HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 6 Temmuz 2017

"Güneş Kremi Kullanma Alışkanlığı Edinin!"

Magazinizmir
Gözde Kuşadası Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuncer Saçar, güneşin etkilerinden korunmak için güneş koruyucu kremlerin kullanılmasının önemli olduğunu söyledi.

Dr. Saçar, yıl boyunca güneşli günler yaşayan İzmir'de, özellikle çocuk ve yaşlıları olumsuz etkileyen güneş ışınlarının zararının önüne geçmek için mutlaka 50 faktör ve üzeri güneş kremlerinin kullanılması gerektiğine dikkat çekti.

Güneş ışınlarının ileri yaşlarda kronik olarak güneş lekelerine yol açtığını dile getiren Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuncer Saçar, bu lekelerin kanser öncüsü unsurlara hatta cilt kanserine yol açabildiğini vurguladı.

Güneş ışınlarının etkilerinin, beyaz tenlilerde, guatr hastalarında ve doğum kontrol hapı gibi hormonal ilaç kullananlarda daha fazla görüldüğünü hatırlatan Saçar, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu etkileri azaltmak için çocuklara mutlaka küçük yaşlardan itibaren güneş koruyucu krem kullanma alışkanlığı kazandırmak gerekiyor. Bunun yanı sıra; şapka ve gözlük gibi aksesuvarların da beraber kullanılması önemli. Güneş koruyucu kremler,hem dik hem de yerden yansıyan ışınların etkilerini azaltıyor. Ozon tabakasının zayıflaması ve çevredeki kimyasallar artık daha fazla dikkat etmemizi gerektiriyor"

Güneş lekelerinde lazer yöntemiyle tedavi gerçekleştirdiklerini kaydeden Dermatoloji Uzmanı Dr. Tuncer Saçar, 10.00 ve 16.00 saatleri arasında direkt güneş ışığından kaçınmak gerektiğini de sözlerine ekledi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN