Berlin Moda Haftasında Türk Tasarımcılar Boy Gösterdi!

Temmuz 2013 tarihinde düzenlenen Mercedes - Benz Fashion Week Berlin etkinliğinde İstanbul merkezli seçilmiş dört tasarımcı ikinci kez uluslararası arenada boy göstererek, sektörün aktörleriyle bir araya geldi.İstanbul Next Projesinin 2012 yılındaki başarılı çıkışının ardından, 2013 yılında da projenin ikincisi gerçekleştirildi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın, Türkiye'yi deniz-güneş-kum ürününün yanı sıra tasarım, moda ve ilham kaynağı yönleriyle de tanıtmak amacıyla gerçekleştirdiği Istanbul Next projesi seçilmiş dört Türkiyeli tasarımcıyı 5 Temmuz tarihinde uluslararası arenada dünya modasının önde gelenleri ile buluşturdu.

Aslı Filinta, Ece Gözen, Nazlı Bozdağ ve Nevra Karaca No.7.'nin Berlin'de, Merdeces - Benz Fashion Week kapsamında gerçekleştirdikleri defile yabancı basın ve modacılardan tam not aldı. Ayrıca tasarımcılar; CAPSULE Tradeshow katılımı ile tasarımlarının yurtdışında satılması için görüşmeler yaptı ve afterparty sayesinde de uluslararası arenada kendilerini tanıtma şansı yakaladılar. İstanbul'un yüksek kalite modayı esas alan bir moda, tasarım ve ilham başkenti olarak anılması için hazırlanan İstanbul NEXT projesi sayesinde; Türkiye'nin tasarım dünyasında da önemli bir aktör olduğunun altının çizildi.

Özellikle 2013 senesinin Piri Reis yılı olması vesilesiyle Aslı Filinta koleksiyonunu Piri Reis haritalarından esinlenerek hazırladı. Koleksiyonun baskılarında bulunan haritalar izleyicilerin dikkatini çekti ve tasarımcı Piri Reis haritalarından esinlenmesinin hikayesini basınla paylaştı.

Berlin Kültür Ataşesi Gözde Şahin, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ikinci kez gerçekleştirilen moda projesi ile ilgili şu açıklamada bulundu:

"Türkiye çok önemli bir turizm markası haline geldi. Biz bu markayı daha farklı hedef kitlelerle de buluşturma çabası içersindeyiz. Deniz- güneş- kum ürünümüzün yanı sıra kültür-sanat, moda, tasarım, mutfak kültürümüz de dahil olmak üzere ülkemizin ilham vericiliği üzerine vurgu yapıyoruz tanıtımlarımızda. Geçen yıl Mercedes- Benz Fashion Week Berlin çerçevesinde düzenlenen ISTANBUL NEXT Catwalk Show'da kazanılan başarı bize İstanbul merkezli markaların ve tasarımcıların uluslararası arenada temsil edilmesinin son derece olumlu olduğunu gösterdi. Basın kadar alıcılar da İstanbul'u yeni bir ilham merkezi olarak algılıyor. Berlin ve İstanbul'da düzenlenen moda haftalarının işbirliği sonucunda her iki şehirde bulunan tasarımcılar, uluslararası müşteriler ve lokal üretim atölyelerinin arasında uzun vadeye yayılacak bir sinerji doğacağına inanıyorum, bu etkinlikte de temel motivasyon ve dileğimiz budur. Bu konunun üzerine giderek yaptığımız basın görüşmeleri ve projeler meyvelerini veriyor. Şu an pek çok Alman tasarımcının hayalini İstanbul'da kendi markasıyla butik açmak süslüyor."

Projenin moda danışmanı ve İstanbul Next Projesi'nin yürütücüsü, Almanya'da büyüyen Türk vatandaşlarından Gülriz Eğilmez şöyle diyor: " İstanbullu tasarımcıların Berlin’de kendilerini ifade edebilecekleri bir platform bulmuş olmalarını sevindirici buluyorum. Mercedes-Benz Moda haftasında gerçekleşecek profesyonel buluşma için Berlin büyük bir katılımı müjdeliyor ve CAPSULE Tradeshow tasarımcıların uluslararası alıcılar ile doğrudan ilişki kurması ve önemli satışlar gerçekleştirmesi için büyük bir fırsat. Gelecek günlerde kurulan bu ilişkiler ve işbirlikleri daha da artacak gibi görünüyor."

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER berlin moda haftası, berlin modasındaki türk tasarımcılar, 2013 moda haftası, moda hakkında, 2013 modası, istanbul next projesi, gözde şahin, mercedes moda haftası