HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 6 Aralık 2016

Suriyeli Doktorlar ASM'lerde Göçmen Hastalara Bakacak

Magazinizmir
Sağlık Bakanlığı tarafından ilki İzmir'de kurulması planlanan Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri'nde eğitim alan Suriyeli doktor ve sağlık çalışanları, kurulacak Aile Sağlığı Merkezleri'nde Suriyeli hastalara sağlık hizmeti verecek.

İzmir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Salnur, "Bu hizmet ile göçmen doktor ve sağlık çalışanları mesleklerini icra edebilecek, göçmenlere verilen sağlık hizmetinin de kalitesi yükselecek" dedi.
İzmir Halk Sağlığı Müdürü Uzm.Dr. Bediha Salnur, İzmir’in, Buca, Karabağlar, Bornova gibi özellikle göçmenin çok olduğu yerlerde Göçmen Sağlığı Eğitim Merkezleri açmayı planladıklarını söyleyerek, "Sağlık Bakanlığı olarak, Dünya Sağlık Örgütü ve Birleşmiş Milletler ile birlikte göçmenlere yönelik bir proje başlattık. Bu proje çerçevesinde Göçmen Eğitim Merkezleri kurulacak. Bu merkezlerde, özellikle Suriye’den gelen göçmen doktor ve hemşirelere Türkiye’nin sağlık yürütmeliğine ilişkin bilgiler verilecek. Ülkemizin insan profili ve kültürü anlatılacak. Ayrıca göçmen olup da uzun süredir doktorluk veya hemşirelik yapmamış kişilere bazı temel hekimlik bilgilerin verildiği dersler verilecek" dedi.

“Türkiye’nin Sağlık Sistemi Öğretilecek”

Göçmen Eğitim Merkezi’nin ilk olarak Karabağlar’da açılacağını belirten Salnur, "Bu eğitim merkezlerinde ders verecek olan eğitmenler göçmenlerin dilini biliyor olacak. Gelecek olan Suriyeli doktor veya hemşirelere hem teorik hem de uygulamalı dersler verilecek. Ülkemize ait takip ve tarama sistemlerimiz öğretilecek. Örneğin, kendimize ait Aile Hekimliğimize ilişkin takip sistemlerimiz var, aşı takip programlarımız var. Suriyeli bir hekim bunu bilemez" diye konuştu.

“Göçmenlerin Sağlık Sorunu Çözülecek”

Salnur, bu proje ile Suriyeli hekimleri topluma kazandırmış olacaklarını söyleyerek, "Göçmen vatandaşların çoğu sağlık hizmetine muhtaç. Bunun yanı sıra doktor olan göçmenler vatandaş olmadığı için mesleklerini icra edemiyor. Biz hem hekim olanlardan yararlanmak hem de onlara daha kaliteli sağlık hizmeti vermek istiyoruz. Bu uygulama ile göçmenlerin yaşadığı sağlık hizmeti sıkıntısının büyük ölçüde önüne geçmiş olacağız" dedi.

“Hizmet Kalitesi Yükselecek”

Türkiye’ye göç eden Suriyelilerin çok az Türkçe öğrenmiş olsalar da kendi dilini bilen muhatap istediklerini söyleyen Salnur, "Göçmen Eğitim Merkezi Projesi, hem Suriyeliler için büyük bir nimet olacak, hem de çalışan sağlık personeli açısından nimet olacak. Hizmet kalitesi yükselecek. Hizmet vereceğimiz mekânlar daha kaliteli hale gelecek. Devlet de bu sahipliği ve onları düşündüğünü ortaya koymuş olacak" diye konuştu.

“1 Ay İçinde Hizmete Girecek”

Bina ve eğitmen konusunda en hızlı davranan ilin İzmir olduğunu söyleyen Salnur, "Önümüzdeki bir ay içinde eğitim merkezimizi faaliyete sokmayı planlıyoruz. Bu merkezlerde eğitimleri başlatacak olan Sağlık Bakanlığı’dır. Biz sadece bu projeye ev sahipliği yapacağız ve eğitimcilere destek olacağız. Diğer iller arasında en kısa süre içerisinde yeri bulan biz olduk. İzmir’in çok iyi bir eğitimci formatı var. Bakanlığımızın politikalarına ve stratejilerine uygun sağlık personelinin ortaya çıkmasını yetebiliriz" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN