HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 23 Ocak 2018

Tatilde Minik Eller Üretsin

Magazinizmir
Yarıyıl tatilini renklendirecek bu atölyeler çocuğunuzun yaşıtlarıyla birlikte eğlenmesini, becerilerini keşfetmesini, sanata ve bilime dair yeni bilgiler edinmesini sağlayacak.

Karneler alındı ve okullar iki haftalığına kapandı. İki hafta kulağa kısa bir süre gibi gelse de, bu boş zamanları iyi değerlendirmek gerek. Neyse ki bu tatil günlerinin çocuklar için hem eğlenceli hem de faydalı geçmesini sağlayacak seçeneklerin sayısı çok fazla. Başta müzeler olmak üzere birçok kuruluş, yarıyıl tatilinde çocukların hayatına renk katacak ve onları yeni becerilerle buluşturacak atölyeler düzenleniyor.

Ahşap oyuncak yapımından pizza pişirmeye, bez bebek atölyesinden kısa film yapımına kadar uzanan zengin konu yelpazesinin içinden çocuğunuza hitap eden birini mutlaka bulacaksınız. Hatta belki de bu atölye ileride çocuğunuzun kariyerine yön verecek olabilir, kimbilir? İşte çocuklar için en yaratıcı sömestr tatili atölyeleri!

Sakıp Sabancı Müzesi

Çocukların doğada bulunan unsurlarla neler yapılabileceğini keşfedeği Kış Atölyesi, kendi ahşap oyuncaklarını üretecekleri Ahşap Atölyesi ve bir yandan sanat tarihiyle ilgili bilgiler edinecekleri Resim-Heykel Atölyesi yarıyıl tatili için güzel alternatifler olacak.

Pera Müzesi

Pera Müzesi’ndeki güncel sergilerle paralel düzenlenen bu eğitimlerde, miniklerin gölge sanatıyla tanışacakları ışık kutusu yapımı, mimari çizimleri hayal güçleriyle konuşturacakları "Pencereler Konuşsa Ne Söyler?" atölyesi, portrelerle kendi dans koreografilerini yaratacakları “Portrelerle Dans” ve Felsefe Atölyesi öne çıkanlardan. Pera Eğitim kapsamında çocukları sanatın farklı yaklaşımlarıyla tanıştıracak başka atölyeler de bulunuyor.

Eataly

İtalyan mutfağı dendiğinde akla ilk gelen yerlerden Eataly sömestr tatili için çocukların kendi pizzalarını pişirecekleri bir atölye düzenliyor. 27 Ocak’ta düzenlenecek “Minik Eller Pizza Pişiriyor” atölyesi, geleceğin şef adaylarını eğlenmeye ve öğrenmeye bekliyor. Atölyede çocuklar Pizza Margherita ve Nutellalı Calzone yapmayı öğrenecek.

İstanbul Modern

Sanat tarihinden çeşitli dönemlere ait kostümlerin tasarlanacağı Resimler ve Kostümler Atölyesi, çocukların hikayelerini duvara aktaracakları Duvar Ressamları, soğan kabuğu, kum, yaprak gibi malzemelerin mikroskopla incelenmesinin ardından bu mikro dünyadan yola çıkarak resimlerin yapılacağı Mikroskoptan Resimler, çocukların kendi kısa animasyon filmlerini hazırlayacakları Pixilation Kısa Film Atölyesi, İstanbul Modern’in sömestr tatili için hazırladığı programdaki atölyelerden bazıları.

İstanbul Oyuncak Müzesi

Bu müze zaten çocuğunuzla birlikte mutlaka ziyaret etmeniz gereken ve hem küçüklerin hem de yetişkinlerin keyifli vakit geçirmesini sağlayan bir yer. Yarıyıl tatili için organize ettikleri atölyelerin en ilgi çekicileri arasında 28 Ocak’ta, Star Wars filminin sevilen karakterlerinin bez bebeklerinin yapılacağı Bez Bebek Yapım Atölyesi ile 30 Ocak’taki, origamiden kıyafet koleksiyonlarının tasarlanacağı kağıt katlama atölyesi bulunuyor.

FACEBOOK İLE BAĞLAN