HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 27 Temmuz 2017

"Türk Toplumunun Üçte Biri Obez"

Magazinizmir
Ülkemizdeki en büyük sağlık sorunlarından biri olan obezitenin, küçük yaşlardaki çocuklar dahil olmak üzere toplumun tüm kesimlerinde görülme sıklığında büyük artış yaşanıyor.

Çeşitli istatistik verilerine göre Türk halkının üçte birinin obez olduğunu belirten Gözde Kuşadası Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. İsak Daşdemir, bu oranın kadınlarda % 40'ın üzerinde olduğuna dikkat çekti.

Hareketsizlik Obeziteyi Tetikliyor

Obezite ya da halk arasında bilinen adıyla şişmanlığın, vücutta toplam yağ miktarının artmasıyla ortaya çıkan, genetik (ırsi) zeminli, sonuçta vücudun dengesini bozarak sağlık problemlerine yol açan bir hastalık durumu olduğunu belirten Daşdemir, "Artan nüfusla birlikte sanayileşmenin azalttığı işgücü gereksiniminin yanı sıra; düzensiz ve dengesiz beslenmeyle ilgili olarak hastalık gün geçtikçe artarak toplumun en önemli sağlık problemi haline geldi" diye konuştu
Op. Dr. İsak Daşdemir, obezitenin alınan yüksek enerjili yiyecek ve içeceklerin toplam vücut ihtiyacının kat kat üzerindeyken tamamen hareketsiz bir yaşamla da iyice azalmış enerji gereksinimi nedeniyle, yağ hücrelerinde artan yağ birikimi ve yağ hücresinin şişmesiyle oluştuğunu dile getirdi.

Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Obeziteyle, çeşitli hastalıklar arasında güçlü bir ilişki bulunduğunu kaydeden Daşdemir, bilimsel veriler ışığında obeziteye bakış açımızı değiştirmemiz gerektiğini hatırlattı.
Obezitenin sadece estetik bir sorun olmadığını, yaşamı tehdit eden ciddi bir sağlık sorunu olduğunun altını çizen Op. Dr. İsak Daşdemir sözlerine şöyle devam etti: "Çeşitli klinik araştırmalara göre obezite pekçok sağlık sorununa yol açarak yaşamı tehdit ediyor. Bunlardan başlıcaları kronik kalp hastalıkları, damar sertliği, hipertansiyon, tip 2 diyabet, depresyon ve gut hastalığı, ölümcül inme riski, safra kesesi ve prostat kanseri riski, karaciğer yağlanması, reflü ve mide fıtığıyla, safra kesesi taşı olarak görülmektedir" dedi.

Obez Çocuklar, 30 Yılda İki Kat Arttı

Ülkemizde 6 - 17 yaş grubundaki her 5 çocuktan bir tanesinin kilolu olduğu gerçeğiyle karşı karşıya olduğumuzu hatırlatan Op. Dr. İsak Daşdemir, son 30 yılda şişman çocuk miktarının iki katına yükseldiği bilgisini verdi.

Çocuk hastalıkları içinde obezitenin en hızlı artışı gösterdiğine dikkat çeken Daşdemir, çocukların bilgisayar ve televizyon karşısında zaman geçirmesi yerine çeşitli etkinliklere yönlendirilmesi ve abur cubur gıdalardan da uzak tutulması gerektiğini sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN