Ünlü Oyuncu Yunus Günçe İle Tedx Alsancak'taki Keyifli Söyleşi!

TEDx Alsancak organizasyonunun sponsorlarından biri Magazinizmir.com olarak etkinliğe katıldık. Oldukça etkileyici ve anlamlı konuşmalar dinledik. Konuşmacılardan Yunus Günçe ile TEDx Alsancak arasında rastladık ve kendisi ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.Gündemi ve TEDx Alsancak hakkındaki fikirlerini sorduk...

Tedx Alsancak konuşmacılarından birisiniz. Ted Talks ve Tedx Alsancak hakkında neler düşünüyorsunuz? 

Tedx Talks bayağı önemli ve güzel bir organizasyonmuş. 22 yaşındaki yeğenim söyledi bana. O haberi okumuş mesela TEDx’in uluslar arası sitesinde görmüş. “Dayı, eyvallah gurur duydum senle” dedi. Burada çok seçkin bir konuşmacı grubu var. Gerçekten hikayesi olan insanlar var burada. Dinlemesi eğlenceli olan insanlar var. Onlardan biri olarak görüldüğüm içinde mutluyum. Yani gerçekten keyfim yerine geliyor. Ben yaklaşık 7 8 yıldır takım elbise giymiyordum. Bugün takım elbise giydim, düşünün artık ne kadar önemsediğimi. 

İzmir’i nasıl buldunuz? 

İzmir’in yerel televizyonculuk gelişmiş olsa İzmir’de yaşamayı düşünebilirdim. Benim mesleğim İstanbul’da yapılıyor ve İstanbul’dan çıkamıyorum. İzmir güzel bir yer. Çok daha güzel olabilir o çok net. Bu durum İzmir’in suçu değil tabi ki. Türkiye’de şehir planlamacılığı dediğimiz şey çok geç fark edildi. Belki bundan 50 sene sonra İzmir daha güzel bir yer olacak. İzmir’de önemli olan İzmirli diye anlatabileceğimiz bir insan tipi. Egeye has, daha batılı, daha medeni, daha mavi gözlü, daha sarışın, bazı şeylere daha hazır. Bu bölgenin insanını seviyorum. 

Gezi Parkında yaşanan olaylardan bahsedelim biraz. Siz bu konuda neler düşünüyorsunuz?
Geziden uzun süre bahsedeceğiz galiba, çok sembolik bir hal aldı çünkü. Bize, hiç alışık olmadığımız bir yaşam formu öğretti ve hala öğretiyor. Sayın Başbakan’a da öğretiyor. Muhalefete’de öğretiyor. Bu sadece Başbakan’a veya hükümete filan verilen bir mesaj değil. Bu Türkiye’nin son 40 senesinde hükümet olan veya olmaya çalışan herkese verilen mesaj. Ben açıkçası hükümete çok kızan bir adam değilim. Ben muhalefetten beklediğini bulamayan biriyim. Dolayısıyla bu mesajı daha iyi okunması gereken taraf belki onlar. Belki de bir gün bu tarafını da konuşuruz. Onlar çünkü bu işten kendilerini soyutlamak istiyor ama aslında öyle değil. Yani onlarda aslında görevlerini yapmadığı içinde bu durumdayız.

Gezi genel algımızı değiştirdi ülke olarak. Birbirimize yardım edebileceğimizi aslında birbirimizi boğazlamadan da yaşayabileceğimizi, istediğimiz zaman bir araya gelebileceğimizi, bir kişinin bile aslında çok önemli olabileceğini, birlikten gerçekten kuvvet doğabileceğini, bir şekilde sesimizi duyurabileceğimizi öğrendik bu süreçte. Bir çok ortak noktamız olduğunu keşfettik. Yani bu süreç bizi hakikaten şunu gösterdi; bir şeyler çok ağrımıza gitmiş yani gerçekten 10 yılda dokunan çok şey olmuş. Bize bardağı taşıracak bir damla gerekiyormuş. Oda Gezi Parkı oldu galiba. Hala bir takım, sığ beyinler diyeceğim hadiseyi iki ağaçla anlamaya, anlatmaya çalışıyorlar. Hiç öyle olmadığını herkes biliyor da bunun bir çevre harekatı olması onların işlerine geliyor. Madem çevre hareketiydi; sabah saat 5’te bizi niye gaz bombası ile oradan atmaya çalıştınız? Buda başka bir soru tabi.

Gezi iyi gelecek Türkiye’ye tabi. Bu sürecin sonunda çok majör, çok radikal bir şey değişir mi diye soruyorlar. Zaten değişti. Oldu olması gereken. Ne bekliyorlardı ki? Hükümetin istifa etmesini mi? “Pardon biz hak etmiyoruz, iktidarı” deyip, geri vermesini mi? Öyle bir şey zaten çok ütopyatik ve çok fantastik. Bu herhangi birini veya partiyi devirmek için değil bu hareket. Bu sadece “Bizde varız, bizi de dinleyin. Bizde bu ülkede yaşıyoruz diyen” bir grup var. Aklı başında üniversite mezunu çoğu. Doktor, avukat ,reklamcı, tasarımcı, modacı, oyuncu, tiyatrocu, şarkıcı , üreten, üniversite öğrencisi, mizah duygusu çok başka bir yere gelmiş bir grup var.

Türkiye’de ki mizahın başka bir yere geldiğini anladık. Supleksin ve pratik zekanın hızını gördük. Çok umut verici bir süreç bu. O bakımdan umarım bu genetiğimizi etkiler bizim. Bir kaç yüz yıl sonrasını da etkilese ben razıyım yani. Bu gününün hareketi değil bu, kendimizi kurtarmak için değil bu. Bir kaç nesil sonrasına bile yansına bu çok önemli bir kazanımdır.

 Magazinizmir.com'un özel röportajıdır. Tüm hakları saklıdır. Başka yerlerde izinsiz kullanılamaz.   

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER yunus günçe, yunus günçe röportaj, yunus günçe tedx, tedx alsancak yunus günçe, yunus günçe gezi parkı