HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 9 Aralık 2016

"Parlak Işık" Alzheimer'a Çare Olacak

Magazinizmir
Bilim insanları, deneylerde farelerin gözüne tutulan parlak ışığın, alzheimer tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabileceğini belirledi.

ABD'li bilim insanları, deneylerde farelerin gözüne tutulan parlak ışığın, alzheimer tedavisinde bir yöntem olarak kullanılabileceğini belirledi. ABD'de fareler üzerinde yapılan araştırma, göze tutulan parlak ışığın alzheimer tedavisinde bir yöntem olarak kullanabileceğini ortaya koydu. Massachusetts Institute of Technology (MIT) araştırmacıları, yaptıkları çalışmayla farelerin gözüne tutulan, hızlı tekrarlanan parlak ışığın, koruyucu hücreleri alzheimer tipi demans (bunama) hastalığında beyinde biriken zararlı proteinleri yok etmesi için teşvik ettiğini belirledi. Sonuçları "Nature" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, zar zor fark edilebilen titrek ışık, disko topundan 4 kat daha hızlı olarak saniyede 40 kez verildi. Deneyde kullanılan farelerin beyinlerinde, alzheimer hastalarının beyinlerinde olan zararın oluşturulması için genetik yapılarının değiştirildiği kaydedildi.

Gözle Görülür Düşüş

Fareler bir saat parlayan ışığın karşısında tutulduklarında, 12 ila 24 saatte beyinlerinin görüşü sağlayan bölümlerinde, hastalığın sebebi olarak bilinen amyloid beta seviyesinde kayda değer düşüş oldu. Bunun bir hafta süreyle her gün tekrarlanmasıyla düşüş oranında artış kaydedildi. Aynı şekilde, ışık uyarısı beynin hafızayla ilgili kısmı olan hipokampüs bölgesine yönelerek amyloid beta seviyesinde düşüşe neden oldu. Araştırmacılara göre, ışık, beynin bağışıklık sisteminin temelini oluşturan mikrogli hücreleri sayesinde etki gösteriyor.

Gelecekte Loş Ortam Işığı

Araştırmayı yürütenlerden Dr. Li-Huei Tsai, alzheimer tedavisinde ışık kullanarak yeni bir yol geliştirdiklerini söyledi. Çalışmayla ilgili iyimser olduğunu vurgulayan Tsai, gelecekte az yoğunlukta loş bir ortam ışığı kullanılabileceğini ve titrek ışığın zar zor görüleceğini dile getirdi. 

FACEBOOK İLE BAĞLAN