Maviyle Buluşturan Koylarımız!

Rüya gibi masmavi koylarımızı merak ediyorsanız haberimizin tamamını okumadan geçmeyin!Göcek

Türkiye’nin güneybatısında yer alan Göcek, Muğla ili Fethiye ilçesine bağlı küçük bir sahil kasabasıdır. 1980'li yılların başına kadar küçük ve sessiz bir köy olan Göcek Türkiye'deki turizm bilincinin gelişmesiyle keşfedilmiş ve bu tarihten sonra hızla büyümüş ve bölgedeki önemi artmıştır.

Göcek; Fethiye Körfezi içerisinde yer alan ve Göcek Koyu olarak anılan sahil bandında yoğunlaşmış bir yerleşim yeridir. Denize açılan Güney yönü hariç etrafı dik Toros dağlarıyla çevrili olan Göcek, bu dağların arasına sıkışmış sınırlı bir araziye sahiptir.

Karaburun

Karaburun, İstanbul’un Karadeniz’e kıyısı olan bir sahil köyü olup İstanbul’a 25 km uzaklıktadır ve Arnavutköy ilçesine sınırları içindedir.

Yaz aylarında denize girmek için yer arayan İstanbullular’ın arayışına çözüm olmaktadır. Ayrıca köyde kano, yamaç paraşütü, sörf gibi spor dalları da yapılabilme olanağını bulunabilmektedir.

Kekova

Kale köy (Simena) ve Uçağız (Teimiusa) köylerinin karşısında paralel uzanan 7.4 km uzunluk ve yaklaşık 500 m genişliğinde ince uzun bir adadır ve bu ada aynı zamanda ismini tüm bölgeye vererek, bölgenin ismi Kekova Bölgesi olarak bilinmektedir.

Kekova adı son yıllardaki güncelliğinden dolayı turizm ve korumacılık alanlarında da sıkça kullanılır olmuştur. Hatta bu civarda yapılan tekne turları "Kekova turu" olarak anılmaya başlamış, daha da önemlisi ada ve çevresindeki arkeolojik, doğal koruma alanları "Kekova Sit Alanı" olarak adlandırılmıştır.

Kleopatra Koyu

Koy her havaya kapalı, tamamı ağaçlarla örülü, denizi berrak ve irili ufaklı adacıkların içinde bulunduğu çok özel bir yerdir. Kuzey tarafında balık restoranı ve iskele yer alır.

Her sabah dağlardan gelen siyahlı beyazlı keçiler, karanın denizle buluştuğu yerdeki tatlı su kaynağından su içerler. Yaban zeytin ağaçları heryerde karşınıza çıkar. Kleopatra koyu, hem özel doğası hem de arkeolojik kalıntılarıyla çok farklı bir koydur.. Kleopatra'nın ruhu muhtemelen geceleri hala burada dolaşmaktadır.

Kumlubük

Muğla Marmaris'e 4 kilometre olan Kumlubük Koyu, doğanın içinde göz kırparak sizi davet ediyor tatile.

Harika bir coğrafyaya ekstra bir güzellik veren bu koy, günümüze kadar bakir kalmayı başarmıştır. Aynı zamanda kum plajıyla ve temiz deniziyle birçok aktiviteyi sunmaktadır.

Akyarlar

Akyarlar Bodrum'un nefis bir kumsala ve pırıl pırıl bir denize sahip bir köyüdür. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER en güzel mavi koylar, egenin koyları