Yoksa Siz de Diyetkoliklerden Misiniz?

Hazırladığımız testi çözüp ‘iflah olmaz bir diyetkolik misiniz?’ karar verin ve ardından diyetin püf noktaları listemize bakıp sağlıklı beslenme kararı vermek için ilk adımı atın…Şimdi zamanımız yok, sağlıklı beslenerek kilo vermeye…
En son çıkan, en moda, en çok kilo verdiren diyetin peşinde bir baharı daha yaşarız; bedenimize ne yaptığımızı düşünmeden… Sonra yaz gelir; şimdi de tatil zamanıdır; “Yediklerime dikkat edemem, bir daha nerede yiyeceğim bu tatlıyı!”

Yine yeme zamanıdır.
Böylece sağlıklı beslenme fikri, hep ertelenir…
Bazen düşünüyorum da vücudumuz konuşsa ne derdi acaba bize?
Vücudumuz konuşamadığına göre ben söyleyeyim, siz yine de beni dinlemeyin! Yazıyı okuduktan sonra yazımı bir kenara bırakın ve “Çok doğru söylüyor ama benim yine de acil kilo vermem lazım” deyin.

BEDEN BİR EMANETTİR
Gömleğiniz eskiyince atıp yenisini alıyorsunuz. Peki, bedeninizi değiştirebilir misiniz? Bu beden kaç sene daha size hizmet edecek? Bedenimize iyi bakmak, hayatımızdaki en öncelikli sorumluluğumuz. İnanın, bedeniniz sağlıksız olmayı istemez ama siz bedeninizle bağlantıyı kopardıysanız onu duyamazsınız.
Bedeninizi dinleyin…
Bedeninizin alarmlarından biri kilo almaktır ve aldığınız kiloları geri veremiyor, aksine yeniden ve yeniden diyetlere başlıyorsanız siz aslında sağlıklı beslenme nedir önce onu öğrenmelisiniz.

BU TESTİ YAPIN
-Aşağıdaki sorulardan en az beş tanesine “Evet” yanıtı verdiyseniz siz bir diyetkoliksiniz.
-Hayatınıza uygun olmayan diyet programlarını kilo kaybetmek amacıyla bir süre uyguladınız mı?
-Az yemenin daha fazla kilo kaybına yol açacağına inanıyor musunuz?
-Başkası için düzenlenmiş bir beslenme programını uyguladınız mı?
-Sizin için hazırlanmış bir beslenme programını, bir süre uygulayıp bıraktınız mı?
-Bazı yiyeceklerin kilo verdirip bazı yiyeceklerin kilo aldırdığına inanıyor musunuz?
-Diyet, sizce sıkıcı ve zor mudur?
-Profesyonel destek aldığınız halde çalıştığınız diyetisyenden bazı bilgileri saklıyor musunuz?
-Diyeti sadece kilo vermek amacıyla mı uyguladınız?
-Tek tip besin rejimi uyguladınız mı?
-Egzersizi sadece kilo vermek amacıyla mı yaptınız?
-Zayıflama ilaçları, bitkisel ürünler kullandınız mı?
-Her gün tartıya çıkar mısınız?

DİYETİ KOLAYLAŞTIRIN
*Eğer diyetkolik çıktıysanız aşağıda sıralayacağım önerileri hayatınıza uygulayın. Böylece hem sağlıklı beslenir hem de kilo verebilirsiniz.
*Diyeti zevke dönüştürün.
*Her an yemek düşünmeyin.
*Diyetinizi yaşam koşullarınıza en uygun şekilde planlayın.
*Diyetinizdeki besinleri her yerde her an bulabileceğiniz şekilde planlayın.
*Neden fazla yediğinizi keşfedin.
*Besinlerin sizdeki anlamını bulun ve ‘yemek’ sözcüğünü yeniden tanımlayın.
*Motivasyon desteği alın.
*Diyetin aslında ‘sağlıklı beslenme’ olduğunu ve sadece yasaklardan oluşmadığını fark edin.
*Her şeyi yiyebilirsiniz, önemli olan ‘doğru miktarda’ yemektir.
*Yemeklerinizin sunumuna özen gösterin.
*Boş kaldığınızda yiyecek atıştırmak yerine egzersiz yapın.

Simge Çıtak Hakkında:
1975 doğumlu olan Simge Çıtak 1997 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünü bitirdi. 1998 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde Yüksek Lisansa başladı. Aynı sene Sağlık Bakanlığı Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Genel Müdürlüğü’nde Merkez eğitimci olarak Birleşmiş Milletler ile çeşitli sağlık projelerinde çalıştı. 2000 yılında Sağlık Bakanlığı’nda diyetisyen olarak çalışırken, özel diyaliz merkezlerine, çeşitli poliklinik, spor ve zayıflama merkezlerine danışmanlık yaptı. 2004 yılında Ankara’da Simge Diyet Danışmanlık merkezini açarak çalışmalarını sürdürdü.

2006 yılında Ericson Collage’den NLP (Neüro Linguistic Programming) ve Yaşam Koçluğu ile ilgili eğitimler aldı. 2007 yılından itibaren İstanbul’da NLP ve Yaşam Koçluğunu Sağlıklı Beslenme alanında uyguluyor.

2010 yılından Ekim 2013’e kadar her hafta cumartesi günleri Akşam Gazetesi’nde “Diyetin Simgesi” adı altında köşe yazıları yayınlanan Simge Çıtak 2011 yılında en çok satan,- diyet ilk 10- listesine giren “Dikkat Dikkat Acil Kilo Veriyorum” ve son olarak “Dönüşüm Diyeti” adlı kitapların da yazarıdır.

Çeşitli dergi ve TV programlarında görüş bildirmekte olan Uzman Diyetisyen Simge Çıtak Beslenme Okulu projesiyle Türkiye’de beslenmeye yeni bir bakış açısı getirmiştir.

Daha fazla bilgi için:
Hayaller Fabrikası / Şebnem Çavuşoğlu
0216 390 73 47
sebnem@hayallerfabrikasi.com.tr
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER şebnem çavuşoğlu, diyet haberleri, diyet hastalığı, diyet neden yapılır, diyet hakkında bilinmeyenler, diyet yaparken dikkat edilmesi gerekenler, simge çıtak, diyet testleri, diyet yapmak için testler, diyete uygunluk testi, diyeti kolaşlaştıran etkenler