Yağlı ve Akneye Meyilli Ciltlerin Dikkat Etmesi Gerekenler!

Yağlı ve akneye meyilli bir cilt yapınız varsa, cilt temizliğinde de bazı ürünlerin kullanımına dikkat etmelisiniz. Bilinenin aksine, yağlı cilt sağlıksız cilt anlamına gelmez. Her cilt tipi farklı özellikler taşır. Yağlı ciltlerde de hormonlara bağlı olarak yağ bezleri yoğun olarak çalıştığından ciltte yağlanma görülür.

Yağlı cildi olanlarda en büyük sıkıntı cildin kolayca parlaması, makyajın hemen akması ve sivilce oluşumuna müsait olmasıdır. Bu nedenle yağlı cildi olanlar cilt temizliğine çok daha fazla dikkat etmelidir. Zira iyi temizlenmeyen yağlı bir ciltte kolayca siyah nokta ve sivilce oluşur.

Ama cildinizi temizlerken de bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde cilt yapınızın bozulması ve leke sorunlarıyla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

İşte akneli ciltlerin dikkat etmesi gereken bazı öneriler:

* Kalın, gözenek tıkayıcı ve sentetik olan içeriklerden uzak durun. Lanolin, kakao ve karite yağları, oleik asit, mineral yağlar, vazelin ve yoğun nemlendiriciler saç ve vücut bakım ürününüzün içeriğinde bulunsa bile gözeneklerinizi tıkayacaktır.

* Aşırı soyma işlemlerinden uzak durun. Cildinize peeling yaparken aşırıya kaçmayın.

* Güçlü içeriklere sahip olan peeling ürünleri akne ve sivilce oluşumunu arttırır. Daha iri tanecikli ürünleri kullanın.

* Alkol bazlı ürünlerden uzak durun. Cildinizi kuruturlar. Yağ bezleriniz susuz kalırsa daha fazla çalışmaya başlayarak gereksiz bir yağ üretirler ve bu sivilcelere yol açar.

* Akne ve sivilcelerinizin tedavisinde benzoil peroksit, salisilik ve glikolik asit ve doğal formüllere sahip olan pek çok ürüne başvurabilirsiniz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER akneli ciltler ne yapmalı, yağlı ciltler ne yapmalı, cilt tipine göre bakım, kaç çeşit cilt tipi vardır, cilt tiplerine göre temizleme yöntemleri, yağlı ciltler nelere dikkat etmeli, sivilceli ciltler ne yapmalı