HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 18 Ağustos 2017

Makyaj Hatakarı ve Düzeltme Yöntemleri

Magazinizmir
En sık yapılan makyaj hatalarını nasıl düzeltebileceğimizi araştırdık, deneyimledik ve seninle paylaşmaya karar verdik!

Maskara Bulaştırma 

Bu durum hepimizin başına gelmiştir. Dakikalarca uğraştığın o kusursuz göz makyajın bir anlık hatayla maskara yüzünden bozulabiliyor. Maskaran kurumadan gözlerini hızlı açıp kapadığında veya ters bir hareket yaptığında maskara hem göz altına hem de göz kapağına bulaşabiliyor. Makyajını silip en baştan yapmak yerine bulaşan maskarayı kolayca temizleyebilirsin.

Maskaran gözünün etrafında bulaştığında öncelikle sakin ol. Bütün makyajını silip en baştan yapmana gerek yok. Bulaşan maskaranı temizlemeden önce iyice kurumasını bekle. Göz çevrene bulaşan maskara kuruduktan sonra makyaj çubuğu veya pamukla bulaşan kısmı temizle. Pamuğunu makyaj temizleme suyuna batırarak tek seferde bulaşan maskaranı temizleyebilirsin. Maskaran henüz ıslakken temizlemeye kalktığında maskara her yere bulaşacak daha zor temizlenecektir. Maskaranı kirpiklerine sürdükten sonra gözlerini kapatıp 30 saniye beklediğinde maskaran kuruyacak, göz çevrene bulaşmayacaktır.

Eyeliner Kuyruğunu Yanlış Çekme

Kusursuz eyeliner çekmek zordur, bunu hepimiz biliyoruz. Makyaja yeni başlayanlar için en zorlu makyaj adımlarından biri de harika eyeliner uygulamasıdır. Eyeliner kuyruğunu güzel çekemiyorsan endişelenme, bu dert hepimizin başında. Önemli olan nasıl düzelteceğini bilmektir.

Kuyruklu eyelinerın düzgün görünmüyorsa, eyelinerını eline al ve göz pınarından başlayarak kuyruk ucuna kadar yeniden uygula. Eyelinerını bir tık kalınlaştırarak daha pürüzsüz ve düzgün bir çizgi elde edebilirsin.

Kusursuz kuyruklu eyeliner çekmek istiyorsan öncelikle kuyruk bölümünden başlamalısın. İlk olarak eyeliner kuyruğunu oluştur. Daha sonra kirpik dibinden başlayarak eyelinerını kuyruğunla tamamla. Bir de sana eyeliner önerimiz var: NYX Professional Makeup'ın Epic Ink Liner'ı bu işte ustalaşmana ve kusursuz eyeliner çekmene yardımcı olacak!

Fazla Far Sürmek

Acele göz makyajı yaparken bazen tek seferde bolca far uygulayarak abartılı bir görünüm yaratabiliyoruz. Göz kapağımıza yoğun far uygulaması yaptığımızda bunu azaltmak da pek mümkün olmuyor. Bazen de adım adım ilerlediğimiz dumanlı göz makyajının sonuna gelirken uyguladığımız far o kadar fazla geliyor ki, bütün göz makyajımız bozulabiliyor. Endişelenme, makyajını silmeden bu durumu düzeltebilirsin.

Göz makyajında çok fazla far uyguladığın zaman bunu normale indirmenin tek yolu: Karıştırmak. Far karıştırma fırçanla göz kapağındaki bütün farı karıştırarak farın yoğunluğunu azaltabilirsin. Göz makyajını bitirdiğinde kaş altına şampanya rengi farını sürerek hem göz makyajının daha kusursuz görünmesini sağlayabilir, hem de makyajının daha açık tonlarda görünmesine yardımcı olabilirsin.

Göz Altına Sim/Far Dökülmesi

Makyajın en sinir bozucu anlarından biri göz altına dökülen farları temizlemektir. Göz altı hassas ve ince bir deri olduğu için yoğun temizleme/süpürme işlemi yaptığında tahriş olabilir. Sadece makyaj yaparken değil gün içinde de farın, göz kalemin göz altına bulaşıyorsa önlem alma zamanı gelmiş demektir.

Göz makyajına başlamadan önce mutlaka far bazı kullanmalısın. Far bazı, farın göz kapağına yapışıp kalmasına, daha kalıcı ve opak görünmesine yardımcı olur. Özellikle simli farlarda yaşadığımız dökülme sorununu primer kullanarak önleyebilirsin. Sana bir de harika bir primer önereceğiz: L'Oréal Paris Infaillible Eye Primer, farını hem sabitleyecek hem de muhteşem görünmesini sağlayacak.

Makyaj yaptıktan sonra göz altına dökülen farları gizlemenin en pratik yolu kapatıcı kullanmaktır. Temiz bir makyaj fırçasıyla göz altını temizle daha sonra kapatıcını ters üçgen şeklinde göz altına uygula.

FACEBOOK İLE BAĞLAN