Sizi Obez Yapacak 10 Alışkanlık

Kilo vermek için uğraşıyor, ancak her seferinde başarısız mı oluyorsunuz? Belki de bu mücadelenizi zayıflatacak bazı alışkanlıklardan hala vazgeçemiyorsunuzdur. Mesela tabağınızın boyutunun en az porsiyonu kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?Ya da nefis görünen yemek veya şekerleme fotoğrafları paylaşmanın sizi daha çok yemeğe sevk edeceğini?

 
Fazla kilolarınızdan kurtulmanızı engelleyen, hatta kilo bile aldıran bu alışkanlıkların neler olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin. Bu alışkanlıkların dışından kilo vermeyi engelleyen başka alışkanlıklar da olduğunu düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yorum kısmından ekleyerek bizimle paylaşın.
 
1. Ne Kadar Kalori Aldığını Bilmemek
 
 
Birçok kişi tükettiği kalori sayısından habersiz. Her gün kaç kalori aldığınızı biliyor musunuz? MyPlate veya diğer birçok ücretsiz kalori hesaplayan uygulamalarla, günde kaç kalori aldığınızı öğrenebilirsiniz.
 
2. Büyük Tabaklarda Yemek Yemek
 
 
Seçtiğimiz tabağın boyutu, aslında bize ne kadar yiyeceğimizi de söyler. Mutfak dolaplarınız büyük tabaklarla doluysa, küçük tabaklar alarak boyutları küçültebilirsiniz. Büyük tabakta prosiyonunu küçültseniz dahi, psikolojik olarak doymadığınızı düşüneceksiniz. Ancak tabağınızı küçülttüğünüzde yemeğinizi tam doldursanız dahi hem az yiyeceksiniz, hem de psikolojik olarak doyduğunuzu hissedeceksiniz.
 
3. Liste Çıkarmadan Yapılan Market Alışverişi
 
 
Rastgele ve plansız yapılan market alışverişi kilo verme çabalarınıza vurulan bir darbedir. Planlama yapmak, çözüme ulaşmanın yarısıdır. Alışveriş listesi çıkarmanın, kilo verme çabalarınızda silahınız olduğunu düşünün. Alışveriş listesi çıkarmak kilo vermede kararlı olduğunuzu gösterir ve sizi düzene sokar. Onsuz tüm kışkırtmalara karşı savunmasız duruma düşersiniz. Liste oluşturun ve ona bağlı kalın. Zamanınızın en geniş olduğu günlerde, hafta sonlarında, önünüzdeki günlerde nasıl besleneceğinizle ilgili plan yapabilirsiniz.
 
4. Yemek Planının Olmaması
 
 
 
Kilo verme aşamasında bir planınızın olması ve hazırlıklı olmak çok önemlidir. Kendinize sağlıklı bir beslenme planı hazırlayın. Hafta sonundan, önünüzdeki bir hafta içerisinde ne yiyeceğinizle ilgili bir beslenme planı çıkarın.
 
5. Çok Fazla Dışarıda Yemek Yemek
 
 
Dışarıda yemek yediğinizde, kalorisi yüksek gıdalar tüketmeye daha eğilimli olursunuz. Kalori alımını en az indirmenin yolu, kendi elinizle pişirmektir. Dışarıda yemek yediğinizde ise sağlıklı gıdalar tüketmeye ve porsiyonunuzu küçük tutmata özen gösterin. Restoranların porsiyonları büyük olabilir, ancak siz hepsini yemek zorunda değilsiniz. :)
 
 
6. Yemek Yerken Dikkat Dağıtıcı Unsurların Olması
 
 
 
Yemek yerken; tweet atmak, mesajlaşmak veya televizyon izlemek dikkatinizi büyük ölçüde dağıtır. Yemek yerken etrafınızda dikkat dağıtıcı unsurlar olduğunda daha fazla yersiniz ve doyduğunuzu hissetmezsiniz. Yemek yemenin tadını çıkarın ve yemek zamanı başka şeylerle ilgilenmeyin. Bunu yapmak başlarda zor geliyorsa, sadece akşam yemeklerinde yapmaya çalışın. Televizyonu veya telefonuzunu kapatın. Yavaş, küçük lokmalarla yemek yiyin ve yemeğinizden keyif alın. Böylelikle beyniniz ve vücudunuz memnun olacak ve daha az kalori alacaktır.
 
7. Düzenli Olarak Tartılmamak
 
 
Kilonuzu bilmek, kilo vermede ve planlama yapma aşamasında çok önemlidir. Tartıdaki rakamların sizi etkilemesine ve özgüveninizi kaybettirmesine izin vermeyin. Unutmayın ki, kilodaki günlük dalgalanmalar gayet normaldir. Sabahları tartılın ve her zaman aynı tartıyı kullanın.
 
8. Yemek Fotoğrafları Paylaşmak
 
 
Instagram ve Pinterest gibi fotoğraf paylaşımı yapılabilen siteler, ''Pinterest / Instagram sizi acıktırabilir... ya da kilo aldırabilir.'' gibi uyarılarla gelmeli aslında. Bu sitelerde -özellikle de Pinterest'te- en popüler başlıklar genellikle yemekler. Araştırmalar gösteriyor ki; kilo vermek için uğraşan insanlar, aç olmasalar dahi çevresel faktörlere karşı daha duyarlı oluyorlar. Her gün birçok sağlıksız gıdaya maruz kalacağınızı unutmayın. Bu tür uyaranların sizi etkilemesine izin vermeyin.
 
9. Sıvı Kalori Tüketimi
 
 
Su dışındaki sıvıları çok fazla tüketmek obeziteye ve diyabetin 2 türüne neden olabilir. Bu yüzden sıvı tüketimine özen göstermek gerekiyor. Diyet sodalar şeker ihtiyacı yaratacağından dolayı mümkün olduğunca uzak durmak gerekiyor. Şekersiz kahvede ve çayda antioksidan etkisi olduğundan sağlık için yararlı olabilir. Ancak kremalı veya karamelli kahvelerden mümkün olduğunca uzak durmak gerek.
 
10. Gece Yarısı Atıştırmak
 
 

Gece yarısı atıştırmaları kilo vermek isteyenlerin en kötü alışkanlıklarından birisi. Araştırmalara göre, gece yarısı da yemek yiyen insanlar, sadece gün içerisinde yemek yiyen insanlara oranla daha obezdir. Geceleri atıştırmayın. Lif bakımından zengin bir akşam yemeği yiyerek, gece atıştırmalarının önüne geçebilirsiniz.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER obezite, kilo verme, zayıflama, nasıl kilo veririm, zayıflama yöntemleri, kilo vermek, kilo verme yöntemleri