TEOG'da Başarıyı Artıran Yöntem

Özel İzmir Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Cüneyt Üşenti, öğrencilerini hızlandırılmış program, deneme sınavları, ders tekrarları ve rehberlik bölümünün desteğiyle TEOG sınavına hazırladıklarını söyledi.Dört dörtlük bir çalışma yürütmeye çalıştıklarını anlatan Üşenti, ölçme ve değerlendirme sistemlerini uygulamalarının da başarıyı artırdığını söyledi.

Özel İzmir Koleji Ortaokul Müdür Yardımcısı Cüneyt Üşenti, TEOG ile ilgili okullarında yürüttükleri hazırlık çalışmaları hakkında bilgi verdi. TEOG'un ilköğretimden ortaöğretime geçişin köprüsü olarak tanımlanabileceğini anlatan Üşenti, "Ülkemizdeki öğrenciler ortaokuldan istedikleri liseye geçebilmek için bu sınavı geçmeliler. Bunun bir diğer aşaması da üniversite sınavıdır. Öğrenciler lise tercihlerine baktığımızda ilk olarak Fen liselerini sonra Anadolu liselerini meslek liselerini düz liseleri ve son olarak da askeri okulları tercih ediyorlar. TEOG senede iki kez yapılan 6 ana dersten oluşan bir sınavdır. Öğrenciler Türkçe, matematik, fen bilimleri, inkılap tarihi, yabancı dil ve din kültürü ve ahlak bilgisi derslerinden 40 dakikalık 20 sorudan oluşan sınava alınıyorlar. Eski sınavlarda yanlışlar doğruları götürüyordu. Bu sistemde öyle bir durum yok. Öğrenciler 20 soruyu 40 dakikalık sürede çözmeye çalışıyorlar. Yarım saatlik aradan sonra sınav devam eder. Sınav oturumları 2 günde yapılır. Bu dönemki sınavlar 27-28 Nisan tarihlerinde yapılacak" dedi.

Başarımız Tesadüfi Değildir

Sınavlarda alınan puanların değerlendirmesi hakkında da bilgi veren Üşenti, "TEOG sınavlarından sonra yıl sonunda sınav ortalamalarının yüzde 70'i alınır. Ortaokul boyunca aldıkları bütün puanların (ortaöğretim başarı puanı) da %30 a denk gelen bu kısımlar hesaplanır ve bir havuza toplanıp 500 taban puan üzerinden öğrencilerin puanları oluşturulur. Alınan puan üzerinden de bahsettiğimiz liselerin önceden verilen taban puanına göre tercihler yapılır ve sonunda yerleştirmeler olur. Tabi isteyen öğrenciler özel okula gidebilirler. Tabi ki bu kadar çok öğrenci arasında bir ayıraç olması gerekir. Bu yıl bizim TEOG sınavına girecek 6 şubede toplam 98 öğrencimiz var. Bu öğrenciler birinci dönem TEOG sınavına girdiler. Toplam 120 soru çözdüler ve tüm öğrencilerimiz 120 soruda 100.2 ortalama sağladılar. Bu hem İzmir hem de Türkiye ortalamalarının çok üstünde bir orandır. Ve bunun sonucunda Türkiye şampiyonu olan öğrencimiz oldu, bunun yanında sadece 1 hata yapan öğrencilerimiz de var ki bizim öğrencilerimizde en fazla 3 hata görüyoruz. Bu sonuçlar tüm öğretmenlerimizin ve öğrencilerimizin başarısıdır. Ancak hiçbir başarı tesadüfi değildir. Öğrencilerimiz bu çetin yolda, üniversite tahsilinde önemli bir köprü olan lise tahsili için ciddi bir çaba sarf ettiler çok yoğun çalıştılar ve sonucunda bu puanları elde ettiler." diye konuştu.

Başarının Sırrı

Üşenti, TEOG sınavları için okullarında yapılan çalışmayla ilgili şu bilgileri verdi: “Okulumuzdaki TEOG çalışmaları okullar açılmadan 1 ay önce başlıyor. Öğrencilerimiz okulların açılmasına 1 ay varken okula gelerek sınavı olacak olan bu 6 derslere çalışmalara başlıyorlar. Bu çalışma haftanın 5 günü günde 6 ders saati sürüyor. İlk 1 aylık süreçte öğrenciler birçok konuyu işlemiş oluyorlar ve okullar açıldıktan sonra da aynı konular esas derslerinde baştan anlatılmaya başlanınca onlar için bir tekrar olmuş oluyor. Tekrarlarla birlikte öğrenciler konuları daha iyi hazmedip öğreniyorlar. Tabi ki öğrenciler yine de bazı sıkıntılara düşebiliyorlar. Bunu anlayabilmek için öğrencilerimize haftalık dilimlerde deneme sınavları yapıyoruz. 2 TEOG sınavı yapılana kadar toplamda 18 tane deneme sınavımız oluyor. Bu sınavlar ilk olarak çocukların pratiğini geliştiriyor, ikinci olarak öğrencilerin zamanı verimli kullanma reflekslerini geliştiriyor ve ölçme ve değerlendirme sonucunda öğrencilerin hangi konularda sıkıntı yaşadıklarını görüp bu konularda öğrencilerle birebir çalışma yapıyoruz. Bunların dışında yine sınavı yapılacak 6 ana dersle ilgili hafta içinde ve hafta sonunda etütler düzenliyoruz. Bunula birlikte TEOG sınavları başlamadan önceki 3 haftada hızlandırma programımız başlıyor. Günlük normal 8 saatlik derslerimizin ardından bir yemek arası veriyoruz ve üçer ders konu tekrarlarını yapıyoruz. Bu çalışmanın çok etkili bir yöntem olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bütün dersler bitmiş oluyor son 3 haftada konuları tamamen tekrarlar ve deneme sınavları üzerinden yine çalışıyoruz ve öğrencileri isteseler de o soruda yanlış yapamayacakları konuma getirmeye çalışıyoruz. Bu sayede öğrencilerimize güzel bir lise tahsilinin yolunu açmış olmak isteriz. Bu bizim boynumuzun borcudur" dedi.

Rehberlik Çalışmaları Önemli

Üşenti başarıda rehberlik çalışmalarının da önemine değinerek, şu bilgileri verdi: "Bütün bunların yanında şunu da söylemeliyim ki yapılan ders programlarının yanında bize en büyük destek sağlayan dallarımızdan biri de rehberlik çalışmalarıdır. Okulumuzda 8. sınıflara bakan bir rehber öğretmenimiz var. Sınava çalışmak ve girmek bir süreçtir ve bu süreçte kırılmalar olabiliyor. Rehber öğretmenimiz tamamen öğrencilerle ilgileniyor. Onlara profesyonel destek vererek çocuklarımızın/ velilerimizin motivasyonunu yükseltmek ve sınav kaygılarını azaltmak için ciddi çalışmalar yapmaktadır. Yine bu sürecin bir diğer boyutu da ölçme ve değerlendirmedir. Ölçme ve değerlendirme birimlerimiz sürekli olarak öğrenciler hakkındaki geri bildirimleri onların öğretmenlerine ve idarecilerine vererek öğrencilerin eksiklerini belirleyip bu konuda öğrenciyi geliştirmek adına nokta atışı yapıyorlar" dedi.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Özel İzmir Koleji, Cüneyt Üşenti, İzmir Eğitim Kurumları, İzmir Cemiyeti