Arkas'tan Muhteşem Sergi

Kültür ve sanat dünyasına Arkas Holding’in girişimi ile kazandırılan Arkas Sanat Merkezi, 2014 - 2015 sezonuna kapılarını Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık işbirliği ile hazırladığı Hoca Ali Rıza Sergisi ile açtı.Türk resim tarihinde eşine rastlanmayan, karakalem çalışmalarında kurallar kurmuş bir ressam olan Hoca Ali Rıza, karakalem, yağlıboya, suluboya ve guaj desenlerinden oluşan 145 eser Arkas Sanat Merkezi’nde sergilendi.

Sergide Hoca Ali Rıza’nın Arkas ve Yapı Kredi Koleksiyonları’nda yer alan eserlerinin yanı sıra aile koleksiyonu, Türkiye'nin önde gelen kurum ve özel koleksiyonlarından getirilen eserler de yer alıyor. Arkas Koleksiyonu’nda bulunan ve ressamın en güçlü Boğaz betimlemelerinden biri olan ‘Çubuklu Sırtlarından Boğaz’a Bakış’ konulu resmi ve Yapı Kredi Koleksiyonu’nda yer alan ve bir başyapıt olarak görülen ‘İftar Sofrası’ da serginin en değerli parçalarını oluşturuyor.

Serginin açılış töreninde konuşan Lucien Arkas, Hoca Ali Rıza Sergisi'nin Arkas Sanat Merkezi’ndeki 8’inci sergileri olduğunu belirterek ”Daha önceki sergilerimizde de ulusal ve uluslararası müzeler, değerli koleksiyoner ve kurumlarla eser alışverişi konusunda başarılı işbirliklerimiz oldu. Bu sergimizde ise ülkemiz kültür ve sanat yaşamının ulusal ve uluslararası platformlarda en önemli temsilcilerinden biri olan Yapı Kredi ailesi ile işbirliği yaptık.” dedi. Daha önce Arkas Sanat Merkezi’nde açtıkları “Asker Ressamlar“ sergisiyle Türk resim tarihinin başlangıcını göstermeye çalıştıklarını, Hoca Ali Rıza’nın eserleri ile de aynı dönemi daha derinlemesine sergilemiş olacaklarını ekleyen Lucien Arkas “Hoca Ali Rıza’nıın sulu boya, kara kalem ve guaj çalışmalarında çok ince ustalık vadır. Doğayı gözleyen, doğa sevgisini çizgi ve renklere döken ilk Türk ressamıdır. Arkas Sanat Merkezi’nin giriş katında Hoca Ali Rıza’nın ağırlıklı yağlı boya eserlerini sergilerken, üst katta; guaj, karakalem, sulu boyalardan oluşan desen çalışmalarına yer verdik. Türk resim tarihi hakkında öğretici olacağına inandığımız bu serginin ziyaretçiler tarafından beğenilmesini umuyorum.” dedi.
 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Arkas Holding, Arkas Sanat Merkezi, Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık, Hoca Ali Rıza Sergisi, İzmir Kültür Sanat, ‘Çubuklu Sırtlarından Boğaz’a Bakış’ , Yapı Kredi Koleksiyonu, ‘İftar Sofrası’ , Lucien Arkas, Arkas ve Yapı Kredi Koleksiyonları