Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler!

Mevsimsel, hormonal, aşırı stres ve tüketilen gıdalardan kaynaklı olarak saç dökülmesi herkeste sıklıkla görülüyor. İlaç tedavilerimiz yanında ayrıca saçımız için neler yapmalıyız, hangi besin kaynaklarını tüketmeliyiz? İşte tüm bu sorularınızın yanıtı haberimizde saklı...DEMİR: Saçların uzamasını hızlandırır. Kırmızı et, kabuklu deniz hayvanları, güçlendirilmiş tahıllar ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

PROTEİN: Saç tellerinin yapı taşıdır. Doymuş yağ oranı düşük protein almak için beyaz ve kırmızı eti karıştırabilir ya da deniz ürünlerini tercih edebilirsiniz.

BİYONİT, B6, B12 VİTAMİNLERİ: Saç köklerinde yeni saç tellerinin oluşmasını sağlar. Tam tahıllı ekmeklerde, yulafta, az yağlı süt ve peynirde, yumurtada, somon balığında, kabuklu yemişlerde bulunur.

ÇİNKO: Çinkoda bulunan doğal yağlar saçlara parlaklık verir. Kırmızı et, kabuklu yemişler, nohut, kabak çekirdeği ve yoğurtta bulunur.

C VİTAMİNİ: Saç derisinde hücre yenilenmesine yardımcı olur. Çilek, kivi, mango, portakal, ahududu, kırmızı dolmalık biber gibi parlak renkli sebze ve meyvelerde bol miktarda C vitamini vardır.

A VİTAMİNİ: Sağlıklı saçlar için gereklidir. Elma, kayısı ve tatlı patates iyi birer A vitamini kaynağıdır.

ANTİOKSİDANLAR: Hücre yenilenmesine yardımcı olarak saç derisini güçlendirir. Siyah çikolatada, otlarda, böğürtlen ve çilek gibi kabuksuz etli meyvelerde bulunur. Sağlıklı saçlar için süper besinler. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER saç dökülmesi hakkında, saç dökülmesine ne iyi gelir, saç dökülmesi için hangi gıdalar tüketilmeli, saç dökülmesi sebepleri, saç dökülmesi neden olur, saç dökülmesinin çözümleri