HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 8 Ekim 2016

Yusuf Tuvi'den Görsel Şölen

Magazinizmir
Türk fotoğraf sanatının yaşayan efsanelerinden Yusuf Tuvi'nin 42 yıllık fotoğraf serüvenin özeti niteliğindeki Retrospektif sergisi sanatseverlere görsel bir şölen sunuyor.

AFIAP unvanlı ünlü Fotoğraf Sanatçısı Yusuf Tuvi’nin, "Vizörden Bir Yaşam Serüveni" başlıklı retrospektif fotoğraf sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde sürüyor. 24 Ekim’e kadar açık kalacak olan sergide, sanatçının yurt içi ve yurtdışındaki değişik ülkelerde çektiği 86 fotoğraf sergileniyor. Yusuf Tuvi Retrospektif Fotoğraf Sergisi’nde, sanatçının 1974 yılında başladığı fotoğraf serüveni 1980’ler, 1990’lar, 2000’ler ve Son Dönem başlıkları altında sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

Ustalardan Övgü

Usta fotoğraf sanatçılarının da yoğun ilgi gösterdiği sergide Tuvi’nin fotoğrafları tam not aldı. Fotoğrafçılık geçmişinin kendisinden daha eski olduğunu hatırlatan Fotoğraf Sanatçısı İzzet Kehribar, "Yusuf Tuvi’nin fotoğraflarında insan öğesi daima ön plâna çıkıyor. Bazen bir portre, bir gölge ya da yürürken iz bırakan biri olabilir. Buradan yola çıkarak Yusuf Tuvi’nin tarzı hakkında çok daha net fikir sahibi olabiliriz. Yusuf, fotoğraf çekerken mutlaka insan öğesi arar, bulduğunda gözü o insanın hareketlerine odaklanır. Bence Yusuf Tuvi’yi, Yusuf Tuvi yapan en önemli kriter, fotoğraflarının beynimize yerleşmesi ve yıllar sonra hatırlanmasıdır" dedi.

"İstediği Işık Olmazsa Deklanşöre Basmaz"

Fotoğrafçı, Yazar Merih Akoğul ise Yusuf Tuvi’nin fotoğraflarında ışık unsurunun önemine dikkat çekerek, "İstediği ışık olmazsa, deklanşöre basmadığını, fotoğrafını çekmediğini biliriz. Nesnelere anlam veren, insanları taçlandıran bir ışık, fotoğraflarının gizli öznesi olarak her fotoğrafında yer alır. Işığın renklerle yaptığı dans ise fotoğraflarının o eşsiz kıvamını, kendine özgü lezzetini oluşturur. Yusuf Tuvi’nin zaman, mekân ve ışıkla taçlandırdığı fotoğraflarına baktığımda, kendi adıma, fotoğrafımızın bu mütevazi ustasının bizler için görüntüler evreninden özenle koparıp getirdiği her bir parçayı dikkatle izlemekten büyük keyif alıyor ve kendisine, bizlerle paylaştığı tüm güzellikler için teşekkür ediyorum" diye konuştu.

"O Bir Yaşam Fotoğrafçısıdır"

Sanatçı, Sanat Yazarı Gültekin Çizgen ise, "O bir yaşam fotoğrafçısıdır. Ülkemiz fotoğrafının hikayesini öğrendikçe, karşımıza çıkan isimlerin başında da Yusuf Tuvi gelir" değerlendirmesini yaparken, Yrd. Doç. Dr. Beyhan Özdemir de Tuvi’yi şu sözlerle anlattı, “Dolaştığı coğrafyalarda sıradan bir gezgin değil, aynı zamanda bir kaşiftir. O ülke insanını, çevresiyle birlikte çelişkilerini de arayıp bulmaya, zor ışık koşulları altında mükemmel fotoğraflara dönüştürmeyi sever. İnsanı anlatırken, aslında oraya ait sokakları, çarşıları, pazarları, tapınakları bir masal dünyası içinde yeniden kurgular."

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin katkılarıyla Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde 30 Eylül’de açılan sergi 24 Ekim’e kadar sürecek.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN