EÇEV Emin Alper İle Sinemayı Konuşacak

Yönetmen Emin Alper; Ege Çağdaş Eğitim Vakfı bursiyerleri ile buluşmaya geliyor



Festival ve ödül rekortmeni “Tepenin Ardı” filminin yönetmeni ECEVli sinemaseverler birlikte ödüllü filmini ve sinema sanatını konuşmak üzere 20 Haziran 2014 Cuma günü 18:30 da İzmir Sanat’ta yapılacak gösterime katılıyor.
EÇEV Öğrenci Komitesinin organize ettiği özel gösterimde sinemasever öğrenci ve eğitmenler Emin Alper ile ödül rekortmeni öteki kavramına parmak basan filmi Tepenin Ardı”nı, sinema sanatı ile yönlendirmek isteyen sinemaseverlere yol gösteren bir sohbet planlanıyor.
Tepenin Ardı Aralık 2012 yılında vizyona girdi. İzmir’de tek salonda iki hafta gösterim sansı yakalayan filmin vizyon öncesi ve sonrası onlarca ödülü var ve film hala pek çok ülke festivaline davet ediliyor.
300 ün üzerinde EÇEV’li bursiyerin istek, ihtiyaçları doğrultusunda organizasyonlar düzenleyen EÇEV Öğrenci Komitesi 2013 ve 2014 öğretim yılı içinde beş film gösterimi, üç spor turnuvası ve Van – Mardin illerine sosyal proje ile yardım gerçekleştirdi.
EÇEV Gönüllüleri; özelikle Eğitim Fakültelerinden seçtiği bursiyerlerinin kültürel – sosyal donanımına, öğretimine verdiği kadar önem veriyor. Geleceğin eğitimcilerinin yaşamın tüm renklerini fark edebilen, bunları yaşayabilen, dünyaya çok yönlü bakabilen toplum ve insan ilişkilerinde başarılı büyük düşünen iyi eğitmenler olması için gereken imkanları oluşturuyor.
EÇEV Öğrenci Komitesi Başkanı Eda Pala “Emin Alper” ile buluşmamız sinemayı ve İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde ders veren Emin Alper’in sinema ve siyasete bakış açımızı genişleteceğini düşünüyoruz. Genç arkadaşlarımızı bu özel akşama davet ediyoruz. Bilgi için: ECEV Genel Merkezin 0 232 4259797 numaralı telefonuna ulaşmaları yeterli olacaktır. dedi.

Emin Alper Kimdir?
1974 yılında Konya’da doğan Emin Alper, Boğaziçi Üniversitesi’nde iktisat ve tarih eğitimi aldıktan sonra, yine Boğaziçi Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’nde Modern Türkiye Tarihi üzerine doktora derecesini aldı. Rıfat (2006) ve Mektup (2005) adlı kısa filmleriyle tanınan Emin Alper, ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı ile Berlin Film Festivali'nde Caligari Film Ödülü, Asya Pasifik Film Ödülleri'nde ve İstanbul Film Festivali'nde En İyi Film olmak üzere 2012 yılında ulusal ve uluslararası alanda 16 ödül aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi İnsan ve Toplum Bilimleri Bölümü’nde dersler veren Emin Alper'in sinema ve siyaset üzerine yazıları Tarih ve Toplum, Birikim, Mesele, Altyazı ve Görüntü gibi çeşitli dergilerde yayımlanmıştır.

Tepenin Ardı Filmi Hakkında : Festival ve ödül rekormeni filmi Tepenin Ardı, 14 Aralık 2012 de sinemaseverlerle buluştu. . Emin Alper’in ilk uzun metrajlı filmi Tepenin Ardı, Asya Pasifik Film Ödülleri’nde En İyi Film dalında aday olurken, filmin başrol oyuncusu Tamer Levent, En İyi Aktör, senaristi ve yönetmeni Emin Alper de En İyi Senaryo dallarında aday gösterildi. Şubat 2012'de Berlin Film Festivali'ndeki ödüllü dünya prömiyerinden sonra, Tepenin Ardı 30'un üzerinde film festivalinde gösterildi ve toplam 11 ödül kazandı. İlk kez Tepenin Ardı'nda bir araya gelen oyuncular Berk Hakman, Mehmet Özgür ve Reha Özcan film çekimlerinden sonra yeniden Suskunlar dizisinde bir araya geldiler. Ve dizinin kötü adamları Gurur, İrfan ve Sait karakterlerini canlandırdılar. Tepenin Ardı'nın ödül listesi şöyle: Berlin Film Festivali (Almanya): Caligari Film Ödülü, En İyi İlk Film dalında Özel Mansiyon İstanbul Film Festivali: Ulusal Yarışma: En İyi Film, En İyi Senaryo, FIPRESCI Ödülü Taypey Film Festivali (Tayvan): Yeni Yetenek Yarışması Jüri Özel Ödülü Karlovy Vary Film Festivali (Çek Cumhuriyeti): NETPAC En İyi Asya Filmi Ödülü Saraybosna Film Festivali (Bosna Hersek): Jüri Özel Ödülü Paliç Film Festivali (Sırbistan): En İyi FilmOsian Cinefan Film Festivali (Hindistan): En İyi İlk FilmBatum Film Festivali (Gürcistan): En İyi Yönetmen
Ağustos 2011'de Karaman’ın Ermenek ilçesine bağlı Balkusan Köyü yakınlarındaki bir boğazda tamamlanan Tepenin Ardı, western filmlerini andıran mekân kullanımı ve atmosferiyle, gerilim tonu yüksek bir aile dramını anlatıyor.
Ailesiyle ve çevresiyle yaşadığı sorunlarla yüzleşmek yerine, tüm sorunların sorumlusu ilan edilebilecek bir düşman, bir günah keçisi yaratan maço erkek kültürünün trajedisini anlatan filmde Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan ve Furkan Berk Kıran rol aldılar. Filmde profesyonel oyunculara, Ermenek ve Balkusan’dan seçilen Şevval Kuş ve Sercan Gümüş eşlik etti.
 


 


Haberin Galerisi İçin Tıklayın.

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Emin Alper, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı, Eçev, Festival ve Ödül, Tepenin Ardı, İzmir Sanat, Van – Mardin, Spor Turnuvası, Eçev Gönüllüleri, Eda Pala, Berk Hakman, Mehmet Özgür, Reha Özcan, Suskunlar, Berlin Film Festivali, Caligari Film Ödülü, İstanbul Film Festivali, FIPRESCI Ödülü, Taypey Film Festivali, Yeni Yetenek Yarışması, Karlovy Vary Film Festivali, Netpac, Saraybosna Film Festivali, Paliç Film Festivali, FilmOsian Cinefan Film Festivali, Batum Film Festivali, Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman, Banu Fotocan, Furkan Berk Kıran, Şevval Kuş, Sercan Gümüş