Emekli Askerden Hanımlara Ücretsiz Savunma Dersleri

Mersin’de tecavüz edilmek istenirken bıçak ve levye ile öldürülen ve ardından da yakılan Özgecan Arslan, İzmir’deki yakın dövüş eğitmenlerini harekete geçirdi.Balçova’da hizmet veren Win Gate Spor Merkezi’nin ortakları Sinan Köroğlu ve Levent Kalafat, İzmirli hanımlara kendilerini koruyabilmeleri için ücretsiz dövüş eğitimi vermeye başladı. 2007’de Hava Kuvvetleri Komutanlığı’ndan emekli olduktan sonra İsrail’de yakın dövüş, savunma tekniği Krav Maga üzerine master seviyesinde eğitim alarak uluslararası güvenlik belgesini kazanan ve Türkiye’de bu alandaki yetkili kişilerin başında gelen Sinan Köroğlu, kadınların toplum içinde şiddete maruz kalmamaları ve kendilerini savunmalarını sağlamak amacıyla haftanın 4 günü ücretsiz eğitim veriyor. Çarşamba ve Perşembe günleri 18.30 ile 22.00 saatleri arasında, cumartesi ve pazar günleri de 11.00’dan 18.00’a kadar eğitim verdiklerini belirten Köroğlu, derslere katılan hanımların “Teknikleri tamamen öğrendim. Ben kendimi artık savunabilirim” diyerek kendilerini hazır hissettikleri güne kadar hizmet vermeyi sürdüreceklerini vurguladı.

Sayı sınırlaması yok

İbranice dövüş ve temas anlamına gelen Krav Maga’nın tamamen çıplak elle ve herhangi bir alet kullanmadan yapıldığını belirten usta eğitmen, saldırganın silah, bıçak veya sopa ile müdahale etmesi karşısında kadınların kendilerini nasıl savunabileceklerinin yöntemlerini gösterdi. Kadınların, çocukların ve engellilerin toplumumuzda dezavantajlı kişiler konumunda olmaları sebebiyle pek çok şiddete maruz kaldıklarını ve bu durumu ortadan kaldırmak için dersleri ücretsiz olarak vermeyi uygun gördüklerini ifade eden Köroğlu, sosyal paylaşım siteleri üzerinden insanlara ulaştıklarını ve imkanları dahilinde eğitim vermeye çalışacaklarını söyledi. Özel Kuvvetler’de bin 350 personel, askeri okullarda 2 bin 800 personel yetiştiren, sivil savunma ekiplerine ve arama kurtarma birimlerine eğitimler veren, aynı zamanda Amerika’da Silias Security isimli özel askeri şirketin sahibi olan Sinan Köroğlu, pek çok şeye vakit ayıran hanımların kendi can güvenliklerini korumak için bu derslere katılmaları gerektiğini vurguladı. Bu işi hiçbir ticari amaç gütmeden yaptıklarını ve sosyal proje olarak gördüklerini dile getiren Levent Kalafat ise herhangi bir sayı kısıtlaması yapmadıklarını belirtti.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özgecan Arslan, kadınlara savunma dersleri, kendini savunma, ücretsiz savunma dersi, Win Gate Spor Merkezi, Sinan Köroğlu, Levent Kalafat, Krav Maga