İlk Adım Mucizesi

Trafik kazasının ardından felç olup yatağa bağımlı yaşayan küçük Mihraç, azmi, ailesinin ve fizyoterapistlerin desteğiyle yeniden hayata tutundu.Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi ve Rahabilitasyon Merkezi'nde bir yıldır süren tedaviyle yürümeyi başaran çocuk, şimdi hayata gülümsüyor. Mucizeye tanık olan anneannesi Leyla Kuza(45), "Ondaki değişimi gören akrabalar ve komşular şaşırıyor. İnandık ve tedaviyi hiç bırakmadık" diyor.

İzmirli Mihraç Dinçel, henüz 3 yaşındayken trafik kazası geçirdi. Bornova'da caddeden karşıya geçmek isterken kendisine motosiklet çarpan küçük Mihraç, kaza sonrasında kaldırıldığı hastanede üç gün yaşam ünitesine bağlı kaldı. Bir süre yoğun bakımda kalan küçük çocuk, hastanedeki tedavisinin ardından eve gönderildi.. Ancak boynunu dik tutamayan çocuk, felç olmuştu...Artık o ve ailesi için zorlu bir hayat başlıyordu.

Yürüyemeyen, boynunu dik tutamayan hatta bir yönden diğer yöne dönemeyen Dinçel, Bayraklı'daki Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi'nde fizik tedaviye başladı. 1 yılı aşkın süredir tedaviye giden Dinçel, azmi, ailesinin, merkez yetkililerinin ve fizyoterapistlerin çabası ile yeniden hayata tutundu. Bir yılın ardından yataktan kurtularak yürümeye ve yardımsız kendi işlerini yapabilmeye başladı.

Değişimi Görenler Şaşırdı

Düzenli olarak fizik tedavilerine katılan Mihraç'ın anneannesi Leyla Kuza(45), Mihraç'ın bu sevindirici değişimi için çok çaba sarf ettiklerini dile getirerek, "Mihraç çok ağır bir kaza atlattı. Fizik tedaviye ilk başladığımız zamanlarda, merkeze kucakta getiriyorduk. Asla vazgeçmedik. Ben de tedavilere katıldım. Fizyoterapistlerin ev ödevi olarak verdiği egzersizleri evde torunumla birlikte yaptık. Ailecek ilgilendik, ona destek olduk. Kendisi de çok azimli davrandı. Bu sayede bugünkü durumuna ulaştı. Şimdi her işini kendi yapabiliyor. Bundan 1 sene önce Mihraç'ın bu kadar çok değişim göstereceğini kimse düşünemezdi. Değişimi gören akrabalar ve komşular şaşırıyor. Ama biz inandık ve tedaviyi hiç bırakmadık. Aynı sorunu yaşayan insanların mutlaka fizik tedaviye gelmelerini öneriyorum." diye konuştu.

Ev Aktiviteleri Tedaviyi Hızlandırdı

Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi Rehabilitasyon Merkezi Kurucusu Burak Çubuk, şu bilgileri verdi:  "Mihraç merkezimize başladığında ellerini koordineli bir şekilde kullanamıyordu. Denge ve koordinasyonunda ciddi bir zayıflık vardı. Daha sonraki çalışmalarımızda zamanla desteksiz oturmaya, desteksiz diz üstünde durmaya ve ardından desteksiz yürümeye başladı. Ev aktivitelerinin de bize ciddi faydası oldu. Eve verdiğimiz egzersizler düzenli uygulandığında tedavi etkisini daha hızlı gösterdi. Mihraç hızlı bir şekilde fonksiyonel kapasitesini artırdı. Şuanda bağımsız olarak yürüyebiliyor, engellerden geçebiliyor" dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Leyla Kuza, Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi ve Rahabilitasyon Merkezi İzmir, İzmir Tolga Özel Eğitim Fizik Tedavi ve Rahabilitasyon Merkezi, Mihraç Dinçel, Bornova İzmir, Bayraklı İzmir, Burak Çubuk, İzmir Sağlık, İzmir Sağlık Haberleri, İzmir Cemiyeti