HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 17 Ocak 2017

Egeli Otomotivcilerden Yurtdışı Atılımı

Magazinizmir
Ege Otomotiv Derneği (EGOD) üyeleri, 2017 yılında yurtdışındaki yatırım olanaklarını değerlendirecekler.

Kordon Yengeç Restoran’da düzenlenen yemekte bir araya gelen EGOD üyeleri 2016 yılını değerlendirerek 2017 yılı öngörü ve beklentilerini konuştular. Toplantıda EBSO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı Mehmet Tiryaki, İTO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, Duayen otomotivci İsmail Kazcıoğlu, Prof. Dr. Jülide Kesken, Bremen İnvest Türkiye Direktörü Erol Tüfekçi ile birlikte sektörün önde gelen isimleri katıldı.

Toplantıda Almanya’nın Bremen kentindeki yatırım fırsatları konusunda da bilgilendirilen EGOD üyeleri, yurtdışı yatırımlarının hukuki boyutu konusunda da Avukat Banu Vardar Tosunoğlu’ndan bilgi aldı. Almanya’nın yatırım fırsatlarıyla dolu olduğunu fakat yurtdışında yatırım yapmadan önce iyi hazırlık yapılması gerektiğini vurgulayan Tosunoğlu, "İyi planlama ve iyi hazırlık yaparak Almanya’da yatırım yaparsanız, başarılı olabilirsiniz. Almanya’da yatırım yapan Türk işletmelerin yüzde 80’e yakını yatırımlarında başarıya ulaşıyor" dedi.

İduğ: "Kurumsallaşmamız Lazım"

EGOD Başkanı Mustafa İduğ ise, Almanların yatırımlarını 3. nesile devretmekte zorlandığını belirterek "Almanya’da otomotiv sektöründe işini devretmek isteyen 400’ün üzerinde şirket var. Fakat bu şirketlere yatırım yapmadan önce bizim kurumsallaşmamız lazım ki Almanlar bizimle iş ortaklığı yapmak istesin" dedi.

Almanya’da yatırım yapmak isteyen otomotivcilere şirket kurmak yerine, birleşerek ortak şirket satın almayı ve bu şekilde yurtdışına açılmayı tavsiye eden İduğ, bu yolla tüm yatırımcılar için risklerin azalacağına dikkat çekti.

Güç Birliği Mesajı

Başkan İduğ’nun ardından söz alarak değerlendirmelerde bulunan İTO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı ve Poyraz Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Selami Poyraz da güç birliği çağrısı yaparak "Bizim birleşmeden söz sahibi olmamız mümkün değil. Sektörümüz hep var olacak bir sektör. Geçtiğimiz yıl tüm zorluklara rağmen satışlarda 1 milyonun üzerine çıktık. Ben inanıyorum ki yeni yılda da başarılarımız sürecek" dedi. EBSO Geçmiş Dönem Meclis Başkanı ve Tiryakiler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Tiryaki de sektör temsilcilerinin güçlerini birleştirmesinin önemine vurgu yaparak "Dış yatırımlarda ortaklıklar kurup hareket etmek, yeni şirket kurmaktan çok daha avantajlı. Bu bize, satın alamayacağımız tek şey olan zamanı kazandırır" diye konuştu.

Toplantı, konuşmaların ardından yeni yıl pastasının kesilmesiyle sona erdi.
 

FACEBOOK İLE BAĞLAN