HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 18 Aralık 2017

Uzmanından Sağlıklı Göz Tüyoları Dolguyu Gençken Yaptırın

Magazinizmir
Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Şeyda Atabay, göz sağlığı ve estetiği konusunda doğru bilinen yanlışlar olduğunu söyledi.

Op. Dr. Atabay, genç yaşlarda yapılan gözaltı dolgusu müdehalelerinin daha iyi sonuç verdiğine dikkat çekti. Göz çevresindeki kırışıklıkların en büyük nedeninin güneş ışınları olduğunu vurgulayan Op. Dr. Atabay, "Göz kapağı vücudun en ince derisine sahip olduğundan mutlaka güneşten korunması gerekir. Güneş gözlüğü ve güneş kremi mutlaka kullanılmalı" dedi.

Güneş Kremi En Çok Göz Kapaklarına Sürün

Op. Dr. Şeyda Atabay, toplumda güneş kremi kullanımı konusunda yanlış bir algı olduğunu belirtirken, "Güneş kremi kullanımımızda hata var. Göz çevresinden sakınınız, göze kaçırmayınız uyarısı doğru anlaşılmıyor. Bu uyarıya bakıp yüzümüze kullandığımız güneş kremlerini göz bölgesine sürmüyoruz ve büyük bir hata yapıyoruz. Böylece asıl korunması gereken problemli alanı koruma dışı bırakmış oluyoruz. Kremleri, gözümüzün içine kaçırmadan göz kapak bölgesine mutlaka sürmeliyiz" diye konuştu.

Hem Torbadan Kurtul Hem Yüzünü Gerdir

Göz çevresi kapak müdehalelerinin göz doktorlarınca yaptırılmasının önemini dile getiren Op. Dr. Atabay, gözaltı dolgusu ile ilgili de önemli bilgiler verdi. Gözaltı morluğu ve çöküklüğüne çok sık rastlandığını, bunun genetik etkenler, ilerleyen yaş, kişinin hızlı kilo alıp vermesi ya da geçirmiş olduğu bir rahatsızlıktan kaynaklandığını aktaran Op. Dr. Atabay, gözaltı dolgusu uygulanırken iğne yerine mutlaka kanül kullanılması gerektiğini belirtti. Op. Dr. Atabay, "Kanül ucu sivri olmayan, batmayan, dokuları kesmeyen, zarar vermeyen bir aparattır. Göze uzak, yanak üzeri bir noktadan tek bir girişle gözaltı bölgesine ulaşıp kanül ile orayı tedavi edebiliyoruz. En önemli avantajı morluk yapmaması, dokulara zarar vermemesidir. Daha da önemlisi göz çevresinde çok sayıda damarlar vardır. Bu damarlar gözün arkasındaki görme merkezi damarlarıyla birleşiktir. Eğer yaptığınız uygulamada kanül yerine iğne tercih ederseniz, damar içi uygulama yaparsanız o gözde körlük riski vardır" uyarısında bulundu.

Gözaltı Dolgusunu Gençken Yaptırın

Kanül ile yapılan gözaltı dolgusu müdehalelerinin hastaya büyük rahatlık sağladığına dikkat çeken Op. Dr. Atabay "Hasta bu operasyonu öğle yemek arasında bile gelip yaptırabilir. Acı ağrı olmadan, kızarıklık olmadan problem tedavi edilebilir. Yalnız bu operasyonlar sanıldığının aksine ilerleyen yaşlarda değil genç yaşlarda daha iyi sonuç verir. 20’li 30’lu yaşlarda sonuç gayet iyidir. Ama 40’lı yaşlarda ek başka uygulamalar da yapmak gerekebilir. O yüzden hastaları önce detaylı göz muayenesinden geçiriyoruz. Rahatsızlığına göre tedavi kararı veriyoruz" diye konuştu.

 

 

FACEBOOK İLE BAĞLAN