Osmanlı Şaheserleri ve Saray Antikaları Bu Müzayede'de

Sesil Müzayede’nin kurucusu Hüsran Akıllıoğlu’nun düzenleyeceği ve Hüseyin Kocabaş’ın yöneteceği rekorlar kıracak müzayede 03 Mayıs Pazar günü saat 15.00‘da Tarihi Havagazı Fabrikası – İzmir'de gerçekleşecek.Eserleri görmek ve incelemek isteyenler için özel tanıtım “01 ve 02 Mayıs” tarihleri arasında saat 10.00 ve 21.00 arası aynı mekanda yapılacak.Müzayede katalogunu internet üzerinden ulaşmak isteyen sanatseverler ise “www.sesilmuzayede.com.tr” adresini ziyaret edebilecek. Çok sayıda ünlü koleksiyoner ve sanatseverin katılacağı Türkiye’nin ve dünyanın önemli koleksiyonlarından ve Osmanlı’nın köklü ailelerinden derlenen ele geçmez güzellikteki 114 adet sıra dışı ve paha biçilmez eşsiz eserden oluşan bir koleksiyonu, şok başlangıç fiyatları ile satışa sunuyor. Bu eserlere daha şimdiden koleksiyoncular, özel müzeler ve yurtdışından birçok meraklı büyük ilgi göstermekte. Müzayede de satışa sunulan eserlerin müzayede başlangıç fiyatlarının değerlerinin çok çok altında olması da müzayedeye olan ilgiyi arttırmakta.

Konu ile ilgili açıklama yapan firma yetkilisi bu şok başlangıç fiyatları ile ilgili olarak; “Eserlerin başlangıç fiyatları değerlerinin çok çok altında, biz eserlerin ülkemizde kalması ve müzayede yolu ile satılmaları konusunda eser sahipleri ile uzunca bir süredir görüşüyorduk ve sonunda ikna edebildik.Gördüğünüz gibi, kimileri Osmalı Mirası'na sahip çıkarken kimileride kurtulmak istiyor. İzmirliler müze gezer gibi gelip Tarihi Havagazı Fabrikası’ndaki iki günlük sergimizi gezebilir, eserlere dokunabilir ve isterlerse sahip olabilirler. dedi.

 

İzmir’i gerçek müzayede ile tanıştıracak olan bu mezat dünya sanat piyasasında İzmir’inde artık önemli bir yeri olduğunun ilk imzasını atacak. Osmanlı Sarayı’na ait müzelik eserler ile dünya çapında önemi olan bir çok başyapıtın satışa sunulacağı müzayedenin öne çıkan ve diğer örnekleri müze koleksiyonlarında bulunan eserleri arasında;

Osmanlı Saray Ressamı “Fausta Zonaro'ya ait iki adet “Constantinople” konulu ele geçmez yapıtlar,

Türk Resim Sanatı’nın büyük ustası “Sami Yetik”e ait bir başyapıt,

Osmanlı Resim Sanatı’nın büyük üstadı “Ali Sami Boyar”a ait müzelik bir eser,

Osmanlı Hanedan Ailesi Eski Koleksiyonu’ndan intikal eden Hidiv mirası “Prenses Ziba”ya ait eserler,

Dünya Sürrealist Sanat Akımı’nın en önemli temsilcisi “Salvador Dali”ye ait bir heykel,

Dünya Pop-Art Sanat Akımı’nın ikonu “Andy Warhol”a ait ünik bir başyapıt,

Osmanlı Sultanları’nın vazgeçilmezi Saray işi altın elmaslı “Murassa Sultan Tacı” ile Türk Hat Sanatı’nın ele geçmez altın çekme levhaları, elyazması Kuran’ı Kerim’ler, Tekke Sanatı’nın nadide örnekleri, Saray mücevherleri, Osmanlı gümüşleri, tekstilleri, mobilyaları, Osmanlı Sarayı’na yapılmış porselenler, bohemler, Türkiye ve dünya müzayedelerinde ilk kez satışa sunulacak Saray işi ve Hanedana ait paha biçilmez kıymetli tablolar ve antikalar ile “Storozhenko Hanedanı” Koleksiyonu’na ait bir çok müzelik eser yer alacak.
 

  • PAYLAŞ:

BENZER HABERLER

ETİKETLER Osmanlı, Şaheserleri, Saray Antikaları, Müzayede, Sesil Müzayede, Hüsran Akıllıoğlu, Hüseyin Kocabaş, Tarihi Havagazı Fabrikası, İzmir, eser, katalog, sanatsever, koleksiyoner, Türkiye, özel müzeler, Osmalı Mirası, Osmanlı Sarayı, müzelik eser, dünya, Fausta Zonaro, Constantinople, Sami Yetik, Ali Sami Boyar, Prenses Ziba, Sürrealist, Sanat Akımı, Salvador Dali, heykel, Pop-Art, Andy Warhol, Osmanlı Sultanları, Murassa Sultan Tacı, Türk Hat Sanatı, altın çekme levhaları, elyazması, Kuran’ı Kerim, Tekke Sanatı, Saray mücevherleri, Osmanlı gümüşleri, tekstiller, mobilyalar, porselenler, bohemler, tablolar, antikalar, Storozhenko Hanedanı, izmir etkinlikleri, izmir cemiyeti