ve aileleri katılacak. Çocuklar, saat 13.00’te başlayacak şenlikte futbol ve basketbol maçı yapıp, langırt, çuval yarışı, yumurta taşıma ve sandalye kapmaca oyunlarıyla eğlenceli bir gün geçirecek.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Ulusal down sendromu günü, ulusal down sendromu etkinlikleri, sensiz ölümdür aşk, sami altınel, gökmen küçüktaşdemir, herkes biraz yazar, beni havalara uçur, hayata +1 değer katın