HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 19 Ocak 2017

Türk Müzisyen Evrim Ateşler'den "Afieromenos sto Rembetiko"

Magazinizmir
İzmirlilerin yakından tanıdığı genç ve başarılı sanatçı Evrim Ateşler, Yunan müzisyenler Antonis Gerogiannis, Nikos Gyras, Nikos Mermigkas, Mihalis Bakalis, Dimitris Sintos,Aspasia Stratigou ve İbrahim Kurnaz işbirliğiyle Rembetiko’ya Adanmış isimli albümünü Türk ve yabancı müzikseverlerle paylaştı.

İzmirlilerin yakından tanıdığı genç ve başarılı sanatçı Evrim Ateşler, Yunan müzisyenler Antonis Gerogiannis (perküsyon), Nikos Gyras (kontrbas), Nikos Mermigkas (ud, buzuki, bağlama, lavta), Mihalis Bakalis (perküsyon), Dimitris Sintos (gitar), Aspasia Stratigou (vokal) ve İbrahim Kurnaz (keman) işbirliğiyle "Afieromenos sto Rembetiko"nun (Rembetiko’ya Adanmış) isimli albümünü Türk ve yabancı müzikseverlerle paylaştı. 

Tüm prodüksyon aşamaları Eylül-Aralık tarihleri arasında Atina’da gerçekleşen albümde Türk müzisyen Ateşler, geleneksel İzmir ve Rembetika şarkılarını kendi yorumu ile seslendirirken, aynı zamanda yıllardır yapmış olduğu Yunan - Türk kültürleri ve bu kültüre ait şarkılarıyla da sanat adına bir köprü oluşturdu.

Albümde Evrim Ateşler’in eşsiz yorumu ile ona eşlik eden önemli Yunan solist Aspasia Stratigou’nun desteği ve Giannis Baxevanis’in uzman ses mühendisliği ile albüm Ocak 2017 itibariyle Yunanistan ve Türkiye’de ve tüm dünya dijital platformlarında dinleyicisi ile buluşmuştur.

Evrim Ateşler Kimdir?

Evrim Ateşler, Türkiye’nin İzmir şehrinde dünyaya gelmiş bir Türk müzisyen ve solisttir. Pek çok batı ve doğu enstrümanını (piyano, gitar, ney, klarnet, akordeon, ud, buzuki, cura, vurmalı çalgılar) çalan müzisyen, özellikle Yunan müzik tarzlarına karşı ilgi duymuş ve bu alanda uzmanlaşmıştır.

Meşhur Yunan "Smyrneika" sı ve "Yunan Blues" müziği olarak da bilinen "Rembetiko" şarkılarını Türkiye’de en iyi yorumlayan sanatçılardan biridir. Aynı zamanda tiyatro oyunları ve sinema film müziklerine yönelik olarak aktif bir besteci ve aranjördür. Müzik yaşamı boyunca Evrim, doğu ve batı etkilerini uyumlu bir şekilde harmanlamış, kendisine özgü yorum biçimini sürekli geliştirmiştir. 2007 yılında, tercih etmekte olduğu müzik tarzını da destekleyecek şekilde, Yunan Müzik Topluluğu "Okeanos"u kurmuştur.

Bugün İzmir’de ve Türkiye’de Yunan Müziği denince akla Okeanos’un gelmesi, başarıları ile doğru orantılıdır ve ülke genelinde pek çok müzikal organizasyonda yaygın ve aktif biçimde sahne almaktadır.

2014 yılında, Yunan-Amerikan yönetmen Chrysovalantis Stamelos’un yönettiği müzikal bir belgesel film olan ve Yunan-Türk müzisyenlerden kurulu NeaBanda grubunu anlatan "Journey Through Smyrna-İzmir’e Yolculuk" da, nerdeyse yüz yıllık Yunanca ve Türkçe "Smyrneika" şarkılarını ünlü Yunan kadın şarkıcı Ria Ellinidou ile birlikte seslendirmek üzere sekiz çok yetenekli Türk - Yunan müzisyenle birlikte grubun parçası olmuştur. Belgesel ve orkestra, film festivalleri ve konserlerde büyük başarılar yakalamaktadır.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN