Mantar Kozmetik Sorun Değil, Enfeksiyon

Menekşe Nail Ayak Sağlığı kurucusu Menekşe İzer, mantarın tırnakta kalınlaşma ve sertleşme ile kendini gösterdiğini belirterek "düzenli bakım ile tırnak sağlığına kavuşur'" dedi.İzmir Balçova Menekşe Nail Ayak Sağlığı Merkezi kurucusu Menekşe İzer mantarın yalnızca kozmetik bir sorun olmadığını tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyon olduğunu belirterek ''mantar tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık yüzde ellisini oluşturur Özel cihazlarla mantarlı tırnak kalınlığı azaltılabilir. Böylece harici uygulanacak özel krem ve solüsyonların daha iyi etki etmesi sağlanır. Belirli bir düzenle yapılacak bakım ile tırnak sağlığına kavuşur.' dedi.

Tatile Dikkat

Ülkemizde milyonlarca tırnak mantarı hastası olduğunu dile getiren İzer hastalığın yaz aylarında daha fazla artış gösterdiğine dikkat çekti. Mantarın ayaklarda da oluşabilen ve ayakta şekil bozuklukları tırnak kalınlaşma ile kendini gösteren bir enfeksiyon olduğuna dikkat çeken izer şöyle devam etti: ''tırnak mantarı doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarında bulaşabilir. Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor. Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başına geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor. Mantara karşı bazı önlemler alınabilir.

El ve ayak tırnaklarının iyi kurulanması pamuklu çorap giyilmesi, ayakkabıların hijyenik olması herkese açık olması herkese açık yerlerde (havuz, spor salonu, hamam vs. kişinin kendi terliklerini kullanması, tırnakların derin kesilememesi, yüzeyin zedelenmemesi ve manikür pedikür yaptıranların kendilerine özel malzeme kullanması bu önlemlerden bazıları.''

Profesyonel Destek Şart

Tırnak mantarının önemsenmesi gerektiğini, mutlaka bir uzmana başvurulması gerektiğini belirten izer tedavi edilmeyen mantarların vücutta daha önemli hastalıklara yol açabileceğini söyledi: ‘tırnak mantarı tedavisi deri mantarı tedavisinden daha zor. Tırnaktaki mantarlar daha dirençli olabilir. Tedavisi tedavisi düzenli ve sürekli olmazsa hastalık kalıcı hale gelebilir. Bu nedenle 6 ila 8 aylık kesintisiz bakım uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin 6 aya tamamlanması mecburidir. Mantar sporla halinde üremektedir. Sporlar kısa zaman içerisinde tamamen ölmediği için oluşan düzelmeler mantarın geçtiği anlamına gelmez.''  dedi. 
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Menekşe Nail Ayak Sağlığı İzmir, İzmir Menekşe Nail Ayak Sağlığı, Menekşe İzer, Ayak Bakımı, El Bakımı, sağlık izmir, izmir sağlık