HEMEN MAGAZİN İZMİR'E ABONE OL!

MAGAZİN -- 15 Mart 2017

Art Basel Mimai'de Sanat mı, Selfie mi? Kara Sizin

Magazinizmir
Gözlerim stil ararken biraz zorlansam da hala ümit var diyebileceğim fuar katılımcılarıyla karşılaştım.

Ne demişler, cool her yerde cool. "İlhamsız Kalmak" kimisi tuhaf tuhaf giyinmişti, kiminin tek derdi partiye davetiye bulmaktı, kimisi yeni sevgilisiyle randevudaydı ve bir çoğu da selfie’sini çekebileceği bir eser arıyordu. Ve belki de bu etmen yüzünden, yüzeysel küratöryal sanat seçkileri zihnimi.

Gözlerim stil ararken biraz zorlansam da hala ümit var diyebileceğim fuar katılımcılarıyla karşılaştım. Ne demişler, cool her yerde cool.

İlhamsız Kalmak

Kimisi tuhaf tuhaf giyinmişti, kiminin tek derdi partiye davetiye bulmaktı, kimisi yeni sevgilisiyle randevudaydı ve bir çoğu da selfie’sini çekebileceği bir eser arıyordu. Ve belki de bu etmen yüzünden, yüzeysel küratöryal sanat seçkileri zihnimi pek açmadı. İçerideki fazlasıyla "gerçek" ve "ilhamsız" hava yetmezmiş gibi, trajik bir olay da oldu. Bir kadın ziyaretçi, başka bir kadın ziyaretçiyi bıçakladı ve bir takım sanat severler bunu performans sandı. Aslına bakarsanız bu etrafta dolaşan yalan rüzgarının en somut örneğiydi. Şimdi benim yerimde siz olsanız nasıl hissedersiniz? Kimse Miley Cyrus’u eleştirmek istemiyor, herkes Jeff Koons’un balonlarını seviyor ve Versace Mansion’da yemek yiyor. Otellerin havuz kenarlarına Damien Hirst ve Carole Feuerman heykelleri yerleştirilmiş, vücuda oturan elbiseler ve platform topuklar adeta Art Basel üniforması. Böyle bir yerin samimiyetsizliği nasıl sevilebilir?

Hala Umut Var

Art Basel anılarımda, Kim Kardashian’ın poposunun sanat eseri olarak kabul edildiğini öğrendiğim an, beynimde aynı yerde depolanacak. Yalnızca gülümseyerek şunları hatırlayacağım: Art Basel’in hemen karşısındaki Design Miami fuarı, DJ Kemit ve Solange’ın Surfcomber’daki partisi, Rubell Family Collection’ın ‘No Man’s Land’ sergisi, Lucian Freud’un Woman with Arm Tattoo eseri, Robert Whitman’ın renkli kalem çizimleri, Ryan Heffington’ın Ritz Carlton’daki punk-rock su balesi gösterisi, Cypress Tavern’deki mutlu akşam saatleri ve dans eden müthiş enerjili insanlar, sanata olan inancımı ayakta tutmaya yarayacak.

FACEBOOK İLE BAĞLAN