HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 19 Ocak 2017

"Dar Burun ve Yüksek Topuklu Ayakkabılar Ayak Şeklini Bozuyor!"

Magazinizmir
Özel Egepol Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Şükrü Mehmet Turan, dar burunlu ve yüksek topuklu ayakkabı kullanımının, bayanlarda baş parmak çıkıntısı (Halluks Valgus) hastalığına neden olduğunu söyledi.

Turan, halluks valgus hastalığının hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen bir hastalık olmasına rağmen hastaların %90 'ının kadınlardan oluştuğuna dikkat çekti.

Halluks valgus hastalığında esas tedavi yönteminin cerrahi olduğunu kaydeden Op. Dr. Turan, "Halluks valgus, baş parmağın dışa doğru eğilmesi anlamına gelse de, birinci sıranın karmaşık bir deformitesidir. Genetik yatkınlık, bağ gevşekliği ve zemin hazırlayıcı anatomik yapı (düz tabanlık vb) gibi içsel nedenler ile dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabı kullanımı gibi dışsal nedenler bu rahatsızlığa yol açar. Hastaların %90'ı 25 - 45 yaş arasındaki kadınlardan oluşmaktadır" bilgisini verdi.

Geniş ve Yumuşak Tabanlı Ayakkabılar Giyilmeli

Tedavide öncelikle burun kısmı geniş, ayağı sıkmayan, yumuşak tabanlı ayakkabılar önerdiklerini kaydeden Op. Dr. Şükrü Mehmet Turan, şunları söyledi: "Buna ek olarak parmak arası makara, gece ateli ve özel tabanlıklar önerilebilir. Ayrıca uzun yürüyüşlere ara verilmesi ağrının azalmasına yardımcı olabilir. Bu tedavi yöntemlerinin esas amacı ağrının azaltılması, deformitenin ilerlemesini yavaşlatmak veya durdurmaktır. Halluks valgus hastalığının esas tedavi yöntemi cerrahidir. Ameliyatın amacı baş parmağın ve tarak kemiğinin normal hizasına getirilmesidir. Ayrıca, diğer parmak deformitelerinin de düzeltilmesi gerekir. Uygulanacak cerrahi yönteme ayak grafisi üzerinde yapılan ölçüm ve muayene bulgularına göre karar verilir. Ameliyatla % 85 - 90 oranında başarılı sonuçlar alınmaktadır" dedi.

FACEBOOK İLE BAĞLAN