HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 8 Şubat 2017

Organiğe Talep Çok, Bilgi Yok

Magazinizmir
İskandinavya'nın en büyük organik kozmetik üreticisi Urtekram markasını İzmir merkezli Türkiye'ye getiren Silm Group Ürün Müdürü Hande Orşahin Balıkesir Eczacılar Odasının düzenlediği etkinlikte Silm Group Urtekram markasının ürün lansmanını gerçekleştirdi.

Lansmanda özellikle Urtekram'ın 2017 yılında piyasaya sunduğu özel erkek serisi ve kuzey meyveleri serisi büyük ilgi gördü.

Organik Ürünlere Talep Artıyor

Lansmanda Silm Group Ürün Müdürü Hande Orşahin; hava kirliliği, hazır gıda tüketimi gibi olumsuz çevre şartlarının sağlığımızı etkilediği bu dönemde insanların sağlıklı yaşam konusunda daha hassas hale geldiğini ve organik ürün bulmakta zorlandığını belirtti. Toplumda sağlık ve doğal yaşam bilinci geliştikçe organik ürünlere de yönelim arttığını dile getiren Orşahin "Özellikle kadınların tüketici konumda bulunduğu kozmetik sektöründe de organik ürünler her geçen gün ön plana çıkıyor" dedi.

Yanlış Algı Düzeltilmeli

Türkiye'de organik kozmetiğin giderek popüler hale geldiğine ve güvenilir sertifikaya sahip ürünlerin azlığına dikkat çeken Orşahin, toplumda doğal olan her ürünün organik olduğu yönünde bir algı bulunduğunu vurguladı. Toplumdaki yanlış algının düzeltimesi gerektiğini ifade eden Orşahin, "İnsanlarımız bahçelerinde ürettikleri her domatesin doğal olduğunu, bundan dolayı da sağlıklı olduğunu düşünüyorlar.

Oysa o domatesi yetiştirirken, hangi zirai ilacı kullandıklarından bitkiye verdikleri suya, domatesin bulunduğu yerin toprağından havasına kadar birçok etken var. Ürünün organik olup olmadığını da bunlar belirliyor. Durum kozmetik sektöründe de aynı. Her üründen yapılan ya da her bitki esanslı ürün organik değil. Ürününüzün içine koyduğunuz hammaddelerin hiçbir kimyasal işlemden geçmemiş olması gerekiyor" diye konuştu.

Sertifikasız Ürün Almayın

Tüketicilerin organik ürünleri tercih ederken mutlaka EcoCert gibi uluslararası geçerliliği olan organik sertifikalara bakmaları gerektiğini kaydeden Orşahin, her sertifikanın kendi içinde belli kuralları olduğunu ve bu kurallara uymayan ürünlere sertifika verildiğine dikkat çekti.

Sertifikanın ürünün güvenirliğini sağladığını belirten Hande Orşahin sözlerini şöyle sürdürdü: "Urtekram ürünlerimiz aynı zamanda vegan dostu, hayvanlar üzerinde test edilmemiş, EcoCert sertifikalı, Danimarka Asthma-Allergy Derneği onaylıdır. Tüm bu yönleriyle de rakiplerinden ayrılıyor. Ayrıca üretim aşamasında da çevre dostu bir politika izleniyor. Danimarka'da gerçekleştirilen üretimlerimizde geri dönüşüme büyük önem veriliyor.

Doğaya saygıyı esas alan çevreci misyonumuz, sürdürülebilir gelişme vizyonumuzun en önemli unsurudur. Bu felsefe bütün faaliyetlerimize damgasını vurur. Çevreye karşı sorumluluğumuzun bir parçası olarak, ürünlerimizin üretimindeki her aşamasında çevresel etkilerini en aza indirmek ve gerek çalışanlarımızın gerekse tüketicilerin çevre bilincine katkıda bulunmak için çalışıyoruz. Paketlemeden, üretim aşamasında kullandığımız malzemelere kadar her aşamada geri dönüşümlü malzemeleri tercih ediyoruz. Bu da gerçek anlamda her yönümüzle organik olmamızı sağlıyor" dedi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN