HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 26 Kasım 2016

Tüp Mide Ameliyatı Oldu, 90 Kilo Verdi

Magazinizmir
İzmir'de serbest meslek sahibi, 55 yaşında ve 172 kilo olan Coşkun Algül, kilo vermek için diyet yapsa da başarılı olamadı.

Aşırı kiloları yüzünden hareket yeteneği de azalan Coşkun Algül, kilo nedeniyle dizinde yaşadığı sorunlar nedeniyle protez ameliyatı da geçirdi.
Özel Gözde İzmir Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Serkan Tüğen'in 1 yıl önce gerçekleştirdiği tüp mide operasyonuyla Coşkun Algül'ün midesinin % 80'i alındı. Algül, bir yılda 90 kilo vererek eski sağlığına kavuştu.

Op. Dr. Serkan Tüğen, çağımızın hastalığı olan obezitenin tedavisinde tüp mide operasyonlarının başarılı sonuçlar verdiğini kaydetti.
Tüp mide operasyonunda hastaların midelerinin % 80'i alındığı için çok az yiyerek doygunluk hissine ulaştığını belirten Op. Dr. Serkan Tüğen, "Midedeki iştah hormonu da azaldığı için açlık hissi kayboluyor. Hastamız ilk 15 gün sıvı, ikinci 15 gün de püre şeklindeki gıdalarla beslendi. 1 ay sonunda ise normal beslenme düzenine döndü. Hastamızın bundan sonraki yaşamında unlu gıdalar, alkol, asitli içecekler ve sigaradan uzak durması gerekiyor" diye konuştu.

Aşırı Kilo, Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Aşırı kilonun kişinin hareket yeteneğini azaltarak, şeker ve kalp hastalığına davetiye çıkardığını dile getiren Dr. Serkan Tüğen, obez hastaların psikolojik olarak da olumsuz etkilendiğini; buna karşın kilo veren kişilerin özgüvenlerini kazanarak daha sosyal olabildiğine dikkat çekti.

Tüp mide operasyonu olan kişilerin ilk 6 ayda fazla kilolarının % 80'ini verdiklerini kaydeden Dr. Tüğen, tüp mide operasyonunun, diyetle kilo veremeyen hastalar için umut olduğunu sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN