Erik ve Onun Mucizevi Faydaları!

Baharın habercisi, tuzun en kadim dostu, ağzı sulandıran, tadı damakta bırak bu eriğin faydaları neler hiç düşündünüz mü? İşte makyaj temizleyici olarak bile kullanılan eriğin faydaları.Erik vücuda güç ve enerji verir. Beden ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri sakinleştirir. Kansızlığa iyi gelir. Erik sindirim sistemine de faydalıdır. İştah açıcıdır. Hazmı kolaylaştırır. İdrar söktürücüdür ve kabızlığı giderir. Vücuttaki zararlı maddeleri dışarı atmaya yardımcı olarak böbrekleri dinlendirir. Romatizmaya iyi gelir. Östrojen seviyesini dengelediği için özellikle Menopoz dönemindeki kadınlar için faydalıdır.

Erik yaş olarak yenebileceği gibi kurutularak, komposto yapılarak ya da suyu çıkarılarak da kullanılabilir. Komposto olarak yenirse bağırsakları çalıştırarak kabızlığa çok iyi gelir. Erik çekirdekleri bağırsak solucanlarını düşürmekte faydalıdır. Erik yaprakları kaynatılıp suyu ile gargara yapılırsa bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelir. Kuru erik barındırdığı bol miktarda A vitamini ile cilde çok yararlıdır. Eriğin çekirdekleri çıkarılıp püre haline getirildikten sonra makyaj çıkarıcı olarak yüzü temizlemekte kullanılabilir.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER eriğin faydaları, erik nasıl yenir, erik neye iyi gelir, yüzümü ne ile temizleyebilirim, yüz temizlemede bitkisel çözüm, erik nelere faydalı