HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

SAĞLIK -- 22 Aralık 2016

"Beyaz Önlük Tansiyonu Tanıyı Yanıltmasın"

Magazinizmir
Konak Kardiyoloji Tıp Merkezi'nde görevli Kardiyoloji Uzmanı Vasfiye Sevda Kesmen, tansiyon holter cihazının 'Beyaz Önlük Tansiyonu'nu ayırt ederek, tansiyon yüksekliğinin altında yatan gerçek sebepleri ortaya koyduğunu söyledi.

Uzman Vasfiye Sevda Kesmen Tansiyon Holter aletinin hastaların gün boyu tansiyonlarını ölçerek en doğru tansiyon bilgisini veren cihaz olduğunu söyledi. Kesmen, "Günde 1-2 kez yapılan tansiyon ölçümleri hastanın tansiyon dalgalanmalarını genellikle tam olarak yakalayamaz. Tansiyon Holter hastaların gün boyu tansiyonlarını belirli periyodlarla ölçerek; uykuda, dinlenirken, aktif haldeyken tansiyon ve nabız sayısını kaydeder. Özellikle hastanede veya doktor yanında yükselen beyaz önlük tansiyonu denilen tansiyonunu ayırt etmekte oldukça etkilidir. Tansiyon ölçme sırasında heyecanlanarak tansiyonu yükselen kişilerde, ayrıca günün değişik vakitlerinde özellikle uykuda tansiyonun nasıl olduğunu aydınlatma gibi konularda çok faydaları olan bir testtir" diye konuştu.Hipertansiyon Teşhisinde Vazgeçilmez Bir Test

Çoğu kimselerde geçmeyen baş ve ense ağrısı, migren, sinüzit, kulak uğultusu, göz kararması, yorgunluk ve depresyon gibi sebeplerin tansiyon değerleri ile ilgili olabileceğini belirten Kesmen, "Daha önceden hipertansiyonu olmayan hastalara ilk teşhisi koymada, tedavisinin düzenlenmesinde ve hipertansiyon tespitli hastalarda ise günün hangi saatlerinde tansiyon değerlerinin yüksek olduğunu saptamada Tansiyon Holter vazgeçilmez bir test aracıdır" dedi. Konak Kardiyaloji olarak yeni teknolojiyi hastaların kollarına taşıdıklarını söyleyen Kesmen, "Tek kullanımlık Tansiyon Holter manşonları hizmetinizde. Sağlığınız bizim için değerli" diye konuştu.

 

 

HABER: Mesut Varlık
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN