Tombik Oyunu Yeniden Derlendi

Türkiye Çocuk Oyunları ve spor kulüpleri konfederasyonu kısa adıyla ÇOSKK, Kocatürk Koleji ana sponsorluğunda geçmiş kültürümüzde yer alan ve yok olmaya yüz tutmuş unutulmuş çocuk oyunlarını yeniden derleyip düzenleyerek günümüze taşıyor.Geleneksel Türk çocuk oyunlarımızdan Tombik oyununu derleyerek yeniden düzenleyen ve günümüzde tekrar oynanan bir oyun haline getiren ÇOSKK, Gaziemir Kocatürk koleji ev sahipliğinde İzmir ve çevresinden katılan 32 öğretmene Tombik oyunu kursu düzenleyerek katılımcılara eğitimci sertifikası verdi. ÇOŞKK Tombik eğitim koordinatörü ve teşkilat genel sekreteri Fatih Ormancı başkanlığında ve Kocatürk okulları kurucusu Mustafa Kocatürk ev sahipliğinde gerçekleştirilen kursta eğitimcilere oyun uygulamalı olarak öğretildi.

1800’lü yıllardan bu yana oynanan geleneksel bir Türk çocuk oyunu olan Tombik bir kule ile oynanıyor kuleler bir medeniyeti simgeliyor. Oyunun amacı kuleyi yıkıp yeni baştan dizmek;5 kız ve 5 erkek olmak üzere 10 öğrenci ile oynan oyunda 10 öğrencinin 7 si oyunda 3 ü ise yedekte oluyor. Tombik kulesini hücum takımı deviriyor ve tekrar 5 dakika içerisinde dikebilirse oyunu kazanıyor. Savunma takımı ise kuleyi diktirtmemeye çalışıyor. Ülkemizde farklı isimlerle oynan oyun halk arasında tombik, çanak çömlek, dalya ve yedi kiremit gibi isimleri ile biliniyor. Oyunları derleyen Çocuk oyunları spor kulüpleri konfederasyonu oyunları temsilcisi Fatih Ormancı; "Amacımız bizlere ait oyunların dünya beden kültürü içerisinde temsil edilmesi. 2011 yılında kurulan konfederasyonumuzun, çelik çomak, mendil kapmaca, seksek ve birdirbir federasyonu olmak üzere 4 federasyonu var. Bu güne kadar 5 tane mendil kapmaca Türkiye şampiyonası 2 tane tombik Türkiye şampiyonası ve birde mini Avrupa şampiyonası düzenledik. Hedefimiz ise 2023 tarihinde dünya çocuk oyunları olimpiyatlarını ülkemizde gerçekleştirmek" dedi.

Kocatürk Koleji kurucusu Mustafa Kocatürk ise; Bugün İzmir’den 32 öğretmen bu kursa katıldı. Aldıkları belgeyle kurs açıp çocuklarımıza ulaşacaklar. Kocatürk kolejindeki eğitmenler bu kursu görerek belgelerini aldı ve okulda ders olarak gösteriliyor.

Okulumuz Gaziemir’de ana okulu okul öncesi eğitimden orta sona kadar eğitim veriyor. Gaziemir’de ki okulumuz 2 sene önce hizmete girdi ve toplam 400 öğrencimiz var. 700 öğrenci kapasitesi olan okulumuzda 50 ye yakın eğitimci görev yapıyor. Okul kompleksi içerisinde çok amaçlı konferans salonumuz, sinema salonu, kapalı spor salonu ve kapalı yüzme havuzu ile oyun parkuru mevcut. Açık basketbol ve futbol sahası ile bina içerisinde 28 derslik mevcut. Konfederasyon olarak bize müracaat ettiklerinde biz çok sıcak baktık. Çünkü geçmişimizi ve geçmişte oynanan kültürümüzün bir parçası olan oyunların derlenmesi ve oynanacak olması bizi çok heyecanlandırdı. Okullarda ders olarak gösterilip uygulanması için İzmir ve Manisa il temsilciliklerini üstlendik. Bu konuda destek veriyoruz. Türkiye çocuk oyunları konfederasyonunun ana sponsoruyuz’’dedi. 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Türkiye Çocuk Oyunları ve spor kulüpleri konfederasyonu İzmir, İzmir Türkiye Çocuk Oyunları ve spor kulüpleri konfederasyonu, Kocatürk Koleji İzmir, ,İzmir Kocatürk Koleji, Fatih Ormancı, Mustafa Kocatürk, Gaziemir İzmir, İzmir Etkinlikleri, İzmir Cemiyeti