Ayakkabı Alırken Dikkat Edilmesi Gereken 10 Kural!

Hem kadınların hem de erkeklerin büyük aşkıdır ayakkabı. En çok ayakkabı alırken mutlu olur bu kadınlar ve erkekler. İşte bu aşkı büyük bir pişmanlığa ve eziyete dönüştürmemek için o çok sevdiğimiz ayakkabılarımızı alırken dikkat etmemiz gereken 10 kural şöyle;1.Satın almayı düşündüğünüz ayakkabının mutlaka iki tekini birden deneyip, öyle satın alın. Çünkü ayak numaranız aynı olmasına rağmen, bir ayağınızın genişliği ve uzunluğu farklı olabiliyor. Bu da kullanımda sorunlar yaşamanıza neden olabilir.

2.Markaların ayakkabı kalıpları, ayak numaranızdan farklı olabilir. Bu yüzden tercihinizi ayak numaranıza göre değil de, ayağınıza uyan ayakkabıya göre yapın.

3.Doğal malzemelerden yapılmış, kaliteli ayakkabılardan yana tercihler yapın. Hem ayakkabı daha uzun ömürlü olur hem de sağlığınız açısından daha faydalıdır. Ayakkabının içinin kaygan ve sert olmamasına dikkat edin. Ayağın kavislerine destek veren modelleri seçin.

4.“Ayakkabı giyildikçe açılır.” sözüne sakın inanmayın. Belki biraz genişler ama siz yinede ayaklarınız için rahat olan ayakkabıları satın alın.

5.Ayaklarınız gün boyunca şiştiğinden, ayağın hacmi genişler. Bu yüzden ayakkabı alışverişinizi öğleden sonra ya da akşam vakitlerinde yapın.

6.Geniş ve kısa topuklu ayakkabıları tercih edin. Ayakkabının topuk boyunun ise 2,5 cm’yi geçmemesine özen gösterin. Sivri burunlu ayakkabılardan da kaçının. Bu tür ayakkabı modelleri ayağınızın şeklinin bozulmasına neden olacaktır.

7.Almayı düşündüğünüz ayakkabıları, eğer çorapla giymeyi düşünüyorsanız, mutlaka çorabınızı da yanınızda götürün ve öyle deneyin.

8.Yapılan yanlış ayakkabı seçimi sonucu; diz, bel, bacak ağrısının yanı sıra, ayaklarda nasır oluşumuna ve incinmelere sebep olabilir.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER ayakkabı alırken nelere dikkat edilmeli, ayakkanbı aşkı, ayakkabı alırken dikkat edilmesi gerekenler, ayakkabı nasıl alınmalı, kendime uygun ayakkabıyı nasıl seçebilirim, ayakkabı giydikçe genişler mi